Výroba vánočních ozdob a dekorací je originální zábava i pro děti

Podle průzkumu kupuje vánoční dekorace 76 procent Čechů. Čím dál víc lidí ale dává přednost vánočním doplňkům a ozdobám vyrobeným doma před těmi ze supermarketu. Při jejich výrobě by se neměli nechat ovlivnit trendy. Sázkou na jistotu jsou přírodní materiály.

Vánoční sezóna se pomalu blíží a obchody se plní vánočními dekoracemi. A spousta lidí začíná přemýšlet nad tím, jakými barvami letos vánočně vyzdobit interiér svých domovů. „Existuje spousta stylů – elegantní s perlovými odstíny, štrasem, peřím a křišťálem, přírodní – se zavěšenými jablky nebo ořechy na stromku, nebo s folklorními motivy dané země, vše v nejrůznějších barevných kombinacích. K nejoblíbenějším barevným trendům patří každoročně červenozlatá a modrostříbrná kombinace. Lidé by se ale při nákupu nebo výrobě vánočních dekorací neměli nechat svazovat aktuálními trendy. Vánoční dekorace by spíš měly ladit k tomu, jak je koncipován celý interiér,“ poradil Martin Stibor, zakladatel společnosti Korálky.cz, největšího e-shopu v Česku s komponenty k výrobě šperků.

Mezi nejprodávanější materiály pro výrobu ozdob dlouhodobě patří plastové korálky – jsou lehké, téměř nerozbitné a pracovat s nimi mohou i opravdu malé děti. „Nejstarším materiálem pro výrobu vánočních dekorací a ozdob je sklo, dřevo a přírodniny. Moderní ozdoby jsou z plastu. Korálkové ozdoby se dělají ze všech těchto materiálů – lze využít skleněné české voskové perličky nebo broušené korálky s leskem, ale také třeba metalické plastové perličky, které mohou na drátěné základy navlékat i menší děti. Právě české broušené a voskované perly, metalické plastové mixy a imitace perel patří pro jejich lehkost a jednoduchost k nejprodávanějším korálkům k výrobě vánočních ozdob vůbec,“ uvedl Martin Stibor.

V českých domácnostech se do popředí dostávají dřevěné vánoční ozdoby a dekorace. „V interiérových dekoracích jsou velmi populární přírodní materiály – dřevo, organická keramika nebo sušené květiny. Ty je navíc snadné sladit s téměř jakýmkoli interiérem – perfektně pasují ke skandinávskému stylu, hodí se i k retro vybavení, industriálnímu nábytku nebo domácnostem zařízeným ve stylu Provence. I proto předpokládáme, že se oproti loňsku zvedne zájem o dřevěné korálky, ze kterých lze tvořit jak oblíbené hvězdy na drátěných základech, tak třeba girlandy a řetězy. Obecně největší poptávku očekáváme u drátěných základů na vánoční hvězdy, které lze pořídit i ve formátu 3D,“ popsal Martin Stibor.

Pokud už člověk ví, z jakého materiálu a barev chce dekoraci vyrábět, je na řadě rozmyslet si, jaký tvar ozdobě dát. „Mezi nejoblíbenější tvary patří určitě hvězdy, které se vyrábějí jednoduše jen navlečením na drátěný základ. Je to jednoduché, zároveň ale hodně variabilní – dají se využít různé korálky a třeba i více kusů drátěných hvězd spojit do jednoho výsledného výrobku. Potom jsou tu andělíčci – ti jsou evergreenem, ale nedá se říct, že by si je lidé spojovali jen s Vánocemi. Vyrábí si je jako talismany třeba do auta nebo na klíče. A pak je i rozdávají jako dárky pro štěstí. Jejich výroba je velmi snadná – stačí křidélka a dva korálky, proto se do jejich výroby opravdu rády zapojují děti. Velmi oblíbené jsou i vánoční řetězy, jejichž výroba je velmi snadná, a i do jejich navlékání se mohou zapojit i děti. Navíc nemusejí zdobit jen vánoční stromek – dají se použít jako bytová dekorace nebo zpestřit adventní věnec,“ řekl Martin Stibor.

 

Videonávody a inspiraci najdete zde:

 www.koralky.cz/potreby-na-vanocni-ozdoby

 

Foto: www.koralky.cz