Colm Tóibín – Brooklyn

Už při čtení anotace jsem dostala pocit, že tato kniha bude něco ojedinělého. Měla jsem pravdu. Byl to pro mě neuvěřitelně krásný a hluboký čtenářský zážitek. Po delší době kniha, která mě chytla. Když jsem dočetla poslední stránky, jen jsem seděla a hleděla. Nemohla a stále nemůžu strávit osud hrdinky. Není to happy end, není to šokující tragédie, je to obyčejný příběh ze života. O mladé ženě, které se to časem nějak zamotá a ví, že má dvě možnosti. Ať se rozhodne pro jakoukoli z nich, vždy někomu ublíží.

brooklyn
Román popisuje osud mladé irky Eilis. Žije v malém městečku Enniscorthy se svou starší sestrou Rose a matkou. Otec zemřel před dvěma lety a tři bratři odešli za prací do Anglie. Matka přežívá z důchodu a Rose pracuje v kanceláři. Ze svého platu pomáhá matce a Eilis marně shání práci. Určitě řešení jim přinese kněz z Brooklynu, který je v městečku na návštěvě. Nabízí Eilis odjet a sehnat práci i ubytování v Americe. Eilis se tento nápad nelíbí, ale matka s Rose si to přejí a ona je nechce zklamat. Začátky v Brooklynu jsou těžké díky smutku po rodině a domově. Na doporučení kněze navštěvuje po večerech univerzitu a studuje účetnictví. Samotu ji pomůže zahnat i nový přítel Ital Tom. Pro Eilis se životní situace začíná vyvíjet slibně až do doby, kdy z Irska přijdou nečekané zprávy. Uplynuly dva roky, co odjela z domova. Eilis se ocitá na soukromé křižovatce a rozmýšlí se. Jak se později ukáže, její rozhodnutí bylo ukvapené a vede k dalším situacím, kdy Eilis rozebírá své možnosti.
Eilis mi byla od začátku sympatická. Její osoba je ve stínu Rose, ale Eilis to nevadí. Snaží se vyhovět, být silná, slušná a nápomocná. Nechce se za každou cenu s někým kamarádit, to bude raději sama. Je přemýšlivá, chytrá a hezká. Ale to si neuvědomuje. Až Brooklyn ji vedle smutku dá prostor dospět k samostatnému životu a rozvine její osobnost.
Styl autora je čtivý, krásně si hraje se situací a detaily, ke kterým se vrací i později. Popisuje Brooklyn na začátku padesátých let, kdy se vše mění. Jako zlom ukazuje černošky, která začínají samy chodit nakupovat do obchodního domu.
Nejvíce se věnuje Eilisiným pocitům. Nezanedbává ani okolí a blízké postavy, které jsou jednoduše a přitom výstižně popsány. Vyprávění je poutavé a vše graduje v poslední třetině knihy. To jsem přičtení ani nedutala a pořád přemýšlela, jak to skončí. Eilis se dostala do situace, kdy ani jedno řešení není pro ni výhodné. Nakonec ji »pomohly« klepny, od kterých to nečekala. Nevím, jak bych se rozhodla být na jejím místě. Možná proto mi Eilis celý den leží v hlavě, ale dle mého se zachovala správně.
Autor získal za tuto knihu respektované ocenění Costa za nejlepší prózu roku 2009. Nezbývá mi nic jiného než s tím souhlasit. Je to výjimečný román, o němž vím, že si ho ráda znovu časem přečtu. Za mě v poslední době nejlepší příběh, který si dokážu živě představit jako film. Což se stalo skutečností a má dokonce tři nominace na Oscary. Těším se na film. Dle ukázek a hodnocení, které jsem našla, vypadá velmi dobře. Takže máte dvě možnosti, jak prožít tento příběh a to ve formě knihy nebo filmu. Ale znáte to, většinou kniha bývá lepší jak film. Takže jasná volba, ve které vás směruji ke knize s pro mě nádhernou obálkou. Může vás trochu zmást. Upozorňuji, že to není romantický zamilovaný příběh, jak by mohl někdo předpokládat z obálky.
Je to o životě, který je krásný i s tím, jak je někdy těžký.

Foto: Nakladatelství Mladá fronta