Syndrom suchého oka je v létě častější. Onemocnění se nevyplácí ignorovat

Kontaktní čočky nebo práce na počítači mohou způsobit syndrom suchého oka. Kvůli používání klimatizací v kancelářích a autech počet pacientů v letních měsících roste. Při zanedbání léčby může onemocnění výjimečně vést až k oslepnutí.

AD9P9124
Vysychání oka se projevuje pálením, řezáním nebo pocitem cizího tělíska v oku. Pokud mají lidé vyšší suchost oka, může to mít i negativní vliv na jejich vidění a zaostřování, navíc je postihují výkyvy vidění během dne. „Oční lékař je schopen projevy suchého oka odhalit ještě předtím, než se objeví potíže. Jenže preventivně chodí k oftalmologovi jen pět procent Čechů, ostatní ho zpravidla navštíví až při problémech. Při onemocnění postupně dochází k poškození povrchu očí začínajícími drobnými oděrkami. Ty ale mohou postupně přejít do chronického zánětu rohovky a spojivky. V krajních případech rohovka postupně ztrácí průhlednost a zhoršuje se vidění. Pokud člověk tento stav neřeší, může dojít k poškození zraku, výjimečně dokonce až k oslepnutí,“ varoval Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Slzy jsou v přiměřeném množství pro zdraví oka nepostradatelné. Zvlhčují povrch oka, aby byl hladký a lesklý. To je důležité pro kvalitu vidění a pro to, aby víčko mohlo po oku jemně klouzat. „Syndromem suchého oka častěji trpí starší lidé, jejichž slzy nemají dostatečnou kvalitu. Dále nositelé kontaktních čoček. Ty kryjí povrch oka a způsobují horší propustnost kyslíku, což narušuje stabilitu slzného filmu. Rizikovou skupinou jsou také lidé pracující s počítači a v klimatizovaných kancelářích. Sušší oko mohou mít i ženy užívající antikoncepci, během těhotenství nebo na začátku menopauzy. Symptomy se zhoršují v prašném, suchém, zakouřeném prostředí nebo plaváním v chlorované vodě,“ popsala Michaela Netuková, lékařka oční kliniky Gemini.
Pro zdraví očí je velmi důležité pravidelné mrkání, které povrch oka zvlhčuje a předchází tím jeho podráždění. „Například při sledování monitoru je přirozené, že člověk mrká podstatně méně než normálně. Tím ale povrch oka trpí, protože nedochází k potřebnému zvlhčení slzami. Je proto vhodné na mrkání myslet a také oči třeba každých dvacet minut na chvilku zavřít,“ doporučil Pavel Stodůlka.
Stupnice suchosti oka se určuje podle různých testů, které provádí oční lékař. „U lehčích forem onemocnění stačí několikrát denně aplikovat umělé slzy. U pacientů, kterým syndrom suchého oka způsobují okolní vlivy, se zpravidla po čase vlhkost oka srovná a umělé slzy už nepotřebují. Lidé, kteří syndromem suchého oka trpí kvůli onemocnění, jako je například cukrovka, však musí kapky často užívat doživotně. U pokročilého stadia mohou kromě umělých slz používat oční gely nebo masti, ty ale zhoršují vidění, a proto se doporučuje užívat je pouze na noc. Velmi prospěšné jsou oční kapky vyrobené laboratorně z vlastní krve pacienta. Dobré zkušenosti máme s tabletami z bylinek, které podporují kvalitu slz,“ dodal Pavel Stodůlka.

Foto: archiv