Mezinárodní knižní veletrh Svět knihy začíná již tento týden

Na Výstavišti Praha-Holešovice se od čtvrtka 17. května do neděle 20. května 2012 koná mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy 2012. Zúčastní se jej většina našich nakladatelství. Tradičně také nakladatelství Jota, které bude mít svůj stánek L 507 a pořádá i řadu doprovodných akcí se svými autory.

Křest elektronické knihy
V pátek 18. května v 11 hodin dopoledne pokřtí zpěvačka Lenka Nová (Laura a její tygři) na stánku Palmknih P 503 elektronickou verzi knihy Mládí furt v hajzlu. Volné pokračování kultovní série Mládí v hajzlu tentokrát sleduje osudy pubertálního syna Nicka Twispa – Scotta. A můžete se vsadit, že Twisp mladší si s otcem nijak nezadá! Americký spisovatel C. D. Payne se vrací v nejlepší formě a kromě omladiny se na scéně vynoří i stará garda: Sheeni Saundersová, Trent Preston nebo Vijay Joshi. V tištěné verzi pak kniha vyjde 18. července.

Tragický osud hokejových mistrů světa představí Josef Haslinger
V pátek 18. května v 16 hodin se v Literární kavárně uskuteční autorské čtení rakouského spisovatele Josefa Haslingera ke knize Jáchymov. Nedávno vydaný román, zařazený i do projektu Knihománie (www.knihomanie.cz), je beletrizací vzpomínek Blanky Modré, dcery legendárního hokejového brankáře Bohumila »Bóži« Modrého, jehož pohnutý osud je jednou z nejostudnějších kapitol totalitního režimu v Československu. O hodinu později, od 17 hodin na stánku Goethe Institutu S 117, bude Josef Haslinger čtenářům knihu podepisovat.

Josef Haslinger (1955)
Působí jako profesor literární estetiky na Německém literárním institutu v Lipsku. Dosud vydal román Ples v Opeře (Opernball, 1995), Otcovská hra (Das Vaterspiel, 2000), Tažní ptáci (Zugvögel, 2006), Ostrov Phi Phi (Phi Phi Island, 2007) a Jáchymov (Jáchymov, 2011). Získal četná ocenění, Cenu města Vídně a Čestnou cenu Rakouského knižního obchodu, naposledy Rheingau Literatur Preis za Jáchymov. V roce 2010 byl jmenován spisovatelem města Mohuče.

Mimořádné setkání cestovatelských legend
V sobotu 19. května v 10 hodin dopoledne se v Literární kavárně sejdou autoři cestopisných bestselerů na besedu se čtenáři. Velkého setkání cestovatelů se zúčastní Miloslav Stingl, Vladimír Plešinger, Petr Horký, Kateřina Mildnerová a Michal Vičar.

Miloslav Stingl (1930)
Významný český cestovatel, etnograf a spisovatel. Mnohokrát se osobně setkal s řadou domorodých kultur (zejména indiánskými a tichomořskými etniky) a tyto své zážitky zpracoval v četných knihách. V nakladatelství Jota: Ostrovy krásy, lásky a lidojedů, 2012, Sex v pěti dílech světa.

Vladimír Plešinger (1938)
Geolog, cestovatel a autor více než sta časopiseckých článků a oblíbených »pobytopisů«. Přírodovědeckou průpravu získal na Karlově univerzitě v Praze a léta žil ve Venezuele, Gambii, Středoafrické republice, Tádžikistánu či v Peru. V nakladatelství Jota: Kniha Konga, Peru pod kůží, Na střeše Afriky.

Petr Horký (1973)
Autor sedmdesáti dokumentárních filmů z osmdesáti zemí světa. Natáčel s velkým bílým žralokem i s tygřími žraloky bez jakékoli bariéry. Společně s Miroslavem Náplavou autor cestopisných knih. V nakladatelství Jota: Cuba Libre, Albánie – kráska se špatnou pověstí.

Kateřina Mildnerová (1978)
Afrikanistka, sociální a kulturní antropoložka. Pozornost věnuje především fenoménu čarodějnictví v subsaharské Africe, africkým křesťanským církvím a proměnám tradičního léčitelství. V nakladatelství Jota: Můj soused je čaroděj.

Michal Vičar (1985)
Vystudoval psychologii a sociologii na Masarykově univerzitě v Brně. V roce 2009 se s bratrancem Martinem Beťkem vydal ve Škodě 100 MB na cestu okolo zeměkoule. V nakladatelství Jota: Embéčkem kolem světa.

Foto: Nakladatelství Jota