Výstava 740-900°C

Půjdete li se projít předvánoční Prahou, určitě nevynechejte Dům Pánů z Kunštátu v Řetězové ulici. V tomto bývalém paláci sídlil i poslední český král, Jiří z Poděbrad před svou korunovací a tento dům bývá všeobecně označován za nejstarší v Praze.


Výstava 740-900°C navazuje na tuto skutečnost použitým materiálem – smaltem, nejstarší český smalt se údajně nachází právě na českých korunovačních klenotech (žezlo).
Své smalty zde představují dvě autorky Alexandra Horová a Olina Francová, které spojuje nejen dlouholeté přátelství ale i obdiv k železu a smaltu, kterému se věnují již od doby studií (UMPRUM, AVU), ale především žár pece a vypalovaného smaltu. Každá z nich přistupuje k dané technologii po svém a tak má divák příležitost seznámit se s různými možnostmi využití této úžasné technologie.


Alexandra Horová upřednostňuje elementární výtvarný výraz s využitím typických možností technologie smaltování ať už v pestrobarevných plochách obrazů nebo tam, kde umírněná barevnost vzniklá poléváním plochy dá vyniknout kresbě linky vzniklé prorytím.
Olina Francová si zvolila přístup figurativní a seznamuje tu diváky se čtrnácti mobilními Železnými Pannami, které mají částečně smaltovaná těla. „Mé Železné Panny představují různé role, které jsou nám přisuzovány, vnucovány, do kterých nás tlačí např. společnost, události, rodina nebo se do nich samy a dobrovolně stylizujeme či po nich dokonce toužíme,“ dodává Olina Francová. Pro ilustraci pár názvů jejích Panen: Světice, Výtržnice, Zlatokopka, Udavačka…).


Výstavu smaltů najdete v románských sklepeních Domu pánů z Kunštátu od 29. listopadu do 11. ledna 2015.

Foto: Dům Pánů z Kunštátu