Categories: Zajímavosti

Národní knihovna nechala odebrat vzorky z Vyšehradského kodexu

V Národní knihovně ČR byly dnes odebrány mikrobiologické stěry z Vyšehradského kodexu a Pasionálu abatyše Kunhuty. Zároveň bylo provedeno měření kvality ovzduší v depozitáři. Odebrané vzorky budou podrobeny testům a jejich výsledky poslouží odborné komisi k posouzení stavu obou vzácných písemných památek.


„Odebírání mikrobiologických stěrů je obvykle rutinní pracovní záležitostí. V případě Vyšehradského kodexu a Pasionálu abatyše Kunhuty jde však, vzhledem ke stáří obou dokumentů, o záležitost výjimečnou,“ říká Tomáš Böhm, generální ředitel Národní knihovny ČR. Kodex byl zhotoven ke korunovaci prvního českého krále Vratislava v roce 1085, či pro její připomínku o rok později. Pasionál vznikal v rozmezí let 1312 – 1321 (data vzniku prvního a posledního z pěti duchovních textů). Oba rukopisy jsou napsány na pergamenu a vyzdobeny celostránkovými barevnými iluminacemi s použitím zlata. Oba byly zařazeny v roce 2005 spolu s Velislavovou biblí mezi národní kulturní památky České republiky.


„Nejprve bylo provedeno měření ovzduší v trezorové místnosti. To poslouží k ověření množství polutantů v depozitáři, např. množství prachových částic, spor plísní apod. Poté byly pomocí speciálních štětečků odebírány stěry, jimiž bude zjišťována mikrobiologická aktivita. Každý štěteček byl ihned po setření vzorku neprodyšně uzavřen do označené zkumavky,“ popisuje Miroslava Hejnová, ředitelka Úseku historických a hudebních fondů. V laboratoři budou vzorky podrobeny testování, např. kultivaci plísní aj. Stěry byly odebrány u obou památek z předních i zadních desek vazby a z vnitřních listů s iluminacemi i bez nich. U kodexu byly prováděny na stejných místech jako při posledním zkoumání, aby mohlo dojít k porovnání výsledků. Pasionál byl takto zkoumán poprvé.
Odborná komise v počtu dvanácti členů byla ustavena generálním ředitelem Národní knihovny ČR Tomášem Böhmem v září tohoto roku. Jsou v ní zastoupeni i pracovníci Národní knihovny ČR, jmenovitě Odboru historických a hudebních fondů a Odboru ochrany knihovních fondů. Cílem její práce je posoudit fyzický stav obou rukopisů a stanovit další postup pro jejich uchování. Závěry komise budou mít vliv na rozhodování o rekonstrukci depozitáře pro tyto i další rukopisné památky uložené ve fondech Oddělení rukopisů a starých tisků.


S výsledky měření bude odborná komise seznámena na dalším setkání v prosinci 2011. Na jejich základě bude rozhodovat o dalším postupu v péči o tyto vzácné historické dokumenty. Výsledky testování by měly potvrdit, že díla jsou vhodně uložena a nejsou ohrožena biologickou degradací.

Foto: Národní knihovna ČR / M. Karna

Samuel Svoboda

Recent Posts

Knižní bestseller Má dcera Iveta o Bartošové je opět v prodeji

Iveta Bartošová byla fenomén. Její životní příběh by vydal na pořádně tlustý román, který by…

3 týdny ago

Gerhard Klügl – Aura chirurgie

Zážitky z terapií, úvahy autora, jeho vlastní cesta, souvislosti a práce, kterou s chirurgickými nástroji vykonává v auře…

1 měsícem ago

Alana Fairchild – Karty bohyně Kálí

Velmi mnoho karet je ve stylu odnímání toho, co nám již neslouží, o zpracovávání strachu…

1 měsícem ago

Album Ve jménu lásky Ivety Bartošové po čtvrt století opět v prodeji

Iveta Bartošová patřila k nejoblíbenějším českým popovým zpěvačkám konce 20. a začátku 21. století. Získala…

1 měsícem ago

Vít Vencl – Pohřbeni zaživa

„Je tady někdo, kdo si objednal návštěvu krypty?“ Rozhlasový horor scenáristy a režiséra Víta Vencla…

2 měsíci ago

Po Extraktorech míří k zahraničním divákům také Zlatá labuť

Výpravný romantický seriál odehrávající se na pozadí událostí roku 1939 se dostal do portfolia významného…

2 měsíci ago