Pátý Jam Rock: Velká oslava malého jubilea

Více pódií, více kapel, neopakovatelná atmosféra. To vše již za tři měsíce v Žamberku. Třídenní svátek muziky – festival Jam Rock se zakrátko zabydlel v »první festivalové lize« u nás a připomíná s trochou nadsázky nakupování pánských kalhot – každý rok je o číslo či dvě větší. Pátý ročník se uskuteční pod rozhlednou Rozálkou 14. – 16. června 2012.


Nově tři pódia! „Jam Rock je jedním  z mála velkých festivalů, který, díky mnoha věrným fanouškům stále roste,“ říká dramaturg Libor Pavlata a své tvrzení hned dokládá: „Na čtvrteční zahájení nebudeme mít pouze jedno pódium jako v předchozích letech, ale dvě, v pátek a sobotu přibude třetí.“ Fanoušci, kteří už mají třídenní žamberský »mejdan« zaškrtnutý ve svém kalendáři, mohou již nyní počítat s nabitějším programem. Většinu účinkujících již pořadatelé na svém webu www.jamrock.cz prozradili, některá zajímavá jména jsou ještě podle Libora Pavlaty v jednání.

Váš festival!
Pátý Jam Rock je výjimečný také tím, že si část festivalového menu mohli fanouškové vybrat podobně jako v restauraci. O internetové ankety byl podle slov Libora Pavlaty obrovský zájem. „Máme za sebou první kolo složené z českých kapel, které u nás za čtyři roky byly. Teď probíhá druhé, v tom se o přízeň fanoušků ucházejí skupiny, které by se k nám podívaly poprvé,“ vysvětluje hlavní pořadatel.
Že si festival žije i svým internetovým životem, potvrzují rovněž jeho stránky na sociální síti Google a Facebook.  Fanoušci je bombardují desítkami dotazů a připomínek již řadu měsíců.

Zásadní změna ve čtvrtek!
Kvalitativní skok zaznamenají diváci ve čtvrtek. Místo obvyklých pěti menšinových metalových kapel zde vystoupí několik zahraničních kapel v čele s nějakým výrazným a všeobecně známým jménem. Tato hlavní kapela však nebude hrát jen festivalový padesátiminutový set, ale normální, minimálně hodinu a půl trvající koncert. Žánrově se zde nebude Jam Rock nijak omezovat. A protože je pódium navíc, tak si na své přijdou i již tradiční příznivci metalu.  „Vzhledem k tomu, že chceme zachovat nízké ceny na Jam Rock jako takový – tedy na pátek a sobotu a proto, že je čtvrtek  finančně náročný, bude se platit zvlášť.“

Československá extraliga!
Chloubou žamberského Jam Rocku je fakt, že zde vystupuje téměř úplná domácí špička. Ani letos se v tomto ohledu nic nemění. V programu totiž nechybí letošní nositel ceny Anděl za nejúspěšnější album a nejlepšího zpěváka Tomáš Klus či kapela Mandrage, která si ve stejné soutěži odnesla ocenění v kategorii skupina roku nebo nominovaná Anna K.  Druhé housle určitě nebudou hrát osvědčená jména české scény: Wohnout, Vypsaná Fixa, UDG, Support Lesbiens, MIG 21 nebo výjimečný koncert  Alice se zpěvákem Danem Bártou, slavcí před rokem velký »comeback« právě v Žamberku. Pod Rozálku mají ovšem namířeno také dvě nejoblíbenější slovenské skupiny a sice Horkýže Slíže a No Name.

Nová image, staré ceny!
Červnový hudební svátek si chce zachovat neopakovatelnou atmosféru, vymění ale svůj vzhled. „Tvůrcem nového a podstatně modernějšího vizuálu je Milan Cais ze skupiny Tata Boys,“ prozrazuje zásadní změnu Libor Pavlata. A jak dodává, nový grafický kabát se projeví nejen na plakátech, ale také v samotném areálu.
Co se naopak měnit nebude, jsou nízké ceny vstupného, kterými Jam Rock válcuje ostatní festivaly v Česku. Do konce dubna vyjde lístek v předprodeji na pouhých 450 korun. „Za ně dostanete několik desítek kapel včetně kvalitních zahraničních. To by vám kolikrát nestačilo na jediný koncert,“ uzavírá šéfdramaturg charismatického Jam Rocku.

Foto: www.jamrock.cz