Jaké alergeny vás mohou doma potrápit a jak jim vystavíte stopku?

Alergie nejsou jen záležitostí jara, kdy všechno pučí a kvete, ale dokáží znepříjemnit život v jakémkoliv ročním období. Bezpečí nenajdete ani v náruči domova, protože v interiérech hrozí výskyt mnoha alergenů. Poradíme vám, jak jejich přítomnost minimalizovat…

Počet alergiků celosvětově stoupá, odhaduje se, že určitá forma alergie trápí přibližně třetinu populace. Částečně je na vině genetika – jestliže je jeden z rodičů alergik, u dítěte je predispozice 30–40 procent. V případě, že jsou alergici oba rodiče, zvyšuje se až na 70 procent. Vliv mají ale i vnější okolnosti, včetně životního prostředí. Na vzestupu jsou potravinové alergie, nebezpečí ovšem číhá také venku i doma, kde nás nejčastěji ohrožují roztoči, pyly, plísně, zvířecí srst… Díky různým opatřením můžete však alergické projevy zmírnit.

Válka s roztoči

Tyto malé »breberky«, patřící mezi pavoukovce, jsou celoročně nezvanými hosty v našich domech. Obzvláště na podzim a v zimě, kdy se méně větrá a více topí, si libují v různých koutech bytů – mají totiž rádi teplo a vlhko, takže si doslova lebedí v lůžkovinách, ale i v plyšových hračkách, záclonách, závěsech či kobercích. „Průměrný koberec může obsahovat až 1000 roztočů na jeden čtvereční metr. Ti se živí odumřelými kožními buňkami a během svého tříměsíčního života mohou vyprodukovat až 2000 trusových částic. Ty mají mikroskopickou velikost a vyvolávají různě vážné alergické reakce,“ upozorňuje Ing. Igor Pifka, odborník na technologie vysávání ze společnosti Dyson. Následkem může být rýma, kašel a dýchací obtíže, jež mohou vyústit v astma, ale také ekzém, zánět spojivek, nekvalitní spánek či únavu. Základním kamenem léčby jsou preventivní opatření, eliminující výskyt roztočů i jejich výkalů, které jsou rovněž alergizující.

Patálie s domácími mazlíčky

O Češích se říká, že jsou národem pejskařů! V naší republice žije přibližně 2,5 milionů psů, zhruba v každé druhé domácnosti. V Evropě si držíme na počet obyvatel prvenství. Oblíbení jsou ale i další mazlíčci – už dávno se nepořizují kočky na lov myší ve stodole a králíci jako zdroj nedělního oběda. Chlupáči jsou zkrátka součástí rodiny. Jenže společně s tímto trendem vzrůstá i počet alergiků, kterým přítomnost mazlíčků způsobuje nepříjemné projevy. Ty mohou být nejen následkem přímého kontaktu se zvířetem, ale škodit mohou roněž odpadávající odumřelé kožní buňky, které se lehce přemisťují a znečišťují ovzduší, případně se zachytávají do bytových textilií.

Neviditelné plísně
Tyto alergeny se mohou vyskytovat v různých částech domácnosti. Nejsou jen doménou vlhkých sklepů a koupelen nebo starých domů, ale týkají se i novostaveb. Mohou se navíc skrývat za lištami podlah nebo na zdech zakrytých nábytkem či tapetami, takže mnohdy ani o jejich přítomnosti nemusíme vědět – a zdroj rýmy, kašle, dušnosti nebo mykózy tak těžko odhalujeme. Proto je třeba dostatečně větrat a přítomnosti plísní předcházet. Prevencí je také pravidelné vynášení koše a jeho vymývání, kontrola potravin v lednici a její čištění. Pokud ložisko plísně objevíte, vyzbrojte se desinfekčními přípravky určenými k jejímu odstranění. Pomoci mohou též odvlhčovače a čističky vzduchu.

Vzduchem létá pyl

Alergie na pyl patří u nás mezi ty nejčastější. Předpoklad, že když se během období výskytu pylů zavřete doma, vyhnete se zcela potížím, je mylný. Pyl proniká do místností nejen skrze otevřená okna, ale rovněž si jej přinášíme zvenčí na oblečení, vlasech, chlupech domácích mazlíčků… Proto je třeba se zachyceného alergenu co nejdříve zbavit: převlečením oblečení, osprchováním a umytím vlasů anebo důkladným vyčesáním pejska.

 

Desatero tipů, jak zmírnit průběh alergie…

 1. Vysavač s HEPA filtrem: Zachytává alergeny a vyfukuje čistší vzduch. Pomocí nástavců se dostanete i na těžko dostupná místa a můžete vysávat rovněž usazený prach na nábytku. Na trhu existují také speciální sady doplňků k vysavačům, určené pro intenzivní odstranění alergenů.

Tip: Jedním z vysavačů pro domácnosti s alergiky je akumulátorový tyčový vysavač Dyson v11, který zachytává 99,97 procenta mikroskopických prachových částic již od velikosti 0,3 mikronu.

 

Ukázka HEPA filtru se znázorněním směru proudění vzduchu. Zdroj: Dyson

 1. Spěte sladce: Ložní prádlo je pro roztoče doslova líheň, proto si pořiďte speciální protiroztčové povlaky, jejichž struktura je tak hustá, že skrze ní drobní škůdci neprojdou. Také mnohem častěji perte – odborníci doporučují jednou za 7–10 dní při teplotě 60 °C.

Tip: Existují i speciální prací prostředky proti roztočům nebo dezinfekce proti roztočům v tkaninách a matracích.

 

 1. Samočistící kartáč pro chlupáče: Abyste zlepšili soužití alergiků s domácími mazlíčky, pořiďte samočistící kartáč, který vyčesává chlupy ze srsti zvířete a nasává je dříve, než se do prostoru rozptýlí alergeny.

Tip: Samočistící kartáč na srst Dyson má kovové drátěné zuby, které zachytí chlupy(kartáč v tuto chvíli nesaje). Potom stiskem tlačítka na kartáči nasajete chlupy zachycené v kartáči do vysavače.

 

 1. Minimalizujte bytový textil: Odstraňte ubrusy, přehozy, koberce, tapety i čalouněný nábytek. Jako stínění nepoužívejte závěsy ani záclony. Pro alergiky jsou proto ideální venkovní rolety či venkovní žaluzie, anebo meziokenní žaluzie.

Tip: „Meziokenní žaluzie mají nyní i variantu naklápění lamel pomocí otočného knoflíku,“ vysvětluje David Fichna, specialista společnosti Isotra. Vyrábějí se v mnoha barevných variantách. Žebříček i šňůrky barevně ladí s odstínem lamely, čímž lze dosáhnout sladění interiéru.

 1. Čistička vzduchu: Tento pomocník odstraňuje škodliviny ve vzduchu, alergici by se při výběru měli zaměřit na přístroje, vybavené účinným HEPA filtrem. Ten zachycuje takřka stoprocentně velmi drobných pevných nečistot, ale i viry, plísně a další alergeny. Do místnosti se pak dostává pročištěný zdravý vzduch. Obzvlášť při soužití s domácími mazlíčky je čistička vzduchu žádoucí, protože odstraňuje odumřelé kožní buňky zvířat i nepříjemné zápachy.

Tip: Některé čističky (např. Dyson Pure Hot+Cool) zároveň fungují jako teplovzdušný ventilátor, takže vzduch nejen čistí, ale v létě jej i chladí a v zimě ohřívají, čímž se zamezuje vzniku plísní a udržuje konstantní klima v průběhu roku.

 

 1. Ideální vlhkost: Zvýšená vlhkost napomáhá tvorbě plísní, ale i množení rotočů a dalších mikroorganismů.

Tip: Udržujte vlhkost v domácnosti okolo 40–50 procent.

 

 1. Sledujte pylový kalendář: Aktuální pylové zpravodajství najdete na www.pylovasluzba.cz.

Tip: V kritickém období si každý den myjte vlasy, na nichž pyl ulpívá, a perte častěji oblečení.

 

 1. Správné větrání: Větrejte často v místnostech, kde by se mohly tvořit plísně, například v koupelně, kde je vlhko, či kuchyni.

Tip: Pozor si dávejte na větrání v pylové sezóně – větrejte brzy ráno nebo po dešti.

 

 1. Bez květin: Ačkoliv pokojové rostliny jsou mnohdy užitečnými společníky, v případě alergiků se jim raději vyvarujte, obzvlášť těm kvetoucím, které jsou zdrojem pylů. Na hlíně se rovněž může tvořit bílý povlak plísní.

Tip: Pro alergiky nejsou vhodné ani dekorace ze sušených květin.

 

 1. Pozor na plyšáky: Z dětských postýlek také odstraňte plyšové, látkové či háčkované hračky.

Tip: Pokud nechcete své ratolesti o takové hračky připravit, postupujte následovně: dejte hračku na 24 hodin do mrazničky, čímž zabijete roztoče, pak ji vyperte, tím odstraníte mrtvé roztoče i jejich výkaly. Následně usušte v sušičce nebo na radiátoru, aby nezůstaly navlhlé.

 

Na co se soustředit při výběru čističky vzduchu

Radí George Oram, vedoucí designu Dyson

 

 1. Typ Filtru

Obecně existují čtyři různé typy filtračních systémů: vysoce výkonný vzduchový filtr proti částicím Hepa, uhlíkový filtr, iontový filtr a filtry využívající ultrafialové záření.

Hepa filtry jsou vysoce účinné při zachycení jemných prachových částic – pylu, bakterií, plísní, nečistot a roztočů ze srsti domácích mazlíčků. Tyto filtry ovšem nejsou schopny odstranit z ovzduší těkavé organické látky jako jsou chemické výpary, cigaretový kouř nebo pachy. Doporučujeme hledat čističe, které kombinují Hepa filtry s uhlíkovými filtry, což umožňuje odstranit jak ultra jemné částice, tak škodlivé těkavé organické látky.

 

 1. Schopnost odstranit jemné částečky ze vzduchu

PM2.5 je běžně zmiňovaná velikost částic prachu, zejména během smogové sezóny. Ale částice mohou být i mnohem menší, jako PM0.1 (ultra-jemné částice), a my ještě nevíme s jistotou, jestli tyto částice mají negativní účinky na zdraví. Bližší zkoumání těchto částic spíše naznačuje, že by tomu mohlo tak být.

Výrobci některých čističek vzduchu mohou tvrdit, že jejich výrobek vyprodukuje vysoké množství »čistého« vzduchu. Často ovšem dochází ke kompromisu mezi objemem proudění vzduchu a účinností stroje k odstranění jemných částic. Když je vysoký objem vzduchu protlačen systémem, pak je větší šance k tomu, že ultra jemné částečky uniknou zpět do vzduchu. Uzavřené filtry jsou proto nesmírně důležité.

 

Foto: Dyson