Ras al Khaimah – Perská perla ukrytá v daleké poušti

O historii středního východu toho u nás víme málo. Pokud patříte k milovníkům časů dávno zapomenutých a zároveň si rádi užíváte přiměřeného luxusu, je pro vás ideální volbou emirát Ras al Khaimah, který najdete na nejsevernějším cípu perského zálivu.

Ras al Khaimah (10)

Jedním z míst, které věrně ilustruje historii tohoto emirátu je opuštěná vesnice Al Jazirah Al Hamra, která se nachází nedaleko města Ras al Khaimah. Na korálovém útesu se nachází architektura, která připomíná místní jednoduchý život před ropným boomem. Obyvatelé emirátu se zde živili sběrem perel, ke kterým se potápěli a také rybařením. Všichni vesničané odsud ale odešli začátkem šedesátých let, podlehli vábení velkého města i ropného průmyslu. Suché pouštní klima ale pomohlo zachovat stavby a dodnes to zde vypadá, jako by se tu zastavil čas a celá vesnice disponuje atmosférou opuštěného a ztraceného světa.

Ras al Khaimah (23)

Sonda do minulosti

Opravdovou sondu do historie ale představuje mešita Mohammeda bin Salema ve čtvrti Starého města Ras al Khaimahu. Je největší a zároveň nejstarší tradiční a stále používanou mešitou v celých Spojených arabských emirátech. Na místě proběhlo několik archeologických vykopávek, které odhalily pozoruhodné zajímavosti. Byly zde například odhaleny základy mešity z 18. století, ale ta byla zničena během britské okupace v letech 1819 až 1820, byla pobořena na zákopy a riny, které byly použity jako ochranný val. Tím to ale neskončilo, archeologové kopali dál a nalezli základy ještě starší mešity z 16. století! Současná mešita je tedy postavena na základech mešity z pozdního středověku, případně raného novověku. Byla několikrát přestavována a modernizována a stále slouží svému účelu. Takový historický rodokmen je u arabských staveb málo obvyklý.

Ras al Khaimah (22)

Historie lovců perel

Komu by pohled na mešitu nestačil a toužil by poznat něco více z historie, neměl by si nechat ujít návštěvu zdejšího Národního muzea. To má vynikající sbírku archeologických a etnologických artefaktů. „Zvláštním předmětem zájmu je řada dokumentů, rukopisů a smluv mezi vládci Ras al Khaimahu a Velké Británie. K dispozici jsou také tradiční exponáty, mezi které lze zařadit různé zbraně, mimo jiné i ty, které patřily vládnoucí rodině,“ říká Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style, která zde nabízí lastminute dovolenou již od 23 530. Expozice muzea je dále věnována i nejstaršímu zdokumentovanému archeologickému popisu zdejších osadníků v oblasti až do pozdního islámského období. Etnografický úsek muzea ukazuje a představuje tradiční život v emirátu, včetně architektury, perlového potápění, zemědělství a rybářství.

Ras al Khaimah (25) Ras al Khaimah (26)

Foto: Blue Style / raktda


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353