Primář Stodůlka jako první oční chirurg v Česku a Rakousku provedl novou metodu laserové operace očí

Oční chirurg Pavel Stodůlka se svým týmem operoval první pacienty metodou odstranění dioptrií Clear. U zákroku se používá výkonný laser Z8.  V České republice měl unikátní zákrok premiéru na zlínské oční klinice Gemini už 2. listopadu 2021. Nyní Pavel Stodůlka (na snímku) úspěšně operoval první rakouské pacienty ve Vídni. Zbavit se brýlí či čoček laserem je nanejvýš šetrné a bezpečné, nyní navíc ještě dostupnější.

Oční chirurgie patří k nejrychleji se rozvíjejícím zdravotnickým oborům vůbec, stále ovšem existují limity, kvůli kterým nemůže operaci podstoupit každý. V posledních letech je ale boří nové, sofistikovanější lasery. „Přání žít bez dioptrií splníme ročně více než deseti tisícům pacientů. Laserovou operaci očí mohou podstoupit lidé od osmnácti do pětačtyřiceti let. Kromě věku hrají roli i další kritéria. Nejčastější překážkou korekce dioptrií laserem jsou nevyhovující parametry rohovky nebo nedostatečná kvalita slz čili syndrom suchého oka. Dříve jsme u těchto pacientů museli hledat jiná řešení, protože korekce zraku laserem pro ně nebyla vhodná. Průlom přišel v roce 2014, kdy jsme na našich klinikách začali operovat bezlamelovou metodou ReLEx Smile. V roce 2017 jsme jako první v Česku touto metodou pacientce odstranili dalekozrakost. Tato metoda je velmi šetrná. Oproti jiným se při ní nevytváří na povrchu oka tenká vrstvička neboli lamela, která se odklopí, potřebné dioptrie odlaserují a lamela nakonec přiklopí zpět. Laser vytvoří pouze miniaturní řez, dioptrie se odstraní uvnitř oka a malým řezem chirurg vyjme přebytečnou část rohovky. Tím se výrazně snižuje riziko vzniku nebo zhoršení syndromu suchého oka,“ uvedl přednosta sítě očních klinik Gemini Pavel Stodůlka.

Unikátní laser Z8 od švýcarského výrobce Ziemer doposud sloužil během operace šedého zákalu a asistoval při některých krocích laserových operací. Jako první pracoviště v Česku jej představila oční klinika Gemini ve Zlíně v roce 2015. Nejmodernější generace Z8 s novými funkcemi nyní umožní jeho samostatné využití při laserové operaci Clear. Průlomové operace odstraňující dioptrie novou šetrnou metodou proběhly na soukromé zlínské oční klinice loni na podzim a minulý týden na ně úspěšně navázaly operace na klinice Gemini Augenlaser ve Vídni. „Jako první jsme na Gemini operovali pacienty takzvanou bezlamelovou metodou pomocí laseru Z8. Pokročilejší laserový zdroj umožňuje nastavit energii laserových pulsů podle aktuálních potřeb chirurga. Vždy tedy použije jen tolik energie, kolik je zapotřebí. Pulsy jsou vysílány velmi rychle za sebou a mají menší energii než dosavadní lasery určené pro tyto operace. Precizní optika navíc zajišťuje perfektní zacílení laserového paprsku, díky čemuž je zákrok maximálně přesný a bezpečný, což přispívá k rychlému dosažení kvalitního vidění po zákroku a rychlé rekonvalescenci. Doposud jsme touto metodou operovali pacienty na klinikách ve Zlíně, Praze a jako první v Rakousku i ve Vídni. V budoucnu se plánuje, že bude zákrok dostupný i na dalších klinikách Gemini,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.

 

Foto: www.gemini.cz