Stále na počítači? Přinášíme vám 6 tipů, jak ulevit vašim očím

Práce na počítači a dlouhé koukání do mobilu je nedílnou součásti života většiny z nás. Naše oči přitom upřeně sledují obrazovku monitoru dlouhé hodiny, a tak není divu, že o sobě občas dají vědět nepříjemným pálením, řezáním nebo začervenáním. Dobrou zprávou je, že se dá těmto nežádoucím příznakům unavených očí předejít. Zde přinášíme šest osvědčených rad, jak o svůj cenný a velmi často namáhaný zrak pečovat.

  1. Mrkejte!

Mrkání je přirozenou činností zajišťující obnovu slzné vrstvy oka. Za pouhou minutu zamrká člověk průměrně až dvaadvacetkrát. Horší je to ve chvíli, kdy se začneme soustředit. U takového čtení knihy frekvence mrkání klesne na deset mrknutí za minutu, během práce na počítači pak mrkneme už jen osmkrát.

Pro naše oči je přitom tato aktivita velmi důležitá, protože po povrchu oční rohovky a spojivek šíří slzné tekutiny, čímž odstraňuje nežádoucí částečky, jako jsou odumřelé buňky, mikroorganismy nebo prach, které způsobují nepříjemné podráždění očí. Proto až se příště zase nebudete moct odtrhnout od obrazovky monitoru, nezapomeňte si přitom několikrát zamrkat.

 

  1. Kapejte slzy

V posledních letech si na vysušené oči stěžují nejen dospělí, ale i děti. Příčina je poměrně jasná. Tráví spoustu času před obrazovkou počítače nebo mobilního telefonu. Oči se kvůli tomu soustředí na jeden bod, což způsobuje snížený počet mrknutí, a tím pádem následné vysychání oka.

„Nejen distanční výuka, ale také práce z domova nás v poslední době přikovala k monitorům. Každému z nás už se asi někdy stalo, že za celý den nevytáhnul paty z domu ani na krok. Nedostatek čerstvého vzduchu, a naopak přetopené nebo klimatizované místnosti tomu moc nepřispívají. Pokud tedy máte problémy se suchýma a podrážděnýma očima, pořiďte si oční kapky, takzvané umělé slzy. Ty vám od nepříjemných pocitů uleví a vytvoří v oku kvalitní slzný film,“ radí odborný oční garant optik Fokus Martin Slaný.

 

  1. Zamezte lesklým plochám a odleskům

Při hledání vhodného pracovního místa je potřeba myslet na každičký detail. Dávejte si proto pozor na to, aby na monitor nedopadaly odlesky umělého osvětlení nebo sluneční paprsky. Obrazovka počítače by měla být umístěna ideálně bokem k oknu, ale tak, abyste eliminovali jakékoli odlesky a osvícení plochy monitoru přímým slunečním zářením. Opomenout byste neměli ani vhodné nastavení jasu monitoru. Rozzářený monitor ve tmě způsobí únavu očí ještě mnohem rychleji.

  1. Správně se k monitoru posaďte

Vedle pravidla pravých úhlů, kdy by jednotlivé části těla měly držet úhel devadesáti stupňů, se zaměřte i na to, jakým způsobem do počítače koukáte. Monitor mějte ve vzdálenosti na délku vaší paže. Ideálně jej umístěte lehce pod úroveň očí a pokud nepoužíváte brýle s modrým filtrem, škodlivé modré světlo eliminujte chytrými aplikacemi nebo speciální fólií.

 

  1. Pravidlo 20-6-20

Víme, občas spěcháme a s kupící se haldou e-mailů a úkolů z „to-do listů“ lehce zapomeneme, že u elektroniky sedíme už pěknou řádku hodin. Jak na tyto momenty vyzrát? Vyzkoušejte chytré aplikace, případně si nastavte v mobilu starý dobrý budík. „Zapamatujte si pomůcku 20-6-20, při které provádíte dvacetivteřinové přestávky s pohledem na předmět vzdálený alespoň šest metrů vždy po dvaceti minutách práce,“ doporučuje Martin Slaný.

 

  1. Nezapomínejte používat modré filtry nebo úlevové čočky

Dobrý sluha, ale zlý pán. Modré světlo představuje záření s nízkou vlnovou délkou a vysokou energií. Jeho přítomnost sama o sobě škodlivá není. Obsahuje ho například i sluneční světlo, které způsobuje, že je nebe modré, a díky kterému se můžeme ráno přirozeně probouzet a večer zase spokojeně usínat. Jenže existuje rovněž v umělé podobě, v obrazovkách počítačů, tabletů i mobilních telefonů, kde nám jeho časté používání může pěkně uškodit – ať už narušením biorytmu nebo zhoršenou kvalitou spánku.

Protože dnešní svět technologií pokročil hodně kupředu, kromě elektroniky, která umí jas displeje zařízení podsvítit jiným spektrem barev, máme na výběr takzvané Bluefiltry, jež se aplikují jako povrchová úprava na brýlové čočky. Zákazníkům ve věku mezi 25-45 lety jsou odborníky doporučovány také úlevové čočky. Ty pracují na principu prodloužení zrakové ostrosti při střídání pohledu na střední vzdálenosti a na blízko, čímž jednoduše řečeno ulevují přeostřování mezi těmito dvěma vzdálenostmi. Výběr vhodných pomůcek však vždy konzultujte s očním specialistou, který pro vás najde nejlepší možné řešení.

 

Foto: Optik Fokus