Categories: Zajímavosti

Čeští studenti dobývají svět. Na mezinárodních vědeckých soutěžích jsou středem pozornosti

Hned na několika vědeckých soutěžích s mezinárodním věhlasem bodovali v první polovině května čeští středoškoláci se svými projekty. Do Česka přivezli z různých koutů Ameriky pět cenných medailí.


Mezinárodní soutěž vědeckých a technických projektů pro středoškoláky I-SWEEEP, největší mládežnická vědecká soutěž na světě Intel ISEF a mezinárodní soutěž robotů RoboRAVE – to jsou místa, kde na sebe čeští studenti strhávají pozornost. První úspěch zaznamenali studenti v texaském Houstonu v soutěži I-SWEEEP. Ta je zaměřena na projekty z oblasti energie, životního prostředí a inženýrství. Středoškoláci do Česka přivezli stříbro a bronz. „Kateřina Valentová z Gymnázia A. Jiráska v Litomyšli bodovala v kategorii Engineering na druhém místě s projektem Optimalizace metod k charakterizaci polymerních filmů a následná příprava a charakterizace některých jejich vlastností. V té samé kategorii se dařilo i Martinu Blechovi ze SPŠ Na Třebešíně v Praze 10 s projektem Model souprav pražského metra 81-71 a 81-71M. Ten obsadil třetí místo. Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo 668 středoškoláků ze 67 zemí a 44 amerických států, kteří do soutěže přihlásili 427 projektů. Konkurence byla tedy letos obrovská,“ popsal úspěchy svých svěřenců Stanislav Medřický, předseda Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET.
Systém čištění vody od mědi pomocí podhoubí, stabilizační systém do aut, který může zabránit nehodám, a výzkum vlivu cholesterolu na buněčné membrány – to jsou projekty, se kterými čeští studenti zaujali odbornou porotu v americkém Pittsburghu na soutěži Intel ISEF. „Bronzovou medaili do Česka přivezl Ondřej Hubálek z Letohradského soukromého gymnázia. Tomu se podařilo vyvinout unikátní systém, jak s pomocí speciální houby z vody odstranit rozpuštěné těžké kovy. Ve stejné kategorii se též na třetím místě umístil Martin Ptáček z brněnského gymnázia. Porotu zaujal jeho stabilizační systém, který dokáže ‚ukočírovat‘ vůz v případě, že dostane smyk nebo řidič nečekaně rychle sešlápne plyn nebo brzdu,“ pokračoval ve výčtu úspěchů Stanislav Medřický.
Další úspěch čekal české studenty v Albuquerque v Novém Mexiku. Celkem 560 robotů tu letos zápolilo o umístění na příčkách vítězů v mezinárodní soutěži RoboRAVE. „Nebývalý úspěch zaznamenali pardubičtí gymnazisté Martin Jaroš a Matěj Tobiáš. Jejich robot skončil na druhém místě. Tým navíc získal ocenění za nejlepší engineering writing i za nejlepší video o stavbě robota. Znovu se potvrdilo, že při kvalitní přípravě česká mládež dosahuje na zahraničních soutěžích vynikajících umístění,“ řekl Stanislav Medřický.

Foto: archiv

Kateřina Kalivodová

Recent Posts

Knižní bestseller Má dcera Iveta o Bartošové je opět v prodeji

Iveta Bartošová byla fenomén. Její životní příběh by vydal na pořádně tlustý román, který by…

3 týdny ago

Gerhard Klügl – Aura chirurgie

Zážitky z terapií, úvahy autora, jeho vlastní cesta, souvislosti a práce, kterou s chirurgickými nástroji vykonává v auře…

1 měsícem ago

Alana Fairchild – Karty bohyně Kálí

Velmi mnoho karet je ve stylu odnímání toho, co nám již neslouží, o zpracovávání strachu…

1 měsícem ago

Album Ve jménu lásky Ivety Bartošové po čtvrt století opět v prodeji

Iveta Bartošová patřila k nejoblíbenějším českým popovým zpěvačkám konce 20. a začátku 21. století. Získala…

1 měsícem ago

Vít Vencl – Pohřbeni zaživa

„Je tady někdo, kdo si objednal návštěvu krypty?“ Rozhlasový horor scenáristy a režiséra Víta Vencla…

2 měsíci ago

Po Extraktorech míří k zahraničním divákům také Zlatá labuť

Výpravný romantický seriál odehrávající se na pozadí událostí roku 1939 se dostal do portfolia významného…

2 měsíci ago