Festival Svobody oslaví 25. narozeniny naší znovunabyté svobody

Desítky výstav, filmový a hudební festival, koncerty, besedy, ale také například mezinárodní konference o lidských právech, karnevalový průvod, tradiční happeningy nebo celorepubliková webová aplikace pro základní a střední školy a mnoho dalších akcí. To je Festival Svobody, který prostřednictvím desítek akcí v celé republice i na Slovensku oslaví v listopadu a v prosinci 25. narozeniny naší znovunabyté svobody a demokracie.


Letos uplyne 25 let od sametové revoluce, díky které žijeme již čtvrt století ve svobodné společnosti. Obzvlášť mladé generaci se může zdát, že to snad ani nikdy nemohlo být jinak a v budoucnu ani jinak být nemůže. A přitom změna, kterou prošla v roce 1989 naše společnost, byla důsledkem přirozené a stále sílící touhy po svobodě, demokratických hodnotách a naplňování lidských práv. Touhy, která byla však leckdy tvrdě vykoupena. Je důležité si připomenout, jak a díky komu jsme svobodu získali. A hlavně to, že ji máme. Že můžeme svobodně mluvit, psát, cestovat, studovat, volit. To je dobrý důvod k oslavě. Ale také ke vzpomínce na události před pětadvaceti lety, která vedla k uvědomění, jak cenná pro nás všechny svoboda je. Vždyť v našich moderních dějinách zatím ještě nebylo tak dlouhé období bez vnějšího útlaku či diktátu jednoho světonázoru. Proto se české i slovenské občanské iniciativy, kulturní organizace, umělci i studenti zapojili do Festivalu Svobody.
Na programu několikatýdenních oslav, pod nimiž jsou mezi jinými podepsány společnosti Člověk v tísni, Opona, Knihovna Václava Havla, Český rozhlas, Česká televize, Pražské jaro nebo Palác Lucerna, jsou výstavy, koncerty vážné i populární hudby, besedy s pamětníky listopadových událostí roku 1989, ale také vzdělávací programy nebo filmový festival.
Už od začátku října je v rámci Příběhů bezpráví všem školákům a jejich učitelům k dispozici vzdělávací projekt s názvem Naše revoluce, kdy se jednotlivé školy zapojují do mapování sametové revoluce. Vyhledávají dobové fotografie či novinové články, oslovují pamětníky, pátrají v archivech a sdílejí příběh svojí obce prostřednictvím mapové aplikace. V rámci festivalu připravila Knihovna Václava Havla vernisáž fotografií Pavla Hrocha, scénické čtení Zrychleného tepu a sérii debat (o roli studentů a divadel v revoluci), představení knih a filmu v Lucerně probíhá od 14. do 16. 11., a 17. 11. se koná debata o roli církve v kostele Sv. Voršily. V sobotu 15. listopadu v rámci Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného vystoupí v Obecním domě na mimořádném koncertě Berlínská filharmonie se 4. klavírním koncertem Bohuslava Martinů, jednoho z nejvýraznějších českých disidentů na poli vážné hudby. O dva dny později, v pondělí 17. 11., se ve stovce hudebních klubů v celé republice představí přes 200 současných českých a slovenských umělců. V nečekaných kombinacích vystoupí představitelé generace pamětníků a zároveň nové generace mladých umělců narozených až po listopadu 1989. V den 25. výročí 17. listopadu 1989 budou v pražském Národním divadle předány v přímém přenosu České televize Ceny Paměti národa 2014. Letos budou mít vůbec poprvé mezinárodní charakter, neboť nominovány jsou dvě desítky osobností z Čech, Slovenska, Německa, Maďarska a Polska. Národní třída se promění v živý prostor plný umění všech žánrů, a to zcela v režii mladých studentů ze společnosti Budějovický majáles. Centrem Prahy projde karnevalový průvod s alegorickými maskami v nadživotní velikosti. V Praze, v Brně i v Ostravě se otevřou kina, která v předpremiéře promítnou nové díly Českého století, seriálu České televize. Na Václavském náměstí se bude konat koncert Českého rozhlasu Znovu 89, který připomene události sametové revoluce. Objeví se zde také fotografie dokumentující historické okamžiky, instalované přesně v místech jejich tehdejšího vzniku; projekt občanského sdružení Dekomunizace. Nejen centrum Prahy ožije výstavami, filmovými projekcemi a besedami, které zprostředkují revoluční události listopadu 1989.
Na půdě rektorátu Karlovy univerzity se v rámci Festivalu Svobody uskuteční 14. 11. mezinárodní konference Za Vaši a Naši Svobodu, jejímiž nosnými tématy budou hlavní trendy české a zahraniční politiky v oblasti lidských práv a autoritářských režimů. Pozvání na konferenci přijali například Chadidža Ismailová z Azerbájdžánu nebo běloruský spisovatel a disident Ales Bjaljacki. Výčet všech akcí však není stále ještě u konce. Pokud máte pocit, že právě váš projekt (koncert vaší kapely, vernisáž vašich obrazů či fotografií, ale třeba i malá útulná kavárna na náměstí) je to pravé místo pro oslavy Festivalu Svobody, kontaktujte nás. Velmi rádi vaši akci zařadíme do programu, abychom o ní mohli včas informovat. Aktuální detailní harmonogram jednotlivých akcí a kontaktní formulář najdete na adrese:
www.festivalsvobody.cz

Foto: www.festivalsvobody.cz