Ředitelka Tichého světa Marie Horáková získala ocenění ministra zdravotnictví za mimořádné zásluhy o neslyšící

Ocenění ministra zdravotnictví za práci ve prospěch zdravotně postižených občanů za rok 2014 získala ředitelka obecně prospěšné společnosti Tichý svět Marie Horáková. Výroční cenu za „mimořádné zásluhy v oblasti péče o neslyšících v České republice“ slavnostně převzala z rukou ministra Svatopluka Němečka ve středu večer ve Španělském sále Pražského hradu.


„Velice si vážím ocenění, které vnímám jako poděkování celému týmu, se kterým společně budujeme Tichý svět. Tichý svět se díky společnému úsilí a nasazení postupně stává symbolem pomoci a podpory neslyšícím. Vnímáme jejich potřeby a propojujeme svět slyšících a neslyšících,“ poznamenala Marie Horáková, která slavnostní plaketu a uznání za své úsilí získala přesně na Mezinárodní den osob se zdravotním postižením.

Zakladatelka a ředitelka Tichého světa Marie Horáková byla nominována za svou mnohaletou obětavou práci ve prospěch neslyšících (14 let se aktivně věnuje neslyšícím jako tlumočnice českého znakového jazyka, znakované češtiny i jako artikulační tlumočnice) a také za zavedení profesionální online tlumočnické služby do České republiky. Je totiž průkopnicí online tlumočení v České republice, které společnost Tichý svět již 4 roky poskytuje bezplatně 24 hodin denně, což službu činí v Evropě unikátní.

Tichá linka tak neslyšícím umožňuje telefonovat, zprostředkuje jim okamžitý kontakt s tlumočníkem znakového jazyka a jeho prostřednictvím se světem slyšících. Díky stovce tabletů, které Tichý svět zapůjčil do nemocnic, slouží Tichá linka i neslyšícím pacientům a zdravotnickému personálu po celé České republice.

Foto: Jan Branč