Česká televize odvysílá trezorový dokument o Švorcové!

Neuvěřitelné! Až smrt Jiřiny Švorcové prolomila její více než dvacetiletý »zákaz« ve veřejnoprávní České televizi! Již tuto neděli 14. srpna v 16.50 hodin odvysílá ČT1 její obrazový životopis z cyklu Po stopách hvězd, který byl natočen v roce 2008 a poté uložen do trezoru aniž by byl odvysílán. Šéf ČT1 Radan Dolejš se tak rozhodl zrušit nesmyslný zákaz a divákům připomenout herečku a političku, jejíž životní dráha se završila v pondělí 8. srpna. Původně plánovaný díl z cyklu Po stopách hvězd s Libuší Šafránkovou odvysílá ČT1 v náhradním termínu.


Sama Česká televize představuje díl z cyklu Po stopách hvězd s Jiřinou Švorcovou
takto: „V pondělí 8. srpna 2011 zemřela ve věku 83 let herečka a politička Jiřina Švorcová. Česká televize uvede jako vzpomínku na ni epizodu z cyklu Po stopách hvězd.
Jiřina Švorcová byla česká divadelní a filmová herečka a komunistická politička, která své umění položila na oltář své politické angažovanosti a přesvědčení. Nálepka »angažované« herečky a soudružky ji provázela celý život a nejen, že ji bezpochyby připravila o řadu zajímavých hereckých příležitostí, ale nakonec ji o hereckou práci připravila úplně.
Jiřina Švorcová začala studovat na učitelském ústavu. Jejím velkým snem ale bylo už tehdy herectví. Její cesta k divadlu nebyla tak přímočará. Pomohla náhoda – narychlo přijala záskok v pantomimickém souboru Divadla na Vinohradech a na divadelních prknech se jí tak zalíbilo, že se vracela při každé příležitosti. Tyto začátky neškolené herečky nakonec trvaly 14 let, než se rozhodla studovat hereckou konzervatoř. Její první angažmá u profesionálního divadla byla roční zkušenost v Hradci Králové a pak už přišel přestup, který se stal Jiřině Švorcové osudným – Divadlo na Vinohradech…
Mladé a nadějné herečky si velmi záhy všiml film. Díky jejímu působení v tehdejším Armádním divadle (později Divadlo na Vinohradech), které ji obsazovalo už tehdy do výrazných, bohužel tendenčních rolí, ji i filmoví režiséři hned od začátku obsazovali do podobně laděných filmů. Nastává totiž nejtemnější doba českého filmu. Naplno propuká »nová vlna« budovatelských filmů. Jiřina Švorcová se hvězdou filmového plátna nestala. Pastí se pro ni naopak stala její ideová vyhraněnost, angažovanost a stranické funkce. Kariéru herečky pomalu zastiňovala kariéra politická.


Byla uznávanou recitátorkou. Bez její recitace veršů se neobešla skoro žádná Nedělní chvilka poezie. Největší a nejznámější rolí se pro Jiřinu Švorcovou stala v druhé polovině sedmdesátých let dnes už legendární Anna Holubová, hlavní postava seriálu Žena za pultem.
S rokem 1989 přichází i konec její herecké kariéry. Éra Jiřiny Švorcové jako herečky se definitivně uzavřela 17. listopadu na Národní třídě v Praze. Nežádoucí. To je slovo, které ji provází po listopadu 1989. Jiřina Švorcová nechyběla na žádném sjezdu, na oslavách Svátku práce, 1. máje. Prkna divadelní tak vyměnila za prkna tribun manifestací. Herectví zůstalo matnou vzpomínkou. A tak se k nám Jiřina Švorcová vrací herecky už jen jako nesmrtelná Anna Holubová, aby nám jednou za čas prodala už poněkud ovadlý vlašský salát ze svého pultu hereckých lahůdek.“
Režie M. Škarpa

Poslední rozloučení s Jiřinou Švorcovou se uskuteční zítra – v pátek 12. srpna ve 13 hodin ve Velké obřadní síni krematoria Strašnice v Praze. Pokud jste měli Annu Holubovou z legendárního seriálu Jaroslava Dietla Žena za pultem rádi, přijďte se s ní rozloučit. Televize Barrandov v pátek 12. srpna ve 20 hodin mimořádně odvysílá dokument nazvaný Tajemství Jiřiny Švorcové, který byl jejím posledním filmovým portrétem. V neděli 14. srpna v 16.50 hodin zase odvysílá Česká televize na ČT1 její již zmíněný obrazový životopis z cyklu Po stopách hvězd, který byl natočen v roce 2008. Začíná se blýskat na lepší časy a s Jiřinou Švorcovou se budeme setkávat alespoň na televizních obrazovkách – nyní snad i veřejnoprávní televize, která má k dispozici velký archiv nejen televizních i divadelních inscenací, ale i legendárních Nedělních chvilek poezie s ní. Od 3. září bude vždy v sobotu vpodvečer vysílat TV Barrandov dvanáctidílný seriál Žena za pultem v hlavní roli s Jiřinou Švorcovou.

Foto: Česká televize


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353