Jak správně otužovat děti a předejít nemocem

Nepřehánějte to s oblékáním, větrejte, nechte děti doma chodit občas nahé a usínat ve studeném pokoji – a hlavně: naučte je včas správně smrkat. Případné nemoci se jim pak budou více vyhýbat či je budou alespoň lépe snášet.

web sprcha kredit www.juklik.cz

Základem otužování dětí je jejich přiměřené oblékání. Ale jak přesvědčit nás rodiče, abychom ze strachu z další rýmy, nebalili děti do dalších a dalších vrstev oblečení? „Málokdy je na hřišti slyšet z úst dítěte „Maminko, mně je děsná zima“. Spíš se z lavičky směrem k hřišti a pískovišti ozývá „Kubíku, zapni si tu bundičku! Maruško, kde máš rukavičky! Toníku, ty zase nemáš čepičku? Zkusme se naučit věřit svému dítěti a respektovat jeho potřeby o množství oblečení,“ radí matka čtyř dětí Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.
Žádné malé dítě totiž jen tak v klidu nechodí. Většinou pobíhá, poskakuje. Je nutné si uvědomit, že je temperamentnější. I tím si vytváří teplo ve svém těle. „Oblékejme je méně. Je víc než chvályhodné, když se budeme snažit děti otužovat a uděláme maximum pro to, aby nebyly zchoulostivělé“
Jak tedy na to? Pokud dítě odmítá vzít na sebe pod bundu mikinu, snažme se udělat kompromis. Dejte ji do batohu, přihoďte tričko, případně ponožky, tepláčky a rukavičky, abychom mohli dítě převléknout, pokud je zpocené nebo se cestou někde v louži zmáčí. Problém většinou nenastává ze zimy, ale spíše z mokra a vlhka.

web Š. Štrougalová kredit www.juklik.cz
„Pokud se stane, že teploměr ukazuje stále ještě plusové, ale již jednomístné hodnoty, nesahejme okamžitě po zimních bundách a zateplených kalhotách. Nezapomeňme, že ještě přijde sníh i mráz a to teprve nastane čas pro tyto kousky oblečení z dětského šatníku,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová. A pokud stále trpíte pocitem nedostatečně oblečeného dítěte, uvařte na výlet horký čaj a budete mít jistotu, že se dítě při osvěžení prohřeje.

Ideální teplota je kolem 18 stupnu Celsia. Nemusíte hned svého drobečka učit spát v zimě s otevřeným oknem. Klidně mu dopřejte usínání v teplých peřinkách a až po usnutí kombinujte vypnutí topení a otevřené okno. Pokud jste v hlučné ulici, naučte se otvírat okno ve vedlejší místnosti a nechat otevřené dveře. V pokojíčku nebude přímý hluk, ale chladný vzduch se tam dostane. Pokud můžete načasovat spínače na topení, využívejte spuštění topení v časných ranních hodinách, aby se vaše dítě probouzelo do teplejší místnosti. Určitě to zpříjemní ranní buzení. Dá se to také vyřešit tím, že dítě rychle přeběhne do jiné místnosti, kde už je teplo a útulno.

Foto: www.joklik.cz

FB_post_Mysmas