Petra Neomillnerová – Duhový cirkus

Osobně si myslím, že je velice náročné napsat dětskou knihu. Ano, já vím, jakákoliv kniha je obtížná na napsání. Spisovatelé mají můj obdiv. Ale dětská kniha je pro mě jedna z nejtěžších. Získat si srdce malého čtenáře, to je velký úspěch. Je potřeba do pohádky dát jiskru, která rozhoří ohýnek života příběhu v hlavě dítěte. A pak se může říct, že kniha je skvělá. Někdy je to moc hezky poeticky napsáno a promyšleno, ale jiskra chybí. A tady? Už určitě víte, kde směřuji. Zde pro mě jiskra přeskočila. Příběh je živě vylíčen, hezky promyšlen s mile skrytým poučením a dětem se líbí. Knihu čtu nejmladšímu čtyřletému Vašíkovi a opravdu ho zaujala. Vašík totiž moc pohádky nemusí, raději má zvířátkové knihy. Autorka se strefila kladívkem, tedy tématem cirkus, přímo na hlavičku hřebíku, tedy zájmu dítěte – prostě zásah.

duhovy cirkus
Jelikož knihu vybírají rodiče, tak trochu poruším pravidla a napíšu ve zkratce o čem kniha je. Aby si rodiče mohli udělat představu a knihu dětem pořídili. Tím, že se blíží vysvědčení dávám další tip na knižní dárek pro začínající čtenáře.
Malá Mia vyrůstá v cirkusové rodině. Vždy postaví duhový stan a několik dní s rodiči, s tetou, se strejdou a s babi zůstávají na jednom místě a vystupují. Během dne maminka dává Mie volnost za dodržování několika pravidel. Mia se seznámí s městem procházkou, a najde zde dům u kterého je uvázaný pes – v zanedbaném stavu. Dá mu jméno Princ. Mia se o něj začne starat, nosí mu jídlo a pití. Přemýšlí jak pejskovi pomoci. Mezitím popisuje vystoupení v cirkuse, kterého se také účastní jízdou na svém poníkovi. Druhý den se seznámí na hřišti s chlapečkem Jonáškem, který má smutnou maminku. Ta mu spoustu věcí zakazuje, má o něj strach. Mia jde příkladem a ukáže mu, že její pejsci jsou moc hodní. Že hrát na hřišti je zábava. Pomalu maminku směruje k pochopení, co se Jonáškovi líbí a že je třeba se radovat ze života. Celé to završí záchrana Prince, kdy Jonáš uteče z domu a spolu Miou chtějí jít pro Prince do psího útulku v sousední vesnici. Naštěstí se zastaví domů pro jídlo a Miini rodiče poznají záměr dětí. Vysvětlí jim, jak je to pro ně nebezpečné a pro pejska půjdou spolu. Vezmou i Jonášovu maminku a zažijí moc krásné odpoledne. Mia s Jonášem jsou velicí kamarádi a loučení je ve znamení slibů, že za rok se uvidí zas.
V příběhu je skryto mnoho poučení, jak by se měli děti chovat. Jak by měli pomáhat i starým lidem. V knize je řeč o babičce, která nadávala na cirkus, že je tam rámus. Mia ji ozbrojila upřímným prohlášením, že se určitě zlobí pro to, že ji nikdo nehladí. A tak ji pohladila a hned bylo lépe. Na konci ji tato babi upeče buchtu a ať přijedou zas. Je to tak. Leckdy svou osamělost a smutek lidé schovávají za zlost a hrubost.
Jediné malé mínus pro mě bylo jméno Mii a zvířátek. Je to česká kniha, tak mohla mít české jména. Jako dítě si raději přečtu, že Jana šla na procházku než Mia šla na procházku. To je můj pocit. V tomto by mohli spisovatelé akceptovat české jména. Je to pro dětské čtenáře jednodušší.
Také musím upozornit na tři hezké písničky z pera Štěpána Uhlíře, které jsou v knize. Pustit si je můžete na: www.albatrosmedia.cz/duhovy-cirkus.htm.
Vřele doporučuji.

Foto: Nakladatelství Albatros