Jana Eislerová – Staré pověsti české

Tato kniha mě mile překvapila. Trochu jsem se obávala jak budou tyto pověsti upravené. A musím říct, že se dílo podařilo. Dětem je tu jednoduchou, ale čtivou formou předvedeno dvacet jedna pověstí z české historie.


Najdeme tu známe pověsti O praotci Čechovi, O Přemyslu a Libuši nebo O Horymírovi. Ale pro mě i méně známe jakou jsou O Staroměstském orloji, O Faustově domě nebo O Bílé paní. Poprvé jsem četla o Macoše. Moc mě to zaujalo. Na dovolené před dvěma lety jsme ji navštívili, bohužel hrozně pršelo a v tom dešti jsme si ji jen prohlídli a šup zase do auta. Tak jsem si s chutí přečetla, dle čeho tato propast dostala své jméno. Ráda vám to stručně vypovím. Žila byla kdysi šťastná rodinka. Bohužel jednou maminka těžce onemocněla a umřela. Tatínek dovedl domů novou ženu a ze začátku bylo vše v pořádku. Narodilo se jim dítě, které bylo hodně nemocné. Syn z prvního manželství byl zdráv jak řípa a žena ho začala nenávidět. Jednou jí napadla zlá myšlenka a ona shodila nevlastního syna do propasti. Po návratu domů našla své miminko mrtvé. Vše řekla manželovi a ten šel hledat svého syna. Naštěstí se zachytil za větev a otec ho v pořádku vytáhl. Žena vzala své mrtvé miminko a skočila do propasti. Po té jí lidé pojmenovali po zlé maceše – Macocha. Mám moc ráda tyhle pověsti a ještě větší radost mám, když mi to někdo říká u toho místa osobně. Takže určitě se ještě na Macochu půjdeme kouknout a již mám pro děti nachystán tento příběh.
Knihu doprovází hezké ilustrace Antonína Šplíchala. Zjistila jsem, že nakladatelství Fragment má celou edici převyprávěných knih pro děti. Jmenuje se první čtení s poučením. Moc se mi tento nápad líbí a vřele doporučuji tyto knihy do vaší knihovničky.

Foto: Nakladatelství Fragment