Tata Bojs a SOČR vydají záznam společného koncertu z Fora Karlín

 

Když loni oznámili Tata Bojs společný koncert se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Tomáše Braunera v rámci projektu Nové horizonty, ani jeden ze souborů dost možná nevěděl, do čeho vlastně jde. V obou táborech panovaly během měsíců příprav obavy a nervozita, ale také velká očekávání a zvědavost. Samotný koncert, který proběhl 23. listopadu 2016 ve vyprodaném Foru Karlín, však všechny pochyby bezezbytku rozehnal a stala se z něj událost, která ve všech zúčastněných rezonuje dodnes. Znovu připomenout si ji budeme moci 26. května, kdy záznam koncertu vyjde na CD, LP i digitálně pod názvem Tata Bojs & SOČR Live.

Foto_Martin_Straka_mail_3
„I když jsme měli z celého projektu zpočátku trochu obavy, nakonec to skončilo všeobecným nadšením. Ukázala se totiž jedna věc – naše písničky jsou ve své podstatě docela symfonické. Klíčovou roli sehrálo pochopení a nacítění Marka Doubravy, který se postaral o aranže. Snažili jsme se o to, aby to byla zábava pro nás, pro posluchače a snad i pro symfoniky samotné. Chtěli jsme, aby nahrávka zněla vrstevnatě a aby výrazné elektro zvuky známé z desek nahradily vtipně živé nástroje orchestru. Ke každé písni jsme přistupovali solitérně a s určitým konceptem výsledku. Pro mě osobně bylo i zajímavé soustředit se ve většině skladeb jen na zpěv. Ta druhá půlka mozku, která se vždycky zaobírá bubnováním, měla tentokrát celkem pohodičku…“ ohlíží se za celým projektem Milan Cais.

Foto_Martin_Straka_mail_2
Dirigent SOČRu Tomáš Brauner pak dodává: „Tata Bojs mají svůj originální styl a mě zajímalo propojení jejich hudby se symfonickým orchestrem. Najednou ta muzika dostala úplně jiný rozměr. Celé jsem si to opravdu užil a věřím, že i kluci. Navíc jsem díky tomuto projektu získal nové přátelé a objevil pro mě kapelu, kterou jsem dosud moc neznal, ale nyní jsem rozhodně jejím fanouškem!“
Patnáct písní – LP obsahuje s ohledem na kapacitu nosiče pouze deset písní – mezi nimiž nechybí osvědčené hity jako Toreadorská otázka, Pěšáci nebo Attention Aux Hommes!, ale ani skladby ze zatím poslední řadovky Tatáčů A/B včetně Mardošova koncertního »pěveckého« debutu v podobě písně Kamarádky, nabízí posluchačům unikátní hudební laskominu.

Foto_Martin-Straka_mail
Známé písně tak dostaly zcela nové chutě okořeněné skvělým zvukem Dušana Neuwertha i zajímavými přesahy a zábavnými aranžérskými vtípky z dílny skladatele a bývalého člena Tata Bojs Marka Doubravy.
„První výběr písní udělal Milan, poté jsme to společně redukovali a já pak sám přidal Kamarádky, když jsem měl jasnou vizi skladby pro »Mardošu a symfonický orchestr«, kde orchestr okamžitě komentuje Mardošova slova,“ vrací se k začátkům celého projektu Doubrava a dodává: „Přestože šlo o propojení dvou naprosto odlišných světů – hlasitostí, výrazem, stylem zkoušení, stylem vystupování atd…, byla spolupráce se SOČRem i dirigentem Tomášem Braunerem dobrá. O tom, že se povedlo oba světy propojit, svědčí fantastická atmosféra ve Fóru Karlín při koncertě. Jsem rád, že symfonický orchestr s rockovou kapelou může znít i vtipně, když většinou zní spíše pateticky.“

SU63652_S_mail
Na závěr dodejme, že iniciátory tohoto projektu byli Petr Král z Radiožurnálu, který stojí za dřívějším úspěšným projektem »Karel Kryl 70« a Jakub Čížek, ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu.
Album Tata Bojs & SOČR Live vydává Supraphon v koprodukci s Radioservisem a ve spolupráci s Českým rozhlasem. Vyjde 26. května na CD, LP i digitálně.

Podívejte se na trailer zde:

Tracklist:
1. Filmařská *
2. Usínací *
3. Radioamatér
4. Toreadorská otázka *
5. Duševní
6. Kamarádky *
7. Hlídací
8. Písmenková
9. Sonda *
10. Vesmírná *
11. Probuzení
12. S ní *
13. Ztraceni v překladu *
14. Attention Aux Hommes! *
15. Pěšáci *

LP obsahuje skladby označené *

Foto: Supraphon / Martin Straka