Elizabeth Blackburnová, Elissa Epelová – Telomery

V nakladatelství Jota právě vychází novinka z ediční řady Populárně naučná: Elizabeth Blackburnová, Elissa Epelová – Telomery. Revoluční objev, jak žít déle a zdravěji. Od nositelky Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství. Průlomová kniha dvou významných spoluautorek; držitelky Nobelovy ceny, která objevila telomerázu a úlohu telomer v procesu stárnutí, a zdravotní psycholožky, jejíž výzkum odhalil, jak můžeme konkrétním životním stylem a těmi správnými psychickými návyky ochraňovat svoje telomery, zpomalovat průběh nemocí a zlepšovat kvalitu života.

image001

Napadlo vás někdy, proč někteří šedesátníci vypadají na čtyřicet a také se tak cítí a proč se naopak někteří čtyřicátníci cítí a vypadají na šedesát? Ačkoli se na stárnutí a nemocech podílí mnoho různých faktorů, dr. Elizabeth Blackburnová objevila biologický ukazatel zvaný telomeráza, enzym obnovující telomery, které ochraňují naše genetické dědictví. Výzkum doktorky Blackburnové a její kolegyně dr. Elissy Epelové přináší zjištění, že délka a zdraví našich telomer představují biologický základ pro spojení mysli s tělem, které je už dlouho předmětem různých hypotéz. Spolu s dalšími vědci tyto dvě průkopnice zjistily, že změny, které učiníme ve svých každodenních návycích, mohou chránit naše telomery a prodlužovat délku zdravého života (počet let, kdy zůstáváme zdraví, aktivní a bez nemocí).

Poznatky Blackburnové a Epelové, společně s výzkumem jejich kolegů z celého světa, v souhrnu ukazují, že kvalita spánku, pohyb, složky stravy a dokonce i jisté chemické látky naše telomery hluboce ovlivňují, a navíc chronický stres, negativní myšlenky, napjaté vztahy a dokonce i špatní sousedé je mohou systematicky narušovat.

Telomery vás přimějí přehodnotit svůj každodenní život. Jako vůbec první kniha podrobně objasňují, jak stárneme na buněčné úrovni a jak pomocí prostých změn můžeme své chromozomy a buňky udržovat zdravé. Díky tomu déle zůstaneme mimo dosah nemocí a náš život bude vitálnější a smysluplnější.


Brožovaná vazba

399 stran

Cena: 398,- Kč
Originální název: The Telomere Effect: The New Science of Living Younger
Přeložil: Jan Kozák

Vychází také jako e-kniha

„Telomery na konci vaší DNA nevykonávají jen slepě povely udílené vaším genetickým kódem. Telomery vám naslouchají. A vstřebávají instrukce, které jim dáte.“

                                            Eric Kandel, laureát Nobelovy ceny

 

 

O autorkách:

Dr. Elizabeth Blackburnová, PhD, získala v roce 2009 spolu se dvěma kolegy Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii za objev molekulární povahy telomer, které slouží jako ochranná zakončení chromozomů, a za objev enzymu telomerázy, která plní funkci údržby telomer. V současné době působí jako prezidentka Salkova institutu a emeritní profesorka na Kalifornské univerzitě v San Francisku. Dříve zastávala pozici prezidentky Americké asociace pro výzkum rakoviny a Americké společnosti pro buněčnou biologii, krom toho je držitelkou téměř všech významných lékařských ocenění. Časopis Time ji zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností dějin. Je členkou americké Národní akademie věd a medicíny i Královské londýnské společnosti. Podílí se na utváření vědní politiky a sloužila v poradním výboru prezidenta Spojených států pro záležitosti bioetiky.

Dr. Elissa Epelová, PhD, je přední zdravotní psycholožka zabývající se stresem, stárnutím a obezitou. Je profesorkou katedry psychiatrie na Kalifornské univerzitě v San Francisku, ředitelkou tamního Centra AME pro studium stárnutí, metabolismu a emocí, ředitelkou centra COAST pro výzkum obezity a zástupkyní ředitele Centra pro zdraví a komunitu rovněž při UCSF. Je členkou Národní lékařské akademie a působí v několika vědeckých poradních výborech. Za svůj výzkum obdržela četná ocenění, například cenu Stanfordovy univerzity, cenu Society of Behavioral Medicine, cenu Academy of Behavioral Medicine Research a cenu Americké psychologické asociace.

 

Foto: Nakladatelství Jota