Bejun Mehta poodhalí taje exotického světa kontratenorů

Do Prahy se vrací nejžádanější kontratenorista současnosti, Američan Bejun Mehta. Mozartovským koncertem 21. října 2014 zahájí třetí ročník koncertního cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu.


S novým názvem avšak ve stejně hvězdných konstelacích zahajuje třetí ročník koncertního cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu, který byl kritiky i diváky za nedlouhou dobu své existence pasován na jednu z hlavních událostí kulturní sezóny. Koncertem 21. října v Rudolfinu se do Prahy vrací Bejun Mehta, »nejlepší kontratenorista současnosti« (podle Süddeutsche Zeitung), jehož položky v kalendáři jen za poslední měsíce obsahují ty nejvyhlášenější operní a koncertní podia. Pražské publikum uhranul Bejun Mehta už na svém prvním koncertu s Collegiem 1704 pod vedením Václava Lukse v Národním divadle před třemi lety, který zahájil inspirující spolupráci: S Collegiem 1704 mimo jiné natočil v barokním divadle v Českém Krumlově film s Gluckovou operou Orfeo a Euridice, která v září získala ocenění DVD měsíce září a Editor’s Choice magazínu Gramophone a IRR Outstanding britského International Record Review.
„S Collegiem 1704 a Václavem pracuji velmi rád. Vedle toho, že jsou to prvotřídní hudebníci, je to také skupina výjimečně srdečných lidí. A to má na hudbu ten nejpozitivnější vliv… radost!“ říká ke spolupráci s Collegiem 1704 Bejun Mehta.
Tentokrát s Collegiem 1704 pod vedením dirigenta Václava Lukse provede mozartovský program, ve kterém se zaměří na Mozartovo italské období. Na programu s názvem „Mozart v záři italského slunce“ jsou zařazeny například árie z opery Ascanio in Alba, se kterou Mozart sklízel obdiv celé Itálie již jako patnáctiletý. V tomto programu se symbolicky spojují osudy Mozarta a Mehty. Ve stejném věku se totiž uvedl na světových pódiích i Bejun Mehta titulem Debutující umělec; nad jeho „předčasnou hudební vyspělostí“ se podivoval i Leonard Bernstein. Hudba tohoto Mozartova období tryská radostným opojením, pro které je charismatický Bejun Mehta – oceňovaný pro nesmírnou hlasovou pohyblivost a virtuozitu – interpretem z nejpovolanějších.


Kontratenorista Bejun Mehta: »Výjimečný« podle Le Monde, »strhující« říká Guardian. Kritici se předhánějí v superlativech na tohoto v současnosti nejvyhledávanějšího umělce své generace. Je pravidelně zván k účinkování v nejznámějších operních domech, jako jsou Royal Opera House, MET, Covent Garden, Opéra Nationale de Paris, Theater an der Wien, Staatsoper Unter den Linden či festivalech v Salzburgu, Glyndebourne nebo Aix-en-Provence.
Vedle mnoha svých oceňovaných nahrávek natočil s Collegiem 1704 pro DVD a Blu-Ray filmovou verzi opery Orfeo ed Euridice k letošnímu 300. výročí narození Ch. W. Glucka. Natáčelo se ve výjimečném prostředí barokního divadla českokrumlovského zámku v dobových kulisách a s původní divadelní mašinérií. Režisér Ondřej Havelka přistoupil k této operní produkci netradičně filmově: divák filmu tak následuje děj opery i do zákulisí divadla, sklepů, provaziště i hlediště. Britský časopis Gramophone tento počin vyzdvihl jako DVD měsíce září, britský International Record Review jej zařadil do prestižní kategorie »Outstanding«.


Koncertní cyklus Collegium 1704 v Rudolfinu bude v listopadu pokračovat koncertem sopranistky Karin Gauvin, která zastoupí původně anoncovaný koncert Sary Mingardo. Poprvé pak bude v rámci tohoto cyklu představen šarm francouzské barokní hudby v podání první dámy francouzského baroka Sandrine Piau (28. dubna 2015), který cyklus na jaře 2015 uzavře. Novinkou je série tří koncertů, které jsou vyhrazeny trojhvězdí slavnostních mší: české premiéře Zelenkovy Missy Divi Xaverii v kontrapunktu s Bachovým Magnificat (15. a 16. prosince 2014), Mozartově Mši c moll (24. února 2015) a především Bachově Mši h moll (30. a 31. března 2015), jejímž provedením Collegium 1704 na jaře 2015 symbolicky připomene 10. výročí svého vzniku.
Koncerty nadcházející sezóny vyvolávají značný zájem publika – prodej výhodných abonentních vstupenek (v prodeji u České filharmonie) od předešlé sezóny narostl o padesát procent.

VSTUPENKY
Přenosné abonentní vstupenky (30 % sleva z ceny jednotlivých vstupenek) na šest koncertů cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu jsou dostupné v pokladně České filharmonie v Rudolfinu (www.ceskafilharmonie.cz, po — pá 10.00 — 18.00 h).
Jednotlivé vstupenky v cenách 200–950 Kč (140–665 Kč snížené pro seniory, studenty ad.) jsou k dispozici v sítích Ticketportal (www.ticketportal.cz), Bohemia Ticket (www.bohemiaticket.cz) a u České filharmonie v Rudolfinu (www.ceskafilharmonie.cz).
Při zakoupení vstupenek na tři až pět koncertů najednou je poskytována 20 % sleva. Děti do 15 let, studenti, senioři (60 let a více), držitelé průkazu ZTP a ZTP/P platí o 30 % snížené vstupné.

AKTUALITY
+ V úterý 7. října byla koncertem ve vyprodaném Břevnovském klášteře zahájena podzimní část sezóny cyklu Hudební most Praha – Drážďany. Koncert s Bachovými kantátami bude tradičně uveden ještě 8. října v Drážďanech. Cyklus, který v červnu letošního roku měl již svůj 100. koncert, má své věrné a nadšené publikum na obou stranách hranic.
+ Na podzim se do Stavovského divadla 3., 11. a 16. října vrátí na ojedinělá provedení barokní opera Olimpiade, vrcholné dílo Josefa Myslivečka. Olimpiade na jevišti Stavovského divadla v novodobé premiéře zazněla v květnu 2013 ve své původní podobě po 234 letech od poslední reprízy, která se odehrála v roce 1778 v Teatro San Carlo v Neapoli. Inscenace v režii Ursel Herrmannovo a pod vedením Václava Lukse, byla nominována na prestižní The International Opera Awards v kategorii »znovuobjevená tvorba«.
+ Collegium 1704 má za sebou veleúspěšné léto: letní sezóna započala zahajovacím koncertem Tage Alte Musik v Regensburgu, poté se účastnili Early Music Festivalu v Rize, evropském městě kultury 2014. V Polsku, kde má Collegium 1704 početné a nadšené publikum, vystoupilo hned na dvou nejprestižnějších festivalech našich sousedů: Festivalu Chopin and his Europe a dvakrát na Wratislavia Cantans. Všechna tři vystoupení byla událostí s množstvím ohlasů v tisku a rozhlasovými přenosy do celého světa prostřednictvím sítě EBU.
+ Velkou poctou bylo pozvání k residenčnímu pobytu od pořadatelů festivalu Oude Muziek Utrecht, jednoho z nejprestižnějších festivalů staré hudby na světě – letos s tématem »Habsburkové: Vídeň-Praha«. Collegium 1704 zde na přelomu srpna a září vystoupilo na třech různých koncertech české hudbě a triumfovali na vyprodaném zahajovacím koncertě. Koncerty natáčela holandská televize a rozhlas a bylo to vůbec poprvé, je český soubor rezidenčním umělcem na takto významném festivalu.

Collegium 1704 v Rudolfinu
Rudolfinum – Dvořákova síň, začátky v 19.30 h

21. 10. 2014
Bejun Mehta (kontratenor)
Mozart v záři italského slunce
W. A. Mozart – Symfonie č. 26 Es Dur KV 184,
Ah di si nobil alma (opera Ascanio in Alba KV 111)
Ch. W. Gluck – Pensa a serbarmi (opera Ezio)
J. Ch. Bach – Sinfonia in g op. 6 no. 6, Vò solcando un mar crudele (opera Artaserse)

ZMĚNA PROGRAMU
18. 11. 2014
Karina Gauvin (soprán)
A. Vivaldi – In furore iustissimae irae RV 626
árie z Händelových oper
Rinaldo, Alcina, Rodelinda

15. 12. 2014
16. 12. 2014

Magnificat – Vánoční koncert
J. S. Bach — Magnificat in D
J. D. Zelenka — Missa Divi Xaverii (česká premiéra)

24. 2. 2015
W. A. Mozart – Velká mše c moll
Mozartova nejrozsáhlejší mešní kompozice
a jedno z nejpůsobivějších zhudebnění
mešního textu

30. 3. 2015
31. 3. 2015

J. S. Bach — Mše h moll
Velikonoční koncert
Koncert k 10. výročí založení Collegia 1704
a Collegia Vocale 1704

28. 4. 2015
Sandrine Piau (soprán)
Na návštěvě u Krále Slunce
Scény z oper
J. B. Lully (Armide)
J. Ph. Rameau (Les Indes galantes, Castor et Pollux)
M. Marais (Suite d’Alcione)

Účinkuje Collegium 1704
a Collegium Vocale 1704 pod vedením dirigenta Václava Lukse

Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704
Oba soubory byly založeny cembalistou a dirigentem Václavem Luksem u příležitosti projektu Bach — Praha — 2005, jenž stál na počátku spolupráce s festivalem Pražské jaro. Od roku 2007 jsou pravidelnými hosty festivalů po celé Evropě. Rok 2008 dal vzniknout jejich koncertnímu cyklu Hudební most Praha — Drážďany navazujícímu na bohaté kulturní tradice obou měst. Spolupráce se světově proslulými sólisty Magdalenou Koženou, Vivicou Genaux, Bejunem Mehtou ad. plynule vyústila v roce 2012 v druhý koncertní cyklus Hvězdy barokní opery, nyní s názvem Collegium 1704 v Rudolfinu. V operních produkcích navázali na mezinárodní úspěchy inscenace Händelova Rinalda provedením opery Olimpiade Josefa Myslivečka, která byla nominována na International Opera Awards. Vedle nedávných premiér v prestižních síních Theater an der Wien, vídeňském Konzerthausu, na Lucerner Festival, BOZAR (Palais des Beaux-Arts) v Bruselu, Wratislavia Cantans či rezidence na prestižním festivalu Oude Muziek v Utrechtu aj. čekají Collegium 1704 vystoupení např. na Salzburger Festspiele, či rezidence na Bachfestu v Lipsku. V září 2013 byla vydána velmi očekávaná nahrávka Mše h moll J. S. Bacha a rozšířila tak řadu úspěšných CD především se skladbami J. D. Zelenky z produkce vydavatelství pro Accent, Zig-Zag Territoires či Supraphon. V roce 2015 slaví Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 deset let od založení.

Foto: www.collegium1704.com