Onkologicky nemocné děti doletěly zásluhou sbírky Srdce dětem k moři

Obecně prospěšná organizace Život dětem spolu s Lidlem pokračují v rozdělování rekordní částky 43 miliony korun, kterou na sklonku loňského roku věnovali na vážně nemocné děti zákazníci řetězce tím, že k nákupu si nádavkem pořídili jeden ze sbírkových předmětů. Dalšími obdarovaný byli sourozenci Jiřík a Barunka z Baldovce na Olomoucku, kteří trpí vzácnou genetickou nemocí, v jejímž důsledku se oběma tvoří v těle nezhoubné nádory.


„Malou Barunku a jejího mladšího bratříčka Jiříka spolu s jejich rodiči jsme nedávno přivítali u nás v sídle obecně prospěšné organizace Život dětem. Rodinu osud nebývale zkouší. Nejen, že vážně nemocné jsou obě děti, onkologickou léčbu byla nucena podstoupit i jejich maminka. Aby mohla rodina načerpat tolik potřebnou energii, rozhodli jsme spolu s Lidlem, že rodině věnujeme ze sbírky Srdce dětem, kterou dohromady pořádáme již jedenáctým rokem, ozdravný pobyt u moře v Řecku,“ říká ředitelka organizace Život dětem Maria Křepelková.
Malého Jiříka osud zkouší od samého narození. Když se malý Jiříček narodil, nevěřila jeho maminka vlastním očím. Chlapeček měl deformované ouško, vypadalo to, že skoro žádné ouško nemá. Navíc měl pokřivenou ručičku a zdálo se, jako by se při porodu zlomila, ale nakonec lékaři zjistili, že Jiříčkova ruka už v těle maminky bojovala s nádorem.
Za nějakou dobu se Jiříčkovi udělala na čele bulka a začalo mu otékat očičko. Rodiče s chlapečkem skončili na onkologii v Brně. Tam mu nádor, který byl nezhoubný, vyoperovali a začal dostávat chemoterapii. Ta ale moc nefungovala, protože se mu brzy pod okem udělal další nádor. Jiříček dostával druhý blok vysokých dávek chemoterapie, jenže na ně reagoval špatně. Nádory se sice rozpadaly, ale chlapečkovi selhávaly orgány, takže skončil na měsíc na jednotce intenzivní péče. Rodiče se báli, že o syna přijdou. Nakonec to Jiříček všechno zvládl a rodiče si ho odvezli domů v naději, že to nejhorší mají za sebou. Nádory byly nezhoubné, ale zcela nevysvětlitelné.


V nemocnici se dozvěděli, že se jedná o neznámý druh nádorů, kterými trpí asi čtyři rodiny na světě. Nakonec rodičům nabídli pro Jiříčka biologickou léčbu, která ovšem nebyla ještě vyzkoušena na dětech. Šlo o jedinou naději, a proto souhlasili. Biologická léčba byla úspěšná, rodiče s Jiříčkem jezdili obden na kontrolu a doufali, že konečně nad nádory zvítězili. Jenže dva nádory zmizely a další se objevily, proto zůstává Jiříček na biologické léčbě do dneška a vlastně stále je v ohrožení života.
Jiříček má starší sestřičku Barunku. Ta byla naprosto zdravá, ale v sedmi letech po ráně do hlavy začala trpět velkými bolestmi, a tak ji rodiče taky odvezli na onkologii do Brna. Bohužel tam zjistili, že i ona má stejný typ nádorů jako Jiříček. Barunka nemusela na chemoterapii a rovnou jí nasadili biologickou léčbu a všichni doufají, že u ní se další nádory objevovat nebudou. Ale tím trápení rodiny neskončilo.
Když šla maminka na pravidelný mamograf, objevili ji bulku, která byla zhoubná a musela ven. A tak rodina žije ve velkém stresu. Neví, kdy a kde se zase nádory objeví, děti kvůli velkému množství léků trpí bolestmi bříška, proto se rodiče v noci pořádně nevyspí, prostě mají o své děti strach. Co bude dál, nikdo neví, lékaři doufají, že růst nádorů přeruší puberta. Zda tomu skutečně tak bude, ukáže čas.
Stalo se tradicí, ze setkání s obdarovanými se spolu se zástupcem obecně prospěšné organizace Život dětem účastní i Eliška Forschová, která má v Lidlu na starosti CSR aktivity. Stejně jako přechozích setkání, také tohoto se zúčastnil jeden z patronů sbírky. Tentokrát jím byl herec a dlouholetý podporovatel Života dětem Otakar Brousek ml. „Já tyhle lidi obdivuji a skláním se před nimi, protože vždycky si představím sám sebe v té situaci, jestli bych to vydržel, takže klobouk dolů, a hlavně jim držím palce.“ komentoval setkání herec.

Foto: http://www.kopecnypr.cz