Rudyard Kipling – Mauglí

Dramatizace slavného příběhu s hudbou Symfonického orchestru Českého rozhlasu a s Janem Cinou v hlavní roli zpracovává obě dvě Knihy džunglí – život mezi zvířaty i návrat k lidem.

Světoznámý příběh o přátelství, lásce, ale i o boji o přežití nás zavede do džungle, v níž se malý chlapec Mauglí bude muset naučit vlčí řeči, zákonům džungle a pravidlům slušného chování.

„Kiplingova předloha má k romantické pohádce opravdu daleko. Je to napínavý, dramatický a leckdy i krutý příběh. Přežít v džungli znamená být vnímavý a pozorný ke všem zvukům kolem. Od toho se odvíjela i má adaptace. Džungle je podle mě geniální zvukovou partiturou, a když má navíc posluchač možnost měnit perspektivy a chvíli být s Balúem na zemi a ve vteřině se s Mauglím na liáně vyhoupnout do koruny stromů k opicím, je to zážitek,“ popisuje autorka rozhlasové dramatizace Marie Špalová.

V prvním dílu jsme svědky známého, mnohokrát zpra­covaného příběhu, v němž malý Mauglí dospěje v muže a rozhodne se, že musí odejít k lidem, protože jej vlčí smečka nechce přijmout mezi sebe, přestože mezi nimi vyrostl. Druhý díl se odehrává v malé indické vesnici. Lidé se k Mauglímu však chovají snad ještě hůř než zvířata. Je pro ně špinavé zvíře, které mezi ně nepatří. Pokřikují na něho, posmívají se mu, hází na něj kamení. Kam Mauglí patří? Téma hledání svého místa ve společnosti a vyčleňování těch, kteří z něja­kého důvodu nezapada­jí, podpořila režisérka Bela Schenková využitím různým sborů, v nichž herci a herečky rytmicky ztvárňují dav pokřikujících lidí, opic či vlků. Mauglí se musí posta­vit sám za sebe a čelit rozzuřenému davu.

„Kniha džunglí je pro mě příběhem o nejvšedněj­ších a zároveň nejpodstatnějších pocitech, jako je láska, nenávist, bolest, odvaha či smutek ze ztráty blízkého. Když jsem přemýšlela nad celkovým pojetím, cítila jsem, že téma, kdy dítě pozoruje, jak chování ostatních může ovlivnit jeho vlastní životní cestu, je tak silné, že využít orchestr by mohla být cesta k mnohem silnějšímu a autentičtějšímu prožitku. Díky hudbě a jejímu zpracování se pro mě příběh Mauglího stává mnohem skutečnější,“ vysvětluje Bela Schenková, která se společně s hudebním skladatelem Miro Tóthem rozhodla na Mauglím spolupracovat se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Hudba velkolepého orchestru vytváří pestrý svět nebezpeč­né i čarokrásné džungle, v níž se odehrává napínavé drama o hledání vlastního místa ve společnosti.

Rudyard Kipling

Mauglí

Hrají a zpívají:

Mauglí – Jan Cina

černý pardál Baghíra – Vojtěch Vondráček

medvěd Balú – Lubor Šplíchal

tygr Šér Chán – Jiří Vyorálek

vlk Akéla – Vasil Fridrich

táta Vlk – Martin Finger

máma Vlčice – Helena Dvořáková

vlče – Václav Marhold

vlček – Jan Hofman

had Ká – Miloslav König

luňák Číl – Jiří Roskot

Baldév – Václav Neužil

Mésúa – Eva Elsnerová

manžel Mésúy – Ladislav Hampl

buvol Ráma – Tomáš Weisser

Mauglí dítě – Viola Miklušová

první opice – Klára Suchá

druhá opice – Antonie Formanová

třetí opice – Petra Kosková

slonice Háthí – Lenka Zbranková

vlci, buvolové, brejlovci – Kryštof Krhovják

vlci, buvolové, brejlovci – Libor Hruška

starý vlk na sněmu – Petr Čtvrtníček

mladý vlk na sněmu – Jan Battěk

dav opic a buvolové – Renata Kubišová

dav opic – Kateřina Marie Fialová a Hana Marie Maroušková

a další…

 

Symfonický orchestr Českého rozhlasu řídí David Švec

 

Rozhlasová dramatizace Marie Špalová

Překlad Hana a Aloys Skoumalovi

Dramaturgie Lenka Veverková

Hudba Miroslav Tóth

Režie Bela Schenková

 

CD-mp3: 399 Kč / Radiokarta 359 Kč

Celkový čas 111 minut

 

Více infa: www.radioteka.cz

 

Foto: Radioservis