Jaroslav Maxmilián Kašparů: Sex má být prostředkem k obdarování toho druhého

Hostem televizní Show Jana Krause byl profesor Jaroslav Maxmilián Kašparů, který je držitelem nejvíce akademických titulů u nás. Kromě profesury se pyšní doktorátem ze stomatologie, filozofie, pedagogiky, titulem Ph.D. a čestným doktorátem honoris causa.

„Profesně se zabývám dětskou i dospělou psychiatrií a poslední léta také soudní psychiatrii,“ říká o sobě akademik a dodává, že to nestíhá, ale ono to stíhá jeho. „Už mě dvakrát dostávali doktoři v Motole hrobařovi z lopaty. Tak takhle mě to stíhá.“ Od pondělí do pátku se prý věnuje psychiatrii, v sobotu občas učí a v neděli vykonává ve dvou kostelech kněžskou činnost.

„To byste nevěřili, s čím dnes lidé chodí k psychiatrovi. Jak už říkal profesor Höschl, lidé dnes nemají žádné problémy, tak si je vymýšlejí a chodí s nimi k psychiatrovi,“ vypráví. „Obecně lze říct, že schizofrenií je zhruba stále stejně, ale přibývá depresí a velmi silně také závislostí.“ Navíc se zamýšlí nad tím, že problémem dnešní doby je to, že se řada věcí stala cílem, nikoli prostředkem, což bezvýhradně platí například o sexu.

„Prohodili jsme si to, co má být cílem a co prostředkem. Sex má být prostředkem k obdarování toho druhého, nikoli že člověk má být pouhým prostředkem k sexu. Sex má být prostředek, moje manželka cíl. Jestliže se mi manželka stane prostředkem a sex cílem, tak manželku může nahradit kterákoli jiná, a je to ponížení člověka, protože jsem ho z cíle degradoval na prostředek.“ Pan profesor Kašparů v rámci svého církevního působení také oddává, přičemž součástí jeho obřadu není jen slib novomanželů, ale také tchyní.

 

Foto: TV Prima

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353