Elán natočí nové album! První singl: Živých nás nedostanú

Nejúspěšnější česko-slovenská skupina Elán, která vznikla v roce 1968, podepsala smlouvu s vydavatelstvím Warner Music. Trojice hudebníků Jožo Ráž, Ján Baláž a Vašo Patejdl, se v Bratislavě dohodli s Warner Music na vydání nového studiového alba, které by mělo vyjít už tento rok na podzim.


Při podpisu smlouvy byli přítomní také manažer Elánu Michal Čimera a jednatel Warner Music pro Českou a Slovenskou republiku Vladimír Kočandrle: „Pro jakéhokoli vydavatele je takovýto okamžik zhmotněným snem, protože je málo nepochybných věcí, a tou je i to, že Elán je zdaleka největší československá popová i rocková kapela. Jsme poctěni, že lídři kapely, kteří chtěli už jen koncertovat, se rozhodli vrátit i do studia a důvěrů pracovat s jejich novými písničkami dali právě nám,“ řekl Vladimír Kočandrle novinářům na tiskové konferenci.


Podepsání smlouvy hudebníci zapili irskou whisky. „Nemůžu uvěřit, že jsme to podepsali,“ zavtipkoval při podpisu Jožo Ráž. Singlovou vlaštovkou připravovaného alba je nová nahrávka Živých nás nedostanú. Autorem textu i hudby je Pavol Jursa, který spolupracoval se skupinou už při prvním albu a zároveň je jakýmsi nehrajícím členem Elánu. Píseň byla nahraná ve studiu Jána Baláža. „Počítali jsme s tím, že ještě nahrajeme album předtím, než definitivně skončíme. Je to pro nás velká výzva a když vidíme před sebou nějaký nový termín, tak máme samozřejmě i motivaci a strašně se na to těšíme. Co se týká autorství, v kapele je systém, že každý včetně spoluautorů Petra Farnbauera, Ľuba Horňáka a Pavla Jursu má právo složit písničku,“ dodal Vašo Patejdl.

Na říjen připravila skupina turné Elán The Best Of Vol. 2. Podle slov trojice zazní známé hity i několik písní z novinkového alba. Koncerty budou v Brně (17. 10.), Praze (22. 10.), Ostravě (24. 10.), Bratislavě (28. 10.) a Košicích (30. 10.). „Přijďte, bude to bomba,“ vzkazuje fanouškům Jožo Ráž. K technickému vybavení, které bude na špičkové úrovni, dodává: „Já to nepotřebuji, všechny ty efekty, světla, já potřebuji jeden bílý reflektor, lidi a aparaturu, abych s nimi mohl komunikovat. Bohužel, dnes je taková doba, že všichni to mají, všichni si to žádají, takže ohromujeme ještě i tímto. Věřím, že ti, co to čtou, si přijdou na své, bude to nejdražší show, jaká tu byla.“


Elán je nejúspěšnější česko-slovenskou rockovou skupinou, čtyřikrát po sobě, v letech 1984 až 1987 získali československého Zlatého slavíka v kategorii skupiny, osmkrát za sebou, v letech 1998 až 2005, vyhráli slovenského Slávika, k tomu má Jožo Ráž dva Sláviky jako zpěvák za roky 2000 a 2001. Na jejich koncert v Praze na Letné 20. září 2003 přišlo 85.000 diváků. Byl to jeden z vrcholů úspěšné dráhy Elánu.

Foto: Warner Music