Categories: Zajímavosti

Jedno z nejpopulárnějších hudebních děl 20. století, Carmina Burana, zazní v Praze

Carmina Burana německého skladatele Carla Orffa patří k nejznámějším dílům 20. století i celé hudební historie. Ve čtvrtek 10. května od 19.30 rozezní prostory pražského Rudolfina. V malebné Dvořákově síni zahraje proslulé melodie Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou dirigenta Petra Vronského. „V klasické hudbě existuje jen několik počinů, které člověka zaručeně pohltí tak jako Carmina Burana. Jde o monumentální dílo, které oceňují jak znalci, tak lidé, kteří se s klasickou hudbou teprve seznamují. Často zaznívá v předních koncertních domech světa, ale dočkalo se užití i v nespočtu filmových snímků. I proto jsme pro náš jarní koncert tentokrát vybrali právě tuto ikonickou kompozici, která se těší oblibě už celé desítky let napříč všemi generacemi,“ říká Pierre Beneš, výkonný ředitel rádií Classic Praha a Expres FM, které očekávaný koncert pořádají.

Na koncertě, který se koná pod záštitou Prahy 1 a starosty Oldřicha Lomeckého, se společně se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK představí Kühnův smíšený sbor a trojice talentovaných sólistů. Sopranistka Lucie Silkenová, tenorista Jaroslav Březina a barytonista Roman Hoza mají na kontě bohaté mezinárodní zkušeností, řadu hudebních ocenění a pravidelně vystupují na pódiu Opery Národního divadla v Praze. „Máme radost, že můžeme Carminu Buranu nabídnout v podání předních tuzemských hudebníků. Po našem loňském koncertu v Rudolfinu, kdy u příležitosti Dne Evropy zazněla Beethovenova Symfonie č. 9 d moll včetně Ódy na radost, přichází čas na další světoznámé dílo, které se pokusíme znovu nabídnout ve stejně impozantním provedení,“ dodává Pierre Beneš.

Carl Orff složil svou geniální kantátu Carmina Burana na motivy stejnojmenného souboru středověkých básní a písní pocházejících z 11. až 13. století. Ze středověkého rukopisu, který se objevil roku 1803, německý skladatel vybral 24 z původních několika set textů. Orffovo zhudebnění Carminy Burany z roku 1937 ztělesňuje synonymum pro epické dílo, které si vysloužilo globální věhlas a dočkalo se provedení od většiny předních světových dirigentů. V pražském Rudolfinu ho tentokrát uvede Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod dirigentskou taktovkou Petra Vronského, Kühnův smíšený sbor a sólisté Lucie Silkenová, Jaroslav Březina a Roman Hoza.

 

Foto: www.voiceofprague.cz

Marcel Vašák

Recent Posts

Knižní bestseller Má dcera Iveta o Bartošové je opět v prodeji

Iveta Bartošová byla fenomén. Její životní příběh by vydal na pořádně tlustý román, který by…

3 týdny ago

Gerhard Klügl – Aura chirurgie

Zážitky z terapií, úvahy autora, jeho vlastní cesta, souvislosti a práce, kterou s chirurgickými nástroji vykonává v auře…

1 měsícem ago

Alana Fairchild – Karty bohyně Kálí

Velmi mnoho karet je ve stylu odnímání toho, co nám již neslouží, o zpracovávání strachu…

1 měsícem ago

Album Ve jménu lásky Ivety Bartošové po čtvrt století opět v prodeji

Iveta Bartošová patřila k nejoblíbenějším českým popovým zpěvačkám konce 20. a začátku 21. století. Získala…

2 měsíci ago

Vít Vencl – Pohřbeni zaživa

„Je tady někdo, kdo si objednal návštěvu krypty?“ Rozhlasový horor scenáristy a režiséra Víta Vencla…

2 měsíci ago

Po Extraktorech míří k zahraničním divákům také Zlatá labuť

Výpravný romantický seriál odehrávající se na pozadí událostí roku 1939 se dostal do portfolia významného…

2 měsíci ago