Čerstvému pětaosmdesátníkovi Josefu Somrovi gratuloval Zdeněk Svěrák

Takřka 36 hodin trvá zpracování tragického příběhu polární expedice sira Johna Franklina, jenž se stal absolutním vítězem ceny Audiokniha roku 2018. Jedenáct herců v čele s Martinem Stránským, kteří si rozdělili dvanáct hlasů, přesvědčivě interpretuje námořníky uvízlé v arktické ledové pasti, tváří v tvář zimě, hladovění, kurdějím a vlastním démonům „Terroru se daří udržovat napětí i přes mnohahodinový rozsah nahrávky. Porotci vyzdvihli působivou tíživě mrazivou atmosféru,“ zní vyjádření předsedy poroty Jakuba Horáka. Vydavatelství OneHotBook tak navázalo na loňský úspěch, kdy se stala absolutním vítězem jeho audio verze kultovního hororu Stephena Kinga To.

Laureáti Ceny za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova Josef Somr (letos) a Zdeněk Svěrák (vloni)

Šestý ročník soutěže přinesl dvojnásobné ocenění herci a komikovi Petru Čtvrtníčkovi v kategoriích nejlepší interpret (Citlivý člověk) a nejlepší jednohlasá četba. V kategorii nejlepší interpretka už podruhé v historii soutěže uspěla Taťjana Medvecká, tentokrát s interpretací Dopisů Milady Horákové. Královskou disciplínu mluveného slova – dramatizaci – ovládl devatenáctihlasý thriller z poválečného Německa Jedlová samota, jenž si současně odnesl Cenu posluchačů.

Coby nejlepší audioknihu mimo kategorie zvolila porota Opuštěnou společnost šéfredaktora týdeníku Respekt Erika Taberyho v podání Jiřího Dvořáka a Ivana Trojana. „Jiří Dvořák čte své party s vhodně zvolenou mírou naléhavosti a s akcentací v místech, které autor sám zdůrazňuje. Ivan Trojan zase dodává citacím autenticitu přemýšlivým projevem bez známek patosu,“ prohlásila porota.

Nejlepší interpret roku Petr Čtvrtníček

Jako nejlepší audiokniha pro děti a mládež se prosadilo dobrodružství Vojtěcha Matochy Prašina ve stylu foglarovek.

Na besedu s laureáty se mohou posluchači těšit v pátek 11. května 2019 od 13 hodin ve Velkém sále Průmyslového paláce na Světě knihy.

Dramatický boj o přežití Terror z pera amerického spisovatele Dana Simmonse zabodoval též v kategorii vícehlasá četba, kdy porota ocenila především výběr jednotlivých interpretů a jejich vzájemnou souhru. Vedle Martina Stránského v roli kapitána Terroru Francise Croziera excelují např. Vladislav Beneš (kapitán sir John Franklin), David Novotný (doktor Harry Goodsir) či Jan Vlasák (ledařský mistr Thomas Blanky).

Vydavatelství OneHoBook uspělo též v kategoriích jednohlasá četba (Petr Čtvrtníček interpretuje román Jaroslava Rudiše Český ráj), nejlepší obal a zvuk (obojí Josef Čapek: Povídání o pejskovi a kočičce). Získalo tak nejvíce cen.

Herec Lukáš Křišťan, iniciátor vzniku vzniku dramatizované četby JEDLOVÁ SAMOTA (2)

O nejlepších audioknihách roku 2018 opět rozhodovala osmnáctičlenná odborná porota, tentokrát výrazně obměněna. Nově se stali jejími členy divadelní režiséři Jan Frič, Štěpán Pácl a Lukáš Trpišovský, spisovatel Lukáš Vavrečka, teatrolog Michal Zahálka, recenzenti Tomáš Králíček a Michal Mašek, knižní bloger Tomáš Kaplan Fojtík a publicista Jiří G. Růžička (viz http://www.audiokniharoku.cz/porotci). Hodnotící komise v čele s recenzentem a popularizátorem audioknih Jakubem Horákem vybírala vítěze z 94 přihlášených audioknih od 22 vydavatelů.

Dvojnásobné vítězství pro Petra Čtvrtníčka

Ten jazyk je pekelnej. Všechno to tady vykousat u mikrofonu, na to si měli najmout nějakýho herce a ne mě… je to strašná dřina,“ smál se pětapadesátiletý Petr Čtvrtníček při natáčení audioknihy Citlivý člověk, za niž posléze získal vítězství v kategorii Nejlepší interpret. „Petr Čtvrtníček bezezbytku pochopil nesnadný text předlohy a s Topolovým jazykem a humorem pracoval suverénně a přirozeně. Se svým citem pro slovo, nadsázku a vtip je ideálním Topolovým interpretem,“ zdůvodňuje ocenění předseda poroty Jakub Horák. Druhou cenu, za jednohlasou četbu, přinesla Čtvrtníčkovi jeho interpretace románu Jaroslava Rudiše Český ráj. „Herec dokázal bravurně vtisknout do nahrávky veškeré emoce, které Rudišův Český ráj obsahuje. I přesto, že jde o jednohlasou četbu, promlouvá z audioknihy řada různých charakterů, které přitom interpret rozlišuje pouze jemným náznakem,“ komentuje Horák Čtvrtníčkův úspěch.

Absolutním vítězem ceny Audiokniha roku 2018 je mrazivý TERROR

Dramatizaci a Cenu čtenářů ovládla Jedlová samota

Námětem thrilleru německé spisovatelky Andrey Marii Schenkelové Jedlová samota je skutečná vražda, která se stala v Bavorsku po světové válce. Co se stalo, je rafinovaně odhalováno postupně, do poslední chvíle není totožnost vraha známá a pachatelem může být takřka kdokoliv. Jednotliví obyvatelé vesnice vyprávějí, každý z nich má svou vlastní verzi příběhu. Úspěšná kniha ožila v podobě velkorysé devatenáctihlasé audioknihy v čele s Jiřím Dvořákem a Lukášem Hlavicou, čímž aspirovala na nejrozsáhlejší loňský projekt. „Díky hudební a zvukové složce je orientace posluchače v jednotlivých dějových liniích přirozená. Výkony pečlivě vybraných interpretů působí vyváženě, každá role má své podstatné místo,“ zdůvodnila porota ocenění pro dramatizovanou četbu. Dílo uhranulo též nejvíce příznivců při hlasování o Ceně posluchačů.

Cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova převzal Josef Somr

Zvláštní cenu Asociace vydavatelů audioknih za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova letos převzal z rukou loňského laureáta Zdeňka Svěráka legendární herec, pětaosmdesátiletý Josef Somr, který náleží ke špičce tohoto žánru. Po Martinu Stránském, Janu Jiráňovi, Haně Maciuchové a Zdeňkovi Svěrákovi je pátým laureátem ocenění. Jeho charismatický, nezaměnitelný hlas a mistrovský přednes zní z desítek audioknih, mj. z devatenácti CD s Novým zákonem či z CD slavné české klasiky – Švejka. Somr se do historie mluveného slova natrvalo zapsal interpretací cyklu Pohádek tisíce a jedné noci (společně s Hanou Maciuchovou), děl Jaroslava Haška, Františka Nepila, Charlese Dickense či rolemi v rozhlasových dramatizacích F. M. Dostojevského a Jména růže Umberta Eca. V loňském roce obhájil již potřetí první místo v kategorii mužského herce ankety Neviditelný herec aneb Nejpopulárnější výkon na vlnách Českého rozhlasu. „Setkání s kvalitním mluveným slovem je pro mě pokaždé svátek,“ prohlašuje.

Nejlepší interpretka roku Taťjana Medvecká

Ceny AVA – Audiokniha roku 2018 – vítězové v jednotlivých kategoriích

Nejlepší audiokniha pro děti a mládež

1. Vojtěch Matocha: Prašina (Tympanum)

2. Michael Ende: Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema (OneHotBook)

3. Jaroslav Foglar: Hoši od Bobří řeky (Albatros)

Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba

1. Jaroslav Rudiš: Český ráj (OneHotBook)

2. Vojtěch Matocha: Prašina (Tympanum)

3. Josef Čapek: Stín kapradiny (OneHotBook)

Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba

1. Dan Simmons: Terror (OneHotBook)

2. Kent Haruf: Cizinci v noci (AudioStory)

3. Alena Mornštajnová: Hana (OneHotBook)

Nejlepší audiokniha – dramatizace

1. Andrea Maria Schenkelová: Jedlová samota (AudioStory)

2. Ray Bradbury: 451 stupňů Fahrenheita (Plus)

3. P. G. Wodehouse: Případů se ujímá Jeeves (Radioservis)

Nejlepší audiokniha – mimo kategorie

1. Erik Tabery: Opuštěná společnost (Bookmedia)

2. Nebojte se klasiky! 21 W. A. Mozart: Don Giovanni (Radioservis)
3. Tomáš Macek: Příběhy Staré dámy (OneHotBook)

Nejlepší interpret
1. Petr Čtvrtníček (Jáchym Topol: Citlivý člověk, Radioservis)
2. Jaroslav Plesl (Erich Maria Remarque: Na západní frontě klid, One HotBook)
3. Martin Stránský (Dan Simmons: Terror, OneHotBook)

Nejlepší interpretka

1. Taťjana Medvecká (Dopisy Milady Horákové, Bookmedia)

2. Tereza Bebarová (Fan Vavřincová, Taková normální rodinka)

3. Zuzana Slavíková (Gill Sims: Proč máma pije, Motto)

Nejlepší audiokniha – obal

1. Josef Čapek: Povídání o pejskovi a kočičce (OneHotBook)

2. Louisa May Alcott: Malé ženy (OneHotBook)
3. Arthur C. Clarke: 2001: Vesmírná odysea (Tympanum)

Nejlepší audiokniha – zvuk

1. Josef Čapek: Povídání o pejskovi a kočičce (OneHotBook)

2. Ray Bradbury: Temný karneval (Plus)
3. Arthur C. Clarke: 2001: Vesmírná odysea (Tympanum)

Nejlepší audiokniha 2018 – absolutní vítěz:

1. Dan Simmons: Terror (OneHotBook)

2. Andrea Maria Schenkelová: Jedlová samota (AudioStory)

3. Jaroslav Rudiš: Český ráj (OneHotBook)

Cena za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova

Josef Somr

Cena posluchačů

Andrea Maria Schenkelová: Jedlová samota (AudioStory)

Hlasování veřejnosti o Ceně posluchačů

Stejně jako v minulých letech i letos proběhlo internetové hlasování veřejnosti, během něhož mohli posluchači vybírat ze všech přihlášených audioknih. Nejvíce hlasů získala Jedlová samota.

Šestý ročník Audioknihy roku

Zájem Čechů o audioknihy už několik let roste, i když v posledním období o něco pomaleji. V loňském roce vyšlo 282 nových titulů a prodalo se takřka 300 000 fyzických nosičů audioknih a mluveného slova. Mezi žánry vedly opět detektivky a thrillery (26%), následované obecnou beletrií (22%) a tituly pro děti a mládež (19%). Oproti předchozím letům vyšlo v roce 2018 více audioknih českých a slovenských autorů – jejich podíl mezi novinkami přesahuje 60 % proti necelým 40 % zahraničních autorů. Prodejně nejúspěšnějším titulem byl Počátek Dana Browna v interpretaci Martina Slámy (Tympanum) s prodejem téměř 6 tisíc kopií. Na druhém místě jsou Čtyři dohody Dona Miguela Ruize v podání Jaroslava Duška, jež se drží mezi nejprodávanějšími audioknihami už řadu let (Tympanum). Třemi nejsilnějšími vydavateli audioknih a mluveného slova byli v roce 2018 Tympanum (20,41 %), OneHotBook (20,05 %) a Supraphon (19,16 %).

Foto: Audiokniha roku