Petr Kostka: Jsem pamětník, který si toho moc nepamatuje

Legendární seriál Sanitka z osmdesátých let se dočkal svého pokračování. Po téměř třiceti letech na obrazovky České televize přichází už v září nová řada oblíbeného seriálu Sanitka 2. A proto jsme si popovídali s Petrem Kostkou, který si v Sanitce 2 zahrál.


Jste jeden z pamětníků, který zažil natáčení obou Sanitek. Doba od té doby hodně pokročila, ale můžete přece jenom srovnat, jakých největších rozdílů jste si všiml při natáčení pokračování?
Jsem pamětník, který si ale toho už moc nepamatuje. Ale natáčení bylo atraktivní dnes i tenkrát. To víte, zůstal ve mně pořád malý kluk. Letadla, auta, bouračky, to je vzrušující už v pěti letech. A to ve mně pořád je. Jen nedej Bůh, aby to bylo doopravdy.

Vaše postava doktora Mádra se vrátila z emigrace, přičemž v České repub­lice podniká. Jaké to je se po více než čtvrtstoletí vrátit zpátky ke stejné roli, navíc tehdejší optikou vnímané jako nepříliš pozitivní?
Mám dojem, že ve své otázce se velice mýlíte. Já tehdy sklízel od diváků jen a jen sympatie slovy: „Taky bych emigroval, dobře jste, doktore, udělal.”

Vašeho syna Gordona v seriálu ztvárnil Jan Budař. Sedli jste si spolu he­recky od začátku, nebo to chvíli trvalo?
Nevím, jak jsem sedl já Janovi, ale on mi sedl. Pracovitý, přemýšlivý, ba hloubavý mladý herec. Znal jsem ho i z dřívějších jeho prací, tož potykali jsme si.

Foto: Česká televize