Pouhé čtyři hodiny letu z pražského letiště dělí návštěvníky od vstupu na africký kontinent. Tuto návštěvu je vhodné zahájit v některém z turistických letovisek, to proto, aby přechod ze středoevropského světa nebyl tak náhlý. Hlavním centrem turistického dění je město Agadir, kde je vhodné zahájit své toulky Marokem.
Protože pouze cestami se člověk může vzdělat o krajině, jejím vzniku, historii obyvatelstva a navštívit a zažít úchvatné pohledy, které mu nenabídne žádný dokumentární pořad na světě. Dnes není problém zařídit si u cestovní kanceláře celou řadu zajímavých výletů po okolí a na vlastní oči tak spatřit majestátní pohoří Vysokého Atlasu, mohutný vodopád v Ouzoudu, písečné duny, nekonečné písečné pláže, dunění vln oceánu, návštěvu pravé oázy, nebo se projít po legendárních místech v Casablance, Fezu či Marakéši.
Před návštěvou krajiny je dobré vědět, že původními obyvateli Maroka byli Berbeři. Ti ostatně v Maroku žijí dodnes, zejména dívky mají potetovaná zápěstí a ruce či kotníky. Marocké království je konstituční monarchií v čele s panovníkem Muhammadem VI. z dynastie Alavitů. Ti mají doložené kořeny až k proroku Mohamedovi, což je pro muslimský svět velmi důležité. Maroko je islámskou zemí, ale hodně pokrokovou a tolerantní. Úcta k tradicím zde není fanatická a je zde na Africké poměry celkem bezpečno. Ani vlna arabských bouří, která se Afrikou prohnala před dvěma lety Maroko nijak výrazně nezasáhla, to proto, že panovník dlouho před tím, krátce po svém nástupu v roce 1999 začal prosazovat reformy ve prospěch svého lidu. A není to jen síť nových dálnic, kterou by Maroku mohla závidět i ČR, ale jedním z takových reformních kroků bylo i zavedení povinné školní docházky. To proto, aby se snížila negramotnost obyvatelstva, která činí až 40 procent. Bude to trvat nejméně jednu generaci, než se životní podmínky v zemi výrazně zlepší, ale změny už nastaly. I proto mají Maročané svého krále rádi a nedají na něj dopustit.
„Počasí je pro našince v Maroku příjemné po celý rok. Zatím co v zimě se průměrná teplota pohybuje kolem 16 °C, tak v létě se na teploměru nejčastěji objevují teploty kolem třicítky,“ vysvětlila Lenka Berberi z Cestovní kanceláře Blue Style. Zároveň doplnila, že zejména ve vnitrozemí, které není ochlazováno oceánskými větry bývají teploty ještě vyšší.
Jedním z nejdůležitějších odvětví, které v Maroku poskytuje obživu bezmála půl milionu lidí je rybolov. Maroko má přes tři a půl tisíce kilometrů pobřeží a ročně se zde vyloví bezmála jeden milion tun ryb a mořských plodů. V téměř každé restauraci nedaleko pobřeží si tak můžete být jisti čerstvostí nabízených ryb. Aby také ne, jedna potravinářská přepravka plná makrel se na rybím trhu prodává za v průměru 7 euro.
Míst, která byste v Maroku rozhodně neměli minout, je celá řada a jejich výčet by byl dlouhý. O některých místech přineseme ještě samostatné články (Agadir, Marakéš), ale za návštěvu rozhodně stojí tyto:
Agadir – Turistické letovisko a brána do Afriky. Město má něco málo přes půl milionu obyvatel a i přes rozvinutý turistický průmysl si zachovává svůj marocký ráz. Rozhodně nesmíte minout vyhlídku na město ze zdejší pevnosti.
Vodopády Ouzoud – Dechberoucí podívaná na vodu padající s výšky kolem jednoho sta metrů je lákadlem nejen pro africké turisty, ale i místní obyvatele, kteří se s vodopádům vydávají o volných dnech pozorovat tuto přírodní nádheru.
Přehrada Youssifa Ibn Tahfima – Voda je v Africe velkou vzácností a proto každá vodní stavba (například přehrada) vzbuzuje u místních náležitou úctu.
Pobřežní město Essaouira – V rybářském městě rybářském městě ležícím na pobřeží oceánu severně od Agadiru jsou vidět panevropské vlivy, ale stále zde zůstává hlavní dominantou rybolov a obchod. Ve zdejších křivolakých uličkách jsou tisíce stánků s nejrůznějšími keramickými, textilními, nebo kožedělnými výrobky.
Marakéš – Kosmopolitní a multikulturní město s legendárním náměstím Jamaal El Fna, které se po setmění mění v nejromantičtější místo na zemi. Za návštěvu také stojí úchvatné zahrady Jordin majorelle. Které svého času inspirovaly i světově proslulého módního návrháře Yves Saint Laurenta.
Foto: CK Blue Style