Ondřej Suchý po stopách Baarové a Mandlové

Doslova jak se říká »pět minut před dvanáctou« navštívil spisovatel Ondřej Suchý ještě povodní nepostižený Salzburg, kde ve společnosti fotografky Dagmar Pavlíkové a překladatelky Lucie Spurné pátral po stopách, které v tomto městě zanechaly někdejší filmové hvězdy Lída Baarová a Adina Mandlová.


„Mám rozepsanou knížku s pracovním názvem Čemu se smála Adina Mandlová?, do které sbírám dosud neznámé zajímavosti nejen ze života samotné Adiny, ale i jejích blízkých přítelkyň, mezi něž samozřejmě patřila i Lída Baarová. Proto jsem v Salzburgu vyhledal nejen dům, kde Adina Mandlová nějaký čas žila se svým manželem Benem, ale i místa, kde bydlela Lída Baarová. Nedaleko její poslední adresy teče řeka, podél níž chodívala kdysi na procházky. V těchto dnech je to vše pod vodou…“ řekl nám Ondřej Suchý.
V domě, kde Lída Baarová žila naposled, hovořil s některými obyvateli, kteří mu o legendární herečce prozradili leccos zajímavého. „Co zajímavého jsem se dozvěděl, to vám nepovím,“ směje se Suchý. „To si můžete přečíst, až knížka vyjde a vy si ji koupíte!“

1) Dům, ve kterém bydlela Lída Baarová.


2) Okna k Lídě v prvním patře.


3) Jdeme se podívat…


4) Dveře od bytu Lídy Baarové.


5) Sem k řece chodívala Lída Baarová na procházky.


6) Ne, slečna Spurná mi byla skutečně jen tlumočnicí!


7) A tady jsme na adrese Adiny Mandlové-Pearsonové.


8) Celkový pohled na přechodné salzburgské bydliště Adiny a Bena Pearsonových.

Foto: Dagmar Pavlíková