Dcera Jiřího Schelingera dostala diamantovou desku

Oslava nedožitého jubilea Jiřího Schelingera se konala v zaplněném pražském klubu Retro Music Hall. U příležitosti nedožitých 60. narozenin zpěváka, skladatele a kytaristy Jiřího Schelingera vystoupil jeho bratr Milan Schelinger se svou skupinou. Většina publika si s ním zazpívala staré hity známé v podání Schelingerova nenapodobitelného chraplavého hlasu. Hold jednomu z nejvýznamnějších představitelů tuzemského hard rocku přišli vzdát i někteří jeho pěvečtí kolegové.


Zástupci hudebního vydavatelství Supraphon během večera pokřtili 3CD Jiří Schelinger – Čas 51:71:81 a zároveň předali Jubilejní diamantovou desku za celoživotní dílo a více než milion prodaných nosičů s písněmi Jiřího Schelingera jeho dceři Andrei. Kmotrem alba se stal skladatel Jaroslav Uhlíř, autor Schelingerova největšího hitu Holubí dům. „Jirka byl obrovský borec, a kdyby se nestala ta nešťastná událost, byl by v dnešní době superborec,“ uvedl Jaroslav Uhlíř.


Schelinger se zabil za ne zcela jasných okolností 13. dubna 1981 skokem z bratislavského mostu do Dunaje. Bylo mu pouhých třicet let. Nadšené i dojaté publikum si v klubu Retro poslechlo jeho hity jako Jahody mražený, Neskutečná, Namále mám nebo Lupič Willy v podání bratra Milana a jeho bandu.
„Kdyby nebylo Jirky, měli bychom problém, aby někdo začal vnímat bigbít,“ uvedl Aleš Brichta, který si s kapelou zazpíval píseň Co dělá indián. Kamil Střihavka pak potěšil přítomné skladbou Ptají se lidé a další z hostů Petr Kolář přidal baladu Šípková Růženka.

Foto: Supraphon.cz