Cestou necestou evropským severem

„Mám rád tyhle severské pustiny. Jedete k moři – a přitom s sebou nemusíte zbytečně tahat plavky. A těch pár svetrů, kulichů, rukavic, vlněných ponožek, kousků termoprádla, pohorek, teplých bund a lahviček něčeho ostřejšího pro zahřátí člověk vždycky nějak zvládne.“


Ano, Tomáš Sniegoň má zimu rád. Dotvrzují to jeho reportážní postřehy, které vtěsnal do téměř stovky fejetonů a které se všechny vešly pod název Tváří v tvář severu. Spolu s ním procestujeme pustiny i zabydlené oblasti Norska, Dánska, Grónska, Antarktidy…
„Tato knížka je o evropském severu, i když někdy si na cestě k němu odskočí do mého domovského Žďáru nad Sázavou a jindy to vezme oklikou přes Falklandské ostrovy, Jižní Georgii a pobřeží Antafktidy.“
Dobývání obou pólů a krajů severních v teple je příjemné i pro teplomily. Navíc autor se ve svých reportážních fejetonech nedotýká jenom přírodních krás. Je především reportér, takže každý z nich je zalidněn těmi, které potkal. A nejsou to jen stálí obyvatelé toho kterého místa. Potkal se s mnoha výzkumníky, pozastavil se s turisty, zavzpomínal na osobnosti minulosti. A tak se můžeme postupně kochat krásou ledových království, bát se ledních medvědů, smát se nad kousky tučňáků, ale i si vyslechnout mínění obyvatel Grónska na samostatnost své země, popovídat si s havíři o dobývání uhlí v Norsku, připomenout si slavnou Astrid Lindgrenovouči Hanse Christiana Andersena…
Krátké postřehy končící skvělými pointami navíc můžete číst napřeskáčku. Stačí listovat knihou, a jakmile vás zaujme název, hned se můžete pustit do čtení. Texty si tak můžete vybírat podle momentálního rozpoložení a zájmu o tu kterou oblast. Takové knížky mám ráda. K dokreslení atmosféry slouží v knize malá příloha barevných fotografií, které i tak trochu dokazují, že na severu není jenom zima, jak se mnohým z nás může zdát.

Foto: Radioservis