Dušan Tomášek – Nevyhlášená válka (Boj o Slovensko 1918–1920)

Kniha o »13. komnatě« minulého režimu – bojích čs. dobrovolníků proti bolševikům. Bývalo zvykem války vyhlašovat. Tato kniha ale pojednává o válce nevyhlášené. Došlo k ní bezprostředně po »řádně vyhlášené« první světové válce. Vítězné mocnosti rozhodly o rozdělení rakousko-uherské monarchie na několik států. Patřilo k nim i Československo, vzniklé připojením Slovenska k historickým zemím Koruny české.

Prebal s18 def

Poražené Uhersko se však nechtělo po staletí okupovaných »Horních Uher« vzdát. Boje tam trvaly od začátku listopadu 1918 až do počátku roku 1920. Na jaře 1919 se jich zúčastnila i maďarská Rudá armáda a československé legie. Nakonec museli bolševici ustoupit. Boj o Slovensko označují historikové právem za válku. Nebyla sice vyhlášená, ale padly v ní stovky vojáků a mnoho tisíc jich bylo raněno i pohřešováno. Byly použity lehké i těžké zbraně, pancéřové vlaky, letadla. A přesto o této válce málokdo u nás ví. Nedávný režim na ni vyhlásil embargo. Důvod? Čs. dobrovolníci přece bojovali proti bolševikům. A to byl smrtelný hřích!

Kniha Dušana Tomáška tedy pojednává o jedné z »třináctých komnat« minulého režimu. Je vybavena dobovými fotografiemi, archivními doklady, mapkami bitev, podrobným kalendářem, rozkazy velitelů,medailonky hlavních aktérů atd.a seznamuje čtenáře s bílými místy naší nedávné historie.

V Nakladatelství Epocha právě vychází 3. vydání Nevyhlášené války jako 3. svazek edice Polozapomenuté války. Kniha je již k dostání na pultech knihkupectví a zároveň vychází jako e-kniha. Čtenáři si ji také mohou pořídit s 25% slevou na e-shopu či facebookových stránkách Nakladatelství Epocha.

 

 

O autorovi:

Mgr. Dušan Tomášek (1924–2016) vystudoval Fakultu novinářství a osvěty UK v Praze.S přestávkou v sedmdesátých letech se plně věnoval publicistice. Působil jako zpravodaj, reportér a fejetonista v Kulturní politice, Zemědělských novinách, Večerní Praze, v Květech a dalších médiích, spolupracoval s řadou jiných redakcí, včetně Čs. rozhlasu a televize.Od konce osmdesátých let se téměř výhradně věnoval literatuře faktu,byl členem Obce spisovatelů a Klubu autorů literatury faktu. Získal několik čestných ocenění (například mezinárodní Cenu E. E. Kische a Výroční cenu M. Ivanova za celoživotní dílo v literatuře faktu).Z jeho publikací jmenujme alespoň Konfidenti, Deník druhé republiky, Pozor cenzurováno aneb Ze života soudružky cenzury, Třináctý dopis– osud totálně nasazených Čechů, Sám proti gestapu. Ve spolupráci s prof. R. Kvačkem vydal knihy Causa Emil Hácha, Generál Alois Eliáš – jeden český osud a Obžalována je vláda.V Nakladatelství Epocha mu vyšly knihy Únos válečné lodě, Nevyhlášená válka, Generál šel na smrt (spoluautor R. Kvaček), Vláda emigrantů.

 

Nevyhlášená válka

Podtitul: Boje o Slovensko 1918–1920

Autor: Dušan Tomášek

Edice: Polozapomenuté války, 3. svazek

Přebal a grafická úprava: Karel Kárász

Formát: vázaná s přebalem, 145 x 205 mm

  1. vydání

264 stran včetně map a ilustrací

Cena: 279,- Kč, E-kniha: 149,- Kč

 

Foto: Nakladatelství Epocha