Dvořákovu Prahu zahájí impozantní Svatební košile

Zahajovací koncert letošního jedenáctého ročníku mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha bude 7. září v Rudolfinu patřit dílu, ve kterém se s mimořádnou silou prolíná mistrovství dvou géniů: skladatele Antonína Dvořáka a básníka Karla Jaromíra Erbena. V kantátě Svatební košile se spojuje v jeden emocionálně působivý celek Dvořákova hudba s Erbenovou poetikou. Nastudování tohoto díla s Českou filharmonií a Českým filharmonickým sborem Brno se ujal Jakuba Hrůša. V roli dívky, která se modlila za svoji hříšnou touhu a málem za to zaplatila vlastním životem, bude zpívat sopranistka Kateřina Kněžíková, hlas jejího mrtvého milého bude patřit tenoristu Richardu Samkovi a v roli vypravěče se představí barytonista Svatopluk Sem. Toto výjimečné dílo přes své dramaticko-poetické a hudební kvality zní z koncertních pódií jen zřídka.

Jakub Hrůša by Zbynek Maderyc_m

Jakub Hrůša se před Českou filharmonii postaví také ve výjimečném provedení původní kompletní verze monumentálního oratoria Svatá Ludmila, kterým festival uctí 15. září, tedy symbolicky v den úmrtí české světice, 100. výročí samostatné republiky Čechů a Slováků. „Chceme uctít 100. výročí republiky velkým Dvořákovým dílem, v němž se snoubí jeho pokora, víra a neokázalé vlastenectví se schopností vidět dále za obzor nejbližších humen, vnímat svět a obohatit jej hudbou, která je bytostně národní a zároveň všechny hranice přesahuje,“ říká umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. Svatá Ludmila bude znít nejen v Rudolfinu, ale i na náměstí Jana Palacha, kde bude připravena venkovní scéna, na níž se k účinkujícím ve Dvořákově síni přidá 250 zpěváků z dalších pěveckých sborů. Koncert zde bude přenášen na velkou obrazovku a také vysílán v přímém přenosu Českou televizí. Program zde začne již v 17.00 a nabídne vedle koncertů i rozhovory s umělci a dalšími významnými osobnostmi.

Během následujících večerů se na Dvořákově Praze představí londýnský orchestr Academy of St Martin in the Fields, známý skvostnou interpretací Mozarta, jejich krajané Orchestra of the Age of Enlightenment, po dvouleté přestávce se vracející Staatskapelle Dresden s dirigentem Manfredem Honeckem a okouzlující Bernardou Fink či rakouská Camerata Salzburg. V čele hvězdných sólistů letošního ročníku stojí bezesporu famózní klavírista Krystian Zimerman. Zaujmou jistě i výteční klavíristé mladších generací Jevgenij Kissin, Valentina Lisitsa či houslistka Janine Jansen. Na postu kurátorky komorní řady Dvořákovy Prahy se letos představí vynikající izraelská klarinetistka Sharon Kam. S vybranými umělci nabízí festival diskusní setkání po potlesku moderovaná Jiřím Vejvodou.

Knezikova_15A7606 copy_foto_pavel_hejny_m (1)

Antonínu Dvořákovi bude patřit v Praze již tato neděle 2. září. Na své si přijdou děti i dospělí. Na Rodinném dni se děti ve společnosti velkého českého skladatele netradičně rozloučí s prázdninami. Čekají je hudební i výtvarné dílny a koncerty v zahradách Anežského kláštera, kde vystoupí Prague Cello Quartet, výtečný chlapecký sbor Pueri gudentes nebo cimbálová muzika České filharmonie. Po pražských stopách Antonína Dvořáka se mohou festivaloví fanoušci vydat během čtyř hudebních zastavení a poznat místa, kde Dvořák v Praze studoval, pobýval, tvořil i koncertoval. Slovem fundovaným, objevným a také vtipným doplní koncerty festivalový muzikolog David Beveridge. U této příležitosti nabídne Český rozhlas Vltava odpolední tematický blok s přímými přenosy některých koncertů.

Zásadní postavení v podpoře Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha má mecenáš kultury pan Karel Komárek, jehož Karel Komárek Family Foundation nahradila v letošním roce investiční skupinu KKCG. Festival dlouhodobě podporuje i Ministerstvo kultury České republiky a hlavní město Praha.

Více infa: www.dvorakovapraha.cz

Rozsah díla našeho z nejslavnějších skladatelů je naštěstí tak velký, že nám stále dává příležitost k objevování. Kdo jiný by se tohoto úkolu měl zhostit než festival nesoucí Dvořákovo jméno. Dvořákova Praha každoročně v programu staví vedle jeho notoricky známých děl i díla takřka zapomenutá či zřídka uváděná, a to ve vynikajícím podání předních českých i zahraničních umělců. Tradiční osou festivalu je programová řada Dvořák Collection, ve které letos bude završen dvouletý cyklus představující všechna Dvořákova díla pro sbor a orchestr – oratorium, kantáty a mše. Vedle uvedení Svatebních košilí a oratoria Svatá Ludmila je stejně pozoruhodným dramaturgickým počinem Lužanská mše. Tu v málo prováděné Dvořákově verzi pro varhany a smyčce určené právě pro Rudolfinum nastudoval na objednávku festivalu dirigent a varhaník Stephen Cleobury s českými sólisty a britským Orchestra of the Age of Enlightenment a anglickým sborem Choir of King’s College, Cambridge. Naprostou raritou letošního programu je téměř neuváděná oslavná kantáta Americký prapor. Jedná se o jediné Dvořákovo dílo na anglický text stejnojmenné básně J. R. Drakea. Kolekci doplní Žalm 149 i Slavnostní zpěv. Sólových pěveckých partů se v Dvořákových dílech zhostí elitní sestava českých a slovenských pěvců, mezi nimiž najdeme například sopranistky Kateřinu Kněžíkovou a Pavlu Vykopalovou, mezzosopranistky Markétu Cukrovou a Alenu Kropáčkovou, tenoristy Richarda Samka, Ondřeje Koplíka a Aleše Voráčka, barytonisty Romana Hozu a Svatopluka Sema či basistu Jozefa Benciho.

Sté výročí narození dalšího z hudebních velikánů, Leonarda Bernsteina, připomenou dva vynikající sólisté. Nizozemská houslistka Janine Jansen mu složí poctu s předním rakouským orchestrem Camerata Salzburg a klavírista Krystian Zimerman jej připomene za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu v čele s novým šéfdirigentem Alexanderem Liebreichem. Příležitostí vidět koncertovat Zimermana není mnoho. Navíc Zimerman s Bernstainem osobně spolupracoval a symfonie Věk úzkosti tak zazní v podstatě v autentické interpretaci. Mezi další očekávané události festivalu patří koncerty fenomenálního ruského klavíristy s pověstí geniálního dítěte Jevgenije Kissina a recitál původem ukrajinské klavíristky Valentiny Lisitsy.

Tradičními hosty festivalu jsou i přední světové orchestry. Slavnostního závěrečného koncertu Dvořákovy Prahy se letos zhostí Staatskapelle Dresden s dirigentem Manfredem Honeckem a mezzosopranistkou Bernardou Fink, která přednese Dvořákovy Biblické písně. Dále vystoupí legendární londýnský orchestr Academy of St Martin in the Fields a neméně věhlasný britský Orchestra of the Age of Enlightenment i rakouský ansámbl Camerata Salzburg. Dvořákova síň Rudolfina patří pravidelně jeden večer také talentovaným debutantům, kteří jsou na začátku hvězdné kariéry. Letos se o hlavní festivalové pódium podělí jihokorejská houslistka Bomsori Kim a český klavírista mladé generace Lukáš Klánský. O obou mladých hudebnících jistě ještě hodně uslyšíme.

V programu festivalu má vedle monumentálních provedení velkých symfonických a sborových děl pevné místo i komorní hudba. Letos se kurátorkou komorní řady stává poprvé dáma, skvělá izraelská klarinetistka Sharon Kam. V pěti večerech se představí s vynikajícími komorními hráči a sólisty. Na zahajovacím koncertu tohoto „festivalu uvnitř festivalu“ 10. září zazní dvě mistrovská díla komorní hudby, klarinetové kvintety Mozarta a Brahmse, které provede spolu s dalšími renomovanými sólisty, s nimiž na koncertních pódiích často spolupracuje. Isabelle van Keulen a Ulrike-Anima Mathé se ujmou houslí, Volker Jacobsen violy a Gustav Rivinius violoncella. Geniální partitury se tak propojí se svrchovaným interpretačním mistrovstvím. Setkání po potlesku se Sharon Kam a Isabelle van Keulen proběhne po skončení koncertu přímo v sále. Závěrečný koncert komorní řady přinese dvě intimní, leč velmi významné partitury velikánů hudby 20. století, Arnolda Schönberga a Oliviere Messiaena. Do mezinárodního souboru vynikajících sólistů pozvala Sharon Kam i českého virtuosa Josefa Špačka, dlouholetého člena Pražákova kvarteta Michala Kaňku, mladého izraelského klavíristu Matana Porata a řadu dalších významných komorních hráčů. Jako sólistka stane Sharon Kam před slavným Academy of St Martin in the Fields, aby přednesla slavný Mozartův klarinetový koncert. Zazní také špičková kvartetní díla tří různých období v podání věhlasného londýnského Belcea Quartetu.

Generální mediální partner festivalu Česká televize nabídne ve svém vysílání vedle přímého přenosu Svaté Ludmily také záznam závěrečného koncertu Staatskapelle Dresden. Koncerty Dvořákovy Prahy zprostředkuje svým posluchačům i Český rozhlas Vltava, který nabídne přímý přenos Lužanské mše a záznamy Svaté Ludmily i dvou koncertů komorní řady 10. a 13. září.

Hlavním centrem festivalu je Rudolfinum, koncerty komorní řady probíhají kromě Dvořákovy síně také v Anežském klášteře. Vstupenky na všechny koncerty je možné koupit na www.dvorakovapraha.cz, ve Vstupenkovém centru Dvořákovy Prahy v Palackého ulici č. 1, od 3. 9. ve festivalovém Informačním centru v Rudolfinu a v síti Ticketpro. Festival nabízí vedle odměn za věrnost také slevy pro studenty, učitele a seniory, členství v Klubu mladých a další výhody.

O festivalu:

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha je nejen oslavou hudebního génia a světově nejuznávanějšího českého skladatele Antonína Dvořáka, ale i významnou společenskou událostí. Je to defilé špičkových sólistů, dirigentů, mezinárodně uznávaných orchestrů i komorních souborů. Do Prahy přijíždějí představit mezinárodnímu publiku Dvořákovu hudbu i díla dalších světových skladatelů. Pořadatelem festivalu je Akademie klasické hudby, z. ú. Spoluzakladatelem a dlouholetým podporovatelem je podnikatel a mecenáš Karel Komárek. Festival dlouhodobě podporuje Ministerstvo kultury České republiky a hlavní město Praha.

Foto: www.dvorakovapraha.cz