Nový trend! Češi vyrábějí bytové dekorace. Počet domácích designérů roste i kvůli pandemii

Vlivem pandemie tráví většina Čechů ve svých domovech víc času než kdy předtím. Své bydlení se tak snaží zútulnit a utrácejí za bytové dekorace. Roste i počet těch, kteří se pouštějí do jejich vlastní výroby.

Nahradit oprýskanou vázu nebo koupit rámeček na nově pořízené rodinné fotografie není v aktuální situaci tak snadné, jako tomu bylo dřív. Koupit bytové dekorace je už dlouhé měsíce možné pouze na internetu. Na zásilku z e-shopu se čeká několik dní, navíc produkt nemusí vždy stoprocentně korespondovat s fotografií a kupující může snadno zjistit, že se mu do interiéru nakonec nehodí. „Během posledního roku zaznamenáváme nárůst poptávky po produktech, díky nimž je možné si bytové dekorace vyrobit nebo renovovat. I proto jsme nabídku těchto produktů aktuálně výrazně rozšířili a během letošního roku chystáme mnoho dalších novinek, díky kterým si je možné vyrobit zajímavé a moderní doplňky do interiéru nebo vdechnout nový vzhled těch stávajícím,“ řekl Martin Stibor, zakladatel společnosti Korálky.cz, největšího e-shopu v Česku s komponenty k výrobě šperků.

Nákup hotových bytových dekorací na internetu nemusí všem lidem vyhovovat a raději se pustí do jejich vlastní výroby. Ta s sebou nese hned několik benefitů – vytvoří si originální doplněk podle svého vkusu, kreativně vyplní volný čas a navíc zabaví všechny členy domácnosti. „Aktuální situace nás nutí doma trávit mnohem více času, než bylo obvyklé. To vede k zajímavému trendu – lidé se více věnují tomu, jak to doma vypadá. S tím souvisí i vlastnoruční výroba dekorací a přetváření těch stávajících do moderního hávu. Proto jsme se rozhodli do sortimentu přidat barvy pro kreativní tvoření, se kterými je i začátečník schopný tvořit zajímavé doplňky do bytu, jako originální vázy, dekorativní talíře a tácy nebo rámečky na fotografie. V nabídce jsou akrylové barvy a spreje, ale také oblíbené křídové barvy s vintage efektem. Velice populární je také mramorový efekt, kterého snadno dosáhnete pomocí mramorovacích barev. A protože se do tvoření často chce zapojit celá rodina, máme také novinkové sady barev speciálně pro nejmenší,“ popsal Martin Stibor.

Výroba bytových dekorací je díky široké paletě produktů velmi snadná a zvládne ji i úplný začátečník nebo nejmenší členové domácnosti. „Pro velmi malé děti jsou ideální velké dřevěné korálky, ze kterých lze vedle šperků vyrobit i řadu bytových dekorací. Při navlékání korálků navíc děti cvičí přesnou orientaci, koordinaci v prostoru, trpělivost, jemnou motoriku a přitom se baví. Navíc mohou rodiče s dětmi procvičovat během navlékání i barvy a tvary. Pro rozvoj kreativity se perfektně hodí prstové barvy – vytvořit s nimi lze nejen originální obraz na papír, ale drží i na skle, dřevě, textilu nebo modelovacích hmotách. Pro větší děti je ideální práce s hmotou FIMO, která se podobá modelíně nebo moduritu, vyrobit z ní lze například oblíbené postavičky nebo zvířátka. U dětí i dospělých je velmi populární práce s křišťálovou pryskyřicí. Vzhledem k tomu, že pryskyřicí je možné zalévat opravdu cokoliv, lze vytvářet stovky naprosto originálních bytových doplňků. A právě děti jsou v této kategorii velmi kreativní a často vytvoří hezčí dekorace než jejich rodiče. Menší děti by měly s pryskyřicí pracovat vždy pod dohledem rodičů, samostatně je práce s pryskyřicí vhodná zhruba pro děti starší deseti let. Máte-li na tvoření méně času nebo necítíte-li se úplně zruční, můžete zvolit fixy na porcelán, sklo či textil. S nimi snadno nakreslíte libovolný dekor na talíře či hrnečky. Svoji malbu jen zafixujete v troubě a nádobí můžete běžně používat,“ řekla Zuzana Dobšíčková, kreativní ředitelka Korálky.cz.

Jak udělat ze starého nový? Návody na výrobu bytových doplňků

Nový život pro starou vázu

Snad každý má doma vázu, která se mu už do interiéru příliš nehodí. Změnit ji v originální a trendy bytový doplněk je díky barevnému spreji velmi snadné. Navíc pokud se rozhodnete někdy dekor změnit, barvu odstraníte odlakovačem na nehty. Pamatovat je třeba jen na to, že váza není vhodná pro mytí v myčce.

Jak na to? Vázu důkladně očistěte a odmastěte. Připravte si karton nebo papír, na kterém budete moci pracovat. Zakryjte pečlivě okolí. Dobře protřepaným sprejem lehce stříkejte po horním okraji vázy. Je lepší několik menších vrstev. Pokud byste spreje nanesli moc, může stékat. Nechte dobře zaschnout a poté vlhkým hadříkem jemně očistěte.

Broušené sklo je opět trendy

Schovali jste na půdu staré broušené sklo? Je čas ho vytáhnout. Pomocí akrylového markeru a barvy ve spreji si snadno vytvoříte stylovou dekoraci.

Jak na to? Vyberte si vzor, který budete chtít na spodní straně talířku vybarvovat akrylovým markerem. S markerem se pracuje jako s klasickou fixou – pomocí přesného hrotu nanášíte barvu. Jen je potřeba ho občas protřepat. Pro sytější barvu naneste dva nátěry. Po zaschnutí si vezměte talířek do dobře odvětrávané místnosti nebo ven. Plochu si zakryjte pečlivě kartonem nebo papírem. Dobře protřepaným křídovým sprejem z min. 40cm vzdálenosti nastříkáte spodní stranu talířku. Opakujte ve dvou až třech vrstvách. Po zaschnutí používejte pro dekorační účely. Talířek není vhodný pro mytí v myčce.

Mramorový efekt za 3-2-1

Mramorový dekor je v posledních letech velkým hitem. Díky mramorovacím barvám si můžete tímto efektem snadno ozdobit doslova kde co. Papír, sklo, keramiku nebo třeba rámeček na obrázek.

Jak na to? Připravte si nádobu na vodu, která je dostatečně hluboká na to, aby do ní šel ponořit předmět, který chcete zdobit. Naplňte ji vodou pokojové teploty. Do vody nakapejte mramorovací barvy. Je vhodné, aby po sobě vždy byly kontrastní barvy (tedy např. bílá – černá – růžová). Pomocí špejle barvy lehce promíchejte, aby vznikl na povrchu vody mramorový vzor. Ponořte pomalu předmět do vody a lehce krouživým pohybem ho opět pomalu vytáhněte. Nechce předmět zaschnout a poté doporučujeme ještě barvy zafixovat bezbarvým lakem ve spreji.

Káva na kávě

Podávat návštěvě kávu na vlastnoručně vyrobeném kávovém podnose udělá jistě dojem. Jeho výroba je navíc snadná. Potřeba je k ní jen pryskyřice na glazurování, kávová zrna a jakýkoliv dřevěný tácek.

Jak na to? Rozmíchejte si glazovací pryskyřici podle instrukcí a rozdělte na dva díly. První vylijte na připravený tác. Na pryskyřici vysypte kávová zrna a nechte zcela zatvrdnout. Poté přelijte zrna druhým dílem pryskyřice a opět nechte zatvrdnout. Doporučujeme rozdělit si práci do dvou dnů, aby spodní pryskyřice opravdu zcela zatvrdla.

 

Foto: www.koralky.cz