Vychází přelomové dílo posledních deseti let – Hledání přítomného okamžiku

Japonsko-kanadská spisovatelka Ruth Ozeki napsala dechberoucí román Hledání přítomného okamžiku, který sklízí celosvětový obdiv a pyšní se naprosto výjimečnými ohlasy kritiků, kteří se téměř jednohlasně shodují na tom, že Hledání přítomného okamžiku je vedle Zlodějky knih přelomovým dílem posledních deseti let. Ruth Ozeki připomíná svým současným japonským stylem psaní s prvky magického realismu obdivovaného Haruki Murakamiho. Autorka uchopila problémy japonské šikany, kamikaze, sebevražd i života po smrti, a neopakovatelným způsobem je propojila s příběhem kanadské spisovatelky v jeden úchvatný celek, pojednávající o smyslu života.


Román Hledání přítomného okamžiku, který právě vydalo nakladatelství Motto, ukazuje jedinečný literární talent Ruth Ozeki, za nějž sklízí jedno ocenění za druhým. Kniha se dostala do shortlistu Man Booker Prize 2013, obdržela Los Angeles Times Book Prize 2013 a prestižní National Book Critics Circle Award 2014 i nominaci na Indies Choice Awards 2014.
Nao Yasutaniová žije v konkrétním čase a konkrétní době, stejně jako kdokoli z vás. Je to tokijská dívka šikanovaná svými spolužáky. Aby unikla dennodennímu týrání a ponižování, rozhodne se spáchat sebevraždu. Nejprve se ale na stránkách svého deníku rozhodne odvyprávět fascinující příběh své prababičky, buddhistické mnišky Džiko. Na druhé straně Pacifiku nalezne novinářka Ruth svačinovou krabičku s obrázkem Hello Kitty. Aniž to sama zamýšlí, je svým nálezem zatažena do Naoina příběhu a neznámého osudu. Jak může někdo, koho neznáme, vstoupit zničehonic do našeho života a naprosto ho obrátit naruby?
Ruth Ozeki nepochybně promítla sebe samu do postavy Ruth. Ve svém románu popisuje šikanu, zinscenované pohřby, prostituci i propracovaný systém sebevražd, které jsou v Japonsku naprosto běžnou součástí života a souvisí s obrovským tlakem společnosti, zaměstnavatelů i tradiční výchovy. „Je neuvěřitelné, jakou šíři témat zpracovala Ozeki do jedné knihy – japonskou kulturu, buddhismus, šikanu, konflikt mezi chudými a bohatými, druhou světovou válku i klimatické změny současnosti, život po smrti – a při tom vše vypráví nesmírně čtivým způsobem a neuvěřitelně logicky tvoří z různých precizně propracovaných částí jeden celek,“ říká Romana Přidalová, programová ředitelka Motta.

Foto: Nakladatelství Motto