Ladislav Špaček – Dědečku, už chodím do školy

Mám tři děti, které mají rády pohádky. Není tedy divu, že já taky. Tato kniha je třetí volně navazující díl ze série Dědečku, vyprávěj. Předešlé díly se nám líbily, a tak jsme šli na jistotu. Pro nás je kniha velmi aktuální, protože Vašík je předškolák. I když v hlavní roli vystupuje holčička Viktorka, bavilo ho to.

dědečku,už chodím do školy
Z pohledu dospělého čtenáře je pro mě tento díl z pozice stylu nejlepší. Je poznat, že se autor vypisuje a jeho vyprávění je přirozenější. Opět nás textem provází hezké ilustrace Jany Fernandes, které ho mile oživují. Dozvíme se, jak to funguje ve škole, co se všechno může stát, když děti neposlouchají paní učitelku. Příklad, kdy kluci o přestávce zlobili a strkali se, až srazili Viktorku, která se bouchla do stolu a musela jít do nemocnice sešít ránu, je skvělý. Přivítala jsem, že zde byla také zmínka o hře na hřišti a cizím pánovi, který chtěl odvézt Viktorčinu kamarádku. Toho není nikdy málo, dětem se musí pořád opakovat dokolečka, že s cizími lidmi se nemluví, ani nikde nechodí. Zrovna minulý týden jsem četla na Netu, že proběhl pokus se souhlasem rodičů, kteří si byli jistí, že jejich dítě s nikým cizím nepůjde. Pán na hřišti vytáhl štěňátko a dítěti řekl, že další má v autě, ať se jde na ně také podívat. Dítě šlo a maminka jen zírala, nemohla tomu uvěřit. A je to fakt, že děti jsou důvěřivé a reaguji nepředvídatelně.
Z dalších příběhů se mi moc líbil o třech kamarádkách. Jedna z nich pocházela ze sociálně slabé rodiny a její dvě kamarádky ji chtěly nezištně pomáhat. Další povedený byl o malé baletce, v němž se ukázalo, že když něco chceš, musíš si za tím jít a dokážeš to. Velmi hezké bylo povídání při procházce Prahou, kdy jsem se dozvěděla o vzniku Staroměstského orloje a jak dům přišel k názvu U kamenného beránka. Příběhů je tu více a všechny byly s poučením, což je super. Musíte si je přečíst s dětmi. Všechny vypisovat nebudu. To byste neměli žádné překvapení.
Knihu vřele doporučuji předškolákům a malým čtenářům. Je hezky a mile zpracována. Děti bude bavit. Ke knize je přidáno CD s namluveným slovem Ladislava Špačka, který celou knihu vypráví, což je skvělé. Může vám to zpříjemnit třeba cestu autem a vy si ji také s chutí poslechnete.

Foto: Nakladatelství Mladá fronta