Do kin míří nový film Martina Scorseseho Mlčení (Silence)

Do kin už brzy vstoupí nový film Martina Scorseseho Mlčení (Silence). V polovině 17. století je Japonsko zcela uzavřené kontaktu se západními mocnostmi. Křesťanství je zde postavené mimo zákon a křesťané musí svou víru skrývat. Dva portugalští jezuité, otec Rodrigues (Andrew Garfield) a otec Garupe (Adam Driver), se vydávají do země vycházejícího slunce s velmi nebezpečným cílem: najít svého učitele, otce Ferreiru (Liam Neeson), který se prý zřekl víry.

Released - Photo Credit Kerry Brown (2)
Japonští feudálové a vládnoucí samurajové jsou odhodláni křesťanství ve své zemi vymýtit. Šířit slovo Boží je jeden z nejtěžších zločinů. Křesťané jsou pronásledováni a brutálně mučeni. Buď se zřeknou své víry, nebo jsou vystaveni dlouhé agónii a bolestivé smrti. Mladé mnichy čeká ta nejtěžší zkouška víry a vytrvalosti, na kterou možná nejsou připraveni…

Silence-04333
Historické drama Mlčení natočil oscarový režisér Martin Scorsese (Skrytá identita, Vlk z Wall Street) podle stejnojmenného románu od japonského spisovatele Šúsaku Endó. V hlavních rolích se představí talentovaný a u diváků stále oblíbenější Andrew Garfield (Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny), Adam Driver (Star Wars: Síla se probouzí) a jeden z nejváženějších herců současnosti, Liam Neeson (96 hodin, Mezi náhrobními kameny).

Silence-05927

O filmu:
Oscarový režisér Martin Scorsese přináší dlouho očekávaný film o víře a náboženství. Vypráví příběh dvou portugalských misionářů, kteří v 17. století podniknou nebezpečnou cestu do Japonska, aby našli svého učitele, otce Ferreiru a šířili křesťanství. Scénář k filmu napsal Scorsese společně s Jay Cocksem podle knihy japonského spisovatele Šúsaku Endó Mlčení (1966). Kniha zkoumá duchovní a náboženské otázky Božího mlčení tváří v tvář lidskému utrpení.
Hlavních rolí se ujali Andrew Garfield (Amazing Spider-Man, Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny), Adam Driver (Star Wars: Síla se probouzí) a Liam Neeson (96 hodin, Schindlerův seznam).
Scorsese spojil při natáčení filmu Mlčení síly s mnoha současnými i dlouholetými spolupracovníky, jako jsou: na Oscara nominovaný kameraman Rodrigo Prieto (Vlk s Wall Street), trojnásobný držitel Oscara za výpravu Dante Ferretti (Hugo a jeho velký objev), trojnásobná držitelka Oscara za střih Thelma Schoonmaker (Vlk z Wall Street), ředitelka castingu Ellen Lewis (Vlk z Wall Street), hudební skladatelé Kim Allen Kluge a Kathryn Kluge.

Silence-01716R
Hlavní hereckou trojici doplňuje irský herec Ciarán Hinds (Mnichov) a jedni z nejznámějších japonských herců – Tadanobu Asano, Issey Ogata, Shinya Tsukamoto, Yoshi Oida, Yosuke Kubozuka, Ryo Kase a Nana Komatsu.
V roce 1988 se Scorsese na speciálním promítání svého filmu Poslední pokušení Krista pro hlavní duchovní představitele města New York seznámil s arcibiskupem Paulem Moorem. Arcibiskup Moore dal režisérovi jako dárek knihu Mlčení od japonského spisovatele Šúsaku Endó. Ta vyšla v Japonsku v roce 1966, získala prestižní ocenění Tanazaki Prize a stala se velmi úspěšnou. V Japonsku se jí prodalo přes 800.000 ks. Anglické vydání románu o hlubokém zkoumání náboženských motivů a meditace se uskutečnilo o několik let později.
Kniha udělala na Scorseseho velký dojem: „Hlavní téma Endovy knihy bylo v mém životě přítomné už od dětství. Byl jsem vychován v silně katolické rodině a náboženství bylo každodenní součástí mého života,“ říká Scorsese. „Kniha konfrontuje hluboké otázky o křesťanství, se kterými se ještě stále vyrovnávám. Víra, pochybnosti, slabost, lidskost… To jsou témata, která jsou v Endově knize v přímém spojení.“

Silence-06190
Scorseseho obrovská úcta ke knize Mlčení se zvyšovala s každým dalším čtením. Na scénáři začal společně s Jay Cocksem pracovat již na sklonku osmdesátých let a filmovou adaptaci knihy měl v plánu jako svůj nejbližší projekt. Ale osud měl jiný scénář. „Stále jsem nebyl spokojen se scénářem, který jsme s Jayem napsali,“ říká Scorsese. Dalším problémem byl nedostatek finančních prostředků na realizaci takového filmu. A tak šel scénář stranou.
V následujících letech však Scorsese strávil spoustu času úvahami nad tématem knihy a s Cocksem pokračovali na dalších verzích jejich scénáře. Trvalo to více než 15 let, než byla scenáristická dvojice se svou prací spokojena.
Scorsese říká: „Křesťanství je založeno na víře, ale pokud budete studovat jeho historii, uvidíte, že se v průběhu času muselo přizpůsobovat znovu a znovu, aby víra mohla vzkvétat. Víra je paradox, který může být velmi bolestivý. Na první pohled je protikladné věřit a zároveň klást otázky. Přesto věřím, že tyhle dvě věci jdou ruku v ruce. Jedna vyživuje druhou. Dotazování může vést k velké osamělosti, ale pokud to koexistuje s vírou, pravou vírou, může to skončit v radostném pocitu sounáležitosti. A tohle Endova kniha vystihuje velmi citlivě.
Postava otce Rodriguese představuje to, co by se dalo nazvat jako to „nejlepší a nejčistší z katolické víry,“ uzavírá režisér.

Silence-01638
Scorsese Rodriguese popisuje jako »muže církve«, oddaného bojovníka, neochvějného v odhodlání, neotřesitelného ve své víře. Tedy pokud by zůstal v Portugalsku.
„Místo toho se Rodrigues ocitá ve středu nepřátelské kultury v pozdní fázi období, kdy se společnost snaží zbavit křesťanství. Rodrigues je přesvědčen celým svým srdcem, že bude hrdinou příběhu, který všichni velmi dobře známe: křesťanské alegorie na postavu Ježíše, se svým vlastním Jidášem, zde se jménem Kichijiro,“ vysvětluje režisér.
Jidáš, kterého Scorsese nazývá největším křesťanským padouchem, ztělesňuje to, co režisér považuje za nejpalčivější dilema v křesťanské teologii. „Jaká je role Jidáše?,“ píše. „Co od něj Kristus očekával? Co by se od něj očekávalo dnes?“ … Endo se dívá na problém Jidáše příměji než kterýkoli jiný umělec, kterého znám,“ uzavírá Scorsese.
Tento problém určuje osud otce Rodriguese. „Endo pomalu a mistrovsky obrátí příliv proti Rodriguesovi. Mlčení je příběh muže, který se velmi bolestivě učí, že Boží láska je tajemnější než si myslel, že Bůh nechává na lidech mnoho a přesto si uvědomuje, že Bůh je vždy přítomen, i v jeho mlčení,“ dodává režisér.
V roce 2008 a 2009 řešil Scorsese a jeho tým nejen financování filmu, ale především vhodné lokace. Natáčení v Japonsku by bylo nepředstavitelně drahé, proto se filmaři vydali hledat vhodná místa na Nový Zéland či do Kanady a také na Tchaj-wan. Když se začala rýsovat možnost natáčet Mlčení na Tchaj-wanu, Scorsese se spojil s režisérem Angem Leem, který má s natáčením v této zemi bohaté zkušenosti. Štáb velmi rychle nabyl přesvědčení, že Tchaj-wan je naprosto ideální místo pro zobrazení Japonska 17. století.
Když měli filmaři jasno v lokacích, přišla na řadu jedna z nejdůležitějších otázek. Hlavní priorita byla jasná – najít vhodného herce pro postavu otce Rodriguese.

Silence-01456
„Herec, který by hrál Rodriguese, musel mít schopnost a porozumění řešit složité otázky, které postavu definují,“ říká Scorsese. „Také jsme museli najít někoho, kdo by takovou postavu hrát chtěl. V průběhu let jsem mluvil s mnoha herci. Někteří hned na začátku řekli, že o takový projekt zájem nemají.“
V průběhu let se Scorsese setkal s mnoha mladými herci, kteří byli příběhem fascinováni, a on zvažoval jejich obsazení. Ale jak šel čas a realizace filmu se posouvala, vybraní aktéři příliš zestárli. Otec Rodrigues je mladý, asi dvacetiletý muž.
Hledání hlavního představitele se zintenzivnilo, když se přiblížilo datum zahájení natáčení. Scorsese vyzkoušel několik mladých herců, ale když se setkal s Andrew Garfieldem, bylo to jako zásah bleskem. Garfield měl čerstvou nominaci na cenu Tony za svůj výkon na Brodwayi ve hře Smrt obchodního cestujícího a exceloval v komiksovém akčním filmu Amazing Spider-Man.
„Andrew je ve správném věku, ale co je důležitější, byl jsem přesvědčen, že tu roli dokáže zvládnout,“ říká Scorsese. Takže už stačil jen Garfieldův podpis.
„Jak byste mohli říct ne, když Vám volá Martin Scorsese?“ směje se Garfield. „Nikdy jsem si nepomyslel, že dostanu takovou příležitost.“

Silence-00446
Potěšení z nacházející spolupráce se Scorsesem vystřídalo pochopení, o jak velkou výzvu se jedná. „Ten příběh konfrontuje tak hluboké a těžké téma. Je nadčasový, má obrovský přesah do současnosti a je doslova nabitý emocemi,“ říká Garfield. „Hlavní postava zápasí s velkými a důležitými otázkami, tak jako my všichni: Jak žít smysluplný život, život víry? Potácí se v pochybnostech, tak jako my všichni. A to je jen zlomek důvodů, proč mě ten příběh a postava tak zaujaly.“
Role Rodriguesova »kolegy kněze«, otce Garupa připadla charismatickému, mladému herci Adamu Driverovi. Diváky zaujal v seriálu HBO Girls (2012), v komediálním dramatu sourozenců Coenových V nitru Llewyna Davise (2013) nebo v nejnovějších Star Wars: Síla se probouzí (2015).
Další klíčová role, postava otce Ferreira, připadla irskému herci s všestranným talentem, Liamu Neesonovi. Jeho popularita v průběhu let neustále vzrůstá. Neeson byl nominovaný na Oscara za film Schindlerův seznam (1993), získal tři nominace na Zlatý Glóbus (za filmy Schindlerův seznam, Michael Collins, Kinsey). V roce 2002 si zahrál pod taktovkou Martina Scorseseho ve filmu Gangy New Yorku. Co se týká scénáře, Neeson říká: „Jakmile jsem scénář četl, byl jsem polapen. Způsob, jakým Marty (Scorsese) a Jay (Cocks) příběh vypráví, vás nenechá klidné. Každá jejich věta má vždy také podtext, který toužíte objevovat.“

Silence-05057
Postava otce Ferreira byla pro Neesona výzvou: „Uvažoval jsem, jak tento muž, učitel, duchovní vůdce, který je hluboce ponořený do křesťanské kultury, může odvolat svou víru.“
Natáčení filmu Mlčení začalo 31. ledna 2015 a skončilo 15. května 2015. V Taipei (hlavní město Tchaj-wanu), ve filmovém studiu CMPC vedoucí výroby Ferretti vytvořil historickou část portugalské kolonie Macao a jezuitskou univerzitu. Exteriéry se natáčely v horských oblastech Jinguashi a Tsenguanliaw (obě leží asi hodinu cesty od Taipei).
Vybrané lokace však skýtaly mnoho nástrah. Husté bahno připomínající tekutý písek, skalní svahy s padajícím kamením, balvany, které ztěžovaly chůzi a přepravu filmařského vybavení. Stále se měnící počasí – nestálé povětrnostní podmínky, déšť, mlha, oslepující slunce – to vše se střídalo naprosto nepředvídatelně.
Scénář má jednotlivé scény velmi dlouhé. Natočení jedné scény zabralo i několik dní, ale ve filmu to musí působit, jako by se vše odehrálo v několika minutách. Souboj s přirozenými světelnými podmínkami stál hodně úsilí.

Silence-04743
Práce na scénáři trvala Scorsesemu tolik let, že nasbíral o daném období obrovské množství informací. „Mlčení se odehrává v roce 1643,“ říká režisér. „První misionáři přišli do Japonska téměř o 100 let dříve, v polovině 16. století. Ve skutečnosti první křesťanský misionář, který vstoupil do Japonska, byl Frances Xavier, zakladatel jezuitského řádu v době politické nestability. To se odehrálo v období, kdy různé klany byly ve válce o kontrolu nad národem. Misijní dílo bylo přímo vázáno na otevření západního obchodu ve velkém měřítku, což byl důvod, proč mezi misionáři z různých zemí vznikaly konflikty. Po celá desetiletí byli misionáři obecně vítaní a tolerovaní. Okolo roku 1600 byl počet Japonců, kteří konvertovali ke křesťanství, odhadován na 200 – 300 tisíc lidí ze všech společenských tříd“.

Silence-03960

Filmografie – výběr:
Martin Scorsese (režie a scénář)
Alice už tu nebydlí (1974), Taxikář (1976), New York, New York (1977), Zuřící býk (1980), Barva peněz (1986), Poslední pokušení Krista (1988), Mafiáni (1990), Mys hrůzy (1991), Věk nevinnosti (1993), Casino (1995), Kundun (1997), Gangy New Yorku (2002), Skrytá identita (2006), Prokletý ostrov (2010), Hugo a jeho velký objev (2011), Vlk z Wall Street (2013), The Audition (2015)
Ocenění – výběr:
Oscar za režii filmu Skrytá identita
Zlatý Glóbus za režii filmů Gangy New Yorku, Skrytá identita, Hugo a jeho velký objev
Cena Bafta za režii a adaptovaný scénář filmu Mafiáni

Jay Cocks (scénář)
Věk nevinnosti (1993), Zvláštní dny (1995), Gangy New Yorku (2002), De-Lovely (2004)

Rodrigo Prieto (kamera)
Amores poros – Láska je kurva (2000), Sedmý hřích (2001), 8. míle (2002), 25. hodina (2002), Frida (2002), 21 gramů (2003), Alexander Veliký (2004), Zkrocená hora (2005), Babel (2006), Na odstřel (2009), Koupili jsme ZOO (2011), Voda pro slony (2011), Argo (2012), Vlk z Wall Street (2013), Lidský hlas (2014), The Audition (2015), Pasažéři (2016)

Thelma Schoonmaker (střih)
Zuřící býk (1980), Král komedie (1982), Po zavírací době (1985), Barva peněz (1986), Poslední pokušení Krista (1988), Mafiáni (1990), Mys hrůzy (1991), Věk nevinnosti (1993), Casino (1995), Kundun (1997), Gangy New Yorku (2002), Letec (2004), Skrytá identita (2006), Prokletý ostrov (2010), Hugo a jeho velký objev (2011), Vlk z Wall Street (2013)

Dante Ferretti (výprava)
Dvě tváře lásky (1981), Jméno růže (1986), Ginger a Fred (1986), Dobrodružství Barona Prášila (1988), Hamlet (1990), Věk nevinnosti (1993), Interview s upírem (1994), Casino (1995), Kundun (1997), Seznamte se, Joe Black (1998), Gangy New Yorku (2002), Návrat do Cold Mountain (2003), Letec (2004), Umění milovat (2005), Černá Dahlia (2006), Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007), Prokletý ostrov (2010), Hugo a jeho velký objev (2011), Sedmý syn (2014), Popelka (2015)

Andrew Garfield (otec Rodrigues)
Hrdinové a zbabělci (2007), Králova přízeň (2008), Imaginárium Dr. Parnasse (2009), The Social Network (2010), Amazing Spider-Man (2012), 99 Homes (2014), Amazing Spider-Man 2 (2014), Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)
Ocenění – výběr:
Nominace na Zlatý Glóbus pro nejlepšího herce v hlavní roli ve filmu Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny
Nominace na Zlatý Glóbus pro nejlepšího herce ve vedlejší roli ve filmu The Social Network

Adam Driver (otec Garupe)
J. Edgar (2011), Lincoln (2012), V nitru Llewyna Davise (2013), Stopy (2013), Hladová srdce (2014), Star Wars: Síla se probouzí (2015), Paterson (2016)

Liam Neeson (otec Ferreira)
Excalibur (1981), Mise (1986), Darkman (1990), Schindlerův seznam (1993), Nell (1994), Rob Roy (1995), Předtím a potom (1996), Michael Collins (1996), Bídníci (1998), Gangy New Yorku (2002), Láska nebeská (2003), Kinsey (2004), Batman začíná (2005), Království nebeské (2005), 96 hodin (2008), Tři dny ke svobodě (2010), A-Team (2010), Neznámý (2011), Mezi vlky (2011), Temný rytíř povstal (2012), Hněv Titánů (2012), Ten třetí (2013), NON-STOP (2014), Mezi náhrobními kameny (2014), Noční běžec (2015), Méďa 2 (2015)
Ocenění – výběr:
Nominace na Oscara pro nejlepšího herce v hlavní roli za film Schindlerův seznam
Nominace na Zlatý Glóbus pro nejlepšího herce v hlavní roli za filmy Schindlerův seznam, Michael Collins, Kinsey
Nominace na cenu Bafta pro nejlepšího herce v hlavní roli za film Schindlerův seznam

Mlčení (Silence)
Režie: Martin Scorsese
Scénář: Martin Scorsese, Jay Cocks
Podle románu: Šúsaku Endó
Kamera: Rodrigo Prieto
Střih: Ellen Lewis
Hudba: Kathryn Kluge, Kim Allen Kluge
Výprava: Dante Ferretti
Producent: Randall Emmett

Mlceni_plakat_A1_final

Hrají:
Andrew Garfield: otec Rodrigues
Adam Driver: otec Garupe
Liam Neeson: otec Ferreira
Ciarán Hinds: otec Valignano
Yosuke Kubozuka: Kichijiro
Yoshi Oida: Ichizo
Shin’ya Tsukamoto: Mokichi
Issei Ogata: Inoue
Tadanobu Asano: tlumočník
a další…

Podívejte se na trailer k filmu zde:

Foto: BIOSCOP