Ostravská banda vyráží do Vídně

Ostravská banda přijala pozvání festivalu Bridges (Mosty) pořádaného prestižním koncertním domem Wiener Konzerthaus. V sobotu 14. dubna se tak zařadí mezi účinkující druhého bienále festivalu, který se zaměřuje hlavně na soudobou hudbu rakouského původu. Přispěje tak k hudební debatě o česko-rakouské spolupráci.

Bernhard Lang a Ostravská banda

Samotný festival se konal poprvé v červnu roku 2016 a už úvodní ročník na sebe upoutal pozornost a stal se důležitou platformou pro současnou rakouskou hudbu. Letos se na něm představí během tří dní celkem šest mezinárodních ansámblů, které provedou současnou hudbu rakouských skladatelů a skladatelů s vazbami na Vídeň.

Také program koncertu Ostravské bandy je koncipován jako přehlídka spolupráce české a rakouské současné hudební scény: kromě významných rakouských skladatelů, jakými jsou Bernhard Lang, Kurt Schwertsik a Klaus Lang, jsou na programu dvě skladby Petra Kotíka, který bude také koncert dirigovat. Jeho česko-rakouská spolupráce začala již v roce 1962, kdy na Kotíkovo pozvání přijel do Československa právě Kurt Schwertsik, aby se jako skladatel zúčastnil koncertu v Praze. Živé kontakty s Vídní měl také v té době Kotíkův soubor Musica Viva Pragensis. V posledních letech se spolupráce s rakouskou scénou koncentruje na Institut a Festival Ostravské dny, jichž je Kotík uměleckým ředitelem. „Mám radost, že můžeme pokračovat v linii výjimečných koncertů Ostravské bandy, tentokrát dokonce na nejprestižnějším koncertním místě ve Vídni,“ dodává Kotík, který na Ostravských dnech uvádí díla rakouských skladatelů v českých i světových premiérách od roku 2001.

Ostravská banda je mezinárodní komorní orchestr, který pro festival Ostravské dny a projekty Ostravského centra nové hudby založil v roce 2005 Petr Kotík. Práce hudebníků od New York až po Budapešť sklízí řadu let skvělé ohlasy. Díky vysoké interpretační úrovni a avantgardním programům na sebe Ostravská banda upozornila i za hranicemi ČR. Vystoupila například v Carnegie Hall, Lincoln Centru New York nebo berlínské akademii Der Künste či v Kolíně nad Rýnem. Její vystoupení si objednala také řada význačných festivalů jako madridský musicadhoy nebo anglický Huddersfield.

Koncertní dům Wiener Konzerthaus je jednou z největších a nejprogresivnějších hudebních institucí v mezinárodním hudebním životě. Během jediné sezóny se ve Wiener Konzerthaus koná víc než 750 koncertů s cca 2 500 skladbami, které navštíví přes 600 000 posluchačů.

 

Ostravská banda in Konzerthaus Wien:

 

 https://konzerthaus.at/konzert/eventid/55605

 

»Bridges« Festival

Konzerthaus Wien, Berio-Saal

Sobota | 14. dubna 2018 | 20:30

 

Ostravská banda

Petr Kotík, dirigent

 

Program:

Kurt Schwertsik: Trio for Violin, Horn and Piano (1961)

Petr Kotík: Musik für 3, in memoriam Jan Rychlík (1964)

Bernhard Lang: Monadologie XVII.2 (Redux ….for Petr Kotík) (2017)

Klaus Lang: weisse farben. (2016)

Petr Kotík: Nine + 1 (2014-15)

 

Foto: www.newmusicostrava.cz