Knihy Dobrovský přinášejí výběr toho nejlepšího z knižních novinek

Během února se na pulty knihkupectví dostalo hned několik kvalitních překladů světových bestsellerů. S některými autory se potkáváme znovu, někteří budou pro české čtenáře naprostou novinkou. Přinášíme hvězdný výběr pětice románů, které byste si neměli nechat ujít.


Matt Haig – Půlnoční knihovna (světová beletrie)

Nejoblíbenější kniha čtenářů z celého světa za rok 2020. To je Půlnoční knihovna. Vítěz ankety Goodreads Choice v kategorii Fikce a zároveň kniha, ke které se čtenáři opakovaně vrací. Přenese vás to tajemné knihovny, kde se čas zastavil přesně o půlnoci a kde se donekonečna táhnou regály s knihami. Každá z nich představuje jeden alternativní život, který by hlavní hrdinka Nora mohla žít, pokud by učinila jiná rozhodnutí. Nicméně existuje život, který je po všech stránkách dokonalý?

Jennifer Rosner – Žlutý ptáček zpívá (historický román)

Silný příběh z válečného období, který se soustředí na pevné pouto mezi matkou a dcerou. Róża je se svou pětiletou dcerkou Shirou na útěku po tom, co nacisté obklíčili jejich rodné městečko. Ukrývají se ve stodole pod kupkami sena. Aby malá a hudebně založená holčička tuto nelehkou situaci zvládala lépe, vymyslí si fiktivního kamaráda – žlutého ptáčka, který jí zpívá nejroztodivnější melodie. Záhy čeká Różu takřka Sophiina volba. Už není bezpečné zůstávat ve stodole a ona se musí rozhodnout, zda zůstane se svou dcerkou nebo jí dá větší šanci na přežití…

Gerard Kremer – Anna Franková: Příběh zrady (skutečné události)

Gerard Kremer v této publikaci odhaluje pravdivý příběh o rodině Anny Frankové a především o tom, kdo ji před mnoha lety zradil.

Autor zde líčí řadu dosud neznámých faktů o mnoha ilegálních odbojových aktivitách kolem budovy na adrese Westermarkt 2 v Amsterdamu, zvané Huize Labor. Dvůr Huize Labor sousedil s dvorem Domu Anny Frankové. Po 75 letech Gerard odhaluje pravdivý příběh svého otce a dalších svědků, který ukazuje řešení staré záhady. Po vydání původní verze se ozvali další svědkové, jejich svědectví byla do této knihy zahrnuta.

Javier Castillo – Ztracena v bílém šumu (thriller)

Thriller, který se ve Španělsku velice brzy stal bestsellerem. Javier Castillo je často titulován jako španělský Stephen King a mnoho čtenářů tento fakt potvrzuje. Ztracena v bílém šumu vás přenese do konce 90. let v Americe. V jednom z největších průvodů ke Dni díkuvzdání se ztratí malá tříletá holčička. Z bujarých oslav se tak stane celostátní tragédie. Malá Kiera je k nenalezení a policie se brzy dostává do slepé uličky. Paralelně s vyšetřovateli po ní pátrá i mladá ambiciózní žurnalistka Miren, která vás případem bude provázet od začátku až do konce.

Taylor Jenkins Reid – Malibu v plamenech (světová literatura)

Další vítěz prestižní ceny čtenářů, tentokrát za rok 2021, je Malibu v plamenech. Čtenáři se mohli s Taylor Jenkins Reid seznámit již prostřednictvím knihy Daisy Jones & The Six (Kontrast Vintage, 2020). I v této knize servíruje Taylor svým čtenářům příběh, u kterého budete mnohokrát na pochybách, zda skutečně čtete pouhou fikci. Nechte se unášet atmosférou 80. let, kdy Nina Riva pořádá každoroční večírek na oslavu konce léta. Tento se však vymkne kontrole a vyvrcholí nejen požárem, ale i odhalením nejednoho tajemství rodiny Rivových.

 

Foto: Knihy Dobrovský