Tereza Ramba – DobroDruhům

Kniha je o cestování a o lásce. Je to střípkovitý náhled na obyčejnou holku, která si na nic nehraje. Pracuje, cestuje, žije, miluje. Je jiná a přitom nám tak podobná. Její cestování je o pocitech a o přírodě. Není to filozofie, ani cesta, ani nabádání, jsou to myšlenky, radost ze života, pokora a láska. Ta je protknutá celou knihou jako nit, která svazuje vazbu této hezké knihy. Drží, ale neškrtí.

Graficky se mi kniha moc líbí. Je nádherná. Bohužel po dvou čtenářích obal už odstává, protože je to tenký, i když tvrdý papír. Takže radím, na knihu si dávat pozor. Já přemýšlím, do čeho ji zabalím, aby se dále neničila, protože vím, že ji půjčím dál a já sama v ní budu ráda jen tak, pro radost listovat.

Knihou čtenáře provází hodně celostránkových fotek, které mají své kouzlo a text, který má specifickou úpravu. Nešetří papírem, ale je. Je volný, jako autorčiny myšlenky. Text má svá pravidla, ale netlačí na pilu. Na mě kniha celkově působí moc příjemně a mile.

Autorka, populární herečka Tereza Ramba, rozená Voříšková, vždy popíše jedno místo, které navštívila. Někdy je to heslovité, někdy se více rozepíše. Někdy se soustředí na určité téma. A někdy je to tajemně osobní. Někdy jsem to pochopila a někdy ne. Ale vůbec mi to nevadilo. Mezi navštívenými zeměmi jsou kapitoly na téma láska. Sdíli své pocity o životě, o partnerovi, o rodině. Líbí se mi její vyjadřování. Nejsou to velké slova, ale význam je hluboký. Taktéž se mi líbí, že si na nic nehraje. Konečně čtu, že na cestách je někomu blbě. Že dostal angínu a že jsou tam brouci a že ve sdíleném pokoji na hostelích hodně lidí chrápe a nejen to.

Miluju cestování, ale někde bych nejela ani kdyby mi za to platili. Třeba severní pól. Taková zima, brrr. To bylo pro mě nejvíce zajimavé navštívené místo. Určitě proto, že nemám ráda zimu a já bych zmrzla hned na začátku cesty, i kdybych byla zabalená ve vlně jako vajíčko.

Na zavěr budu citovat autorku, protože se s tímto názorem plně stotožňuji: „Cestování mění život. Vytrhává nás z naší reality, nutí nás bojovat za sebe, rozšiřuje obzory. Živí duši.“

 

Hodnocení: 90%

 

Více infa: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/59481118/tereza-ramba-dobro-druhum/

 

Foto: Nakladatelství Bizbooks