Ashwagandha? Přírodní afrodiziakum z tradiční ajurvédské medicíny

Ashwagandha neboli vitánie snodárná je známá už tisíce let jako jedna z nejúčinnějších bylin, kterou kdy ajurvédská medicína objevila. Proslulá je nejen díky svým blahodárným účinkům při nervovém vyčerpání, únavě a pocitu vyhoření, ale také díky pozitivnímu vlivu na sexuální zdraví. Využívá se totiž jako afrodiziakum, podporuje plodnost mužů i žen, stabilizuje hormony a celkově pomáhá obnovit spokojený sexuální život.

mentislab_ZEN_prirodni_neotropika_cena_299Kč_prod_preview (1)

Narůstající stres a náročnější práce, na druhé straně nedostatek odpočinku a poruchy soustředění. To jsou aspekty dnešní doby, díky nimž nemáme čas na sebe, ani na budování vztahů. Sexuální život a důraz na výkonnost se stávají čím dál výraznějším problémem, který trápí stále více lidí. Samozřejmě, že existuje moderní léčba za pomoci terapeutů a lékařů, nicméně, než přistoupíme k tomuto řešení, můžeme se inspirovat dávnou historií a nechat působit sílu ajurvédské medicíny. Bylina Ashwagandha je už z dob vzniku Kámasútry oslavována pro své účinky zlepšující sexuální zdraví. Její pozitivní vliv dokazuje i řada klinických výzkumů.

Ashwagandha je bylina původem z Indie, Pákistánu a Srí Lanky. Říká se jí indický ženšen, ale s klasickým ženšenem, jak ho známe, nemá nic společného. V ajurvédské medicíně se využívá především její kořen v práškové formě jako přírodní doplněk, nicméně bylina plodí i červenooranžové ovoce, které se dá jíst.3 Ptáte-li se, kde lze tuto tradiční rostlinu u nás najít, ideální je zabrousit do světa přírodních nootropik. Ashwaghandu jako jednu z hlavních složek obsahuje např. Mentis Zen, čistě přírodní a zcela nenávykový doplněk stravy. „Kapsle jsou určeny pro boj s depresí a špatnou psychikou. Pomáhají zvyšovat odolnost organismu ve stresových situacích, při stavech úzkosti, vyčerpání nebo mohou napomáhat jako prevence proti syndromu vyhoření. Základem kapslí Mentis Zen jsou tři přírodní složky – rozchodnice růžová, bakopa drobnolistá a Ashwagandha. A právě díky výtažku z kořene Ashwaghandy mohou kapsle pomoci i v oblasti sexuální touhy. Přírodní nootropika jsou ideálním přírodním stimulantem, ne však řešením, pokud je stav pacienta dlouhodobě odkloněn od normy,“ říká pražská lékařka a biochemička MUDr. Marie Kloudová.

Přírodní afrodiziakum

V tradičních léčivech má rostlina dlouhou historii jako afrodiziakum. Už Kámasútra ji označila za silný sexuální stimulant a rovněž moderní výzkumy ji považují za přírodní alternativu ke zvýšení libida u mužů i žen.1 Za sexuální spokojeností hledejme hormony, jež reguluje štítná žláza. Výzkumy ukazují, že Ashwagandha u žen podporuje správnou funkci štítné žlázy, stimuluje tok krve do reprodukčních orgánů, a tím zvyšuje vzrušení a pomáhá zlepšit sexuální život.1 U mužů zase zvyšuje hladinu testosteronu. Vzhledem k tomu, že stárnutí způsobuje výrazný pokles jeho produkce (u mužů nad 30 let o 0,4 až 2 procenta každý rok), je užívání podporujících látek na místě. Ashwagandha zvyšuje hladinu luteinizačního hormonu, který má »výrobu« testosteronu na svědomí. Dochází tak k revitalizaci přirozené rovnováhy pohlavních hormonů v těle, a tím i obnově spokojeného sexuálního života.

Stres jako zabiják sexuální touhy

Jedním z důvodů poklesu sexuálního chtíče a výkonnosti je v současné době stres. Je-li hladina stresu vysoká, zvyšuje se i krevní tlak, který pak omezuje průtok krve do tepen. To může u mužů vést až k impotenci. Účinnou antistresovou zbraní je právě Ashwagandha, protože funguje jako tzv. adaptogen, který pomáhá organismu zvýšit jeho odolnost a adaptovat se na psychický i fyzický stres. Konkrétně ovlivňuje činnost nadledvin, které produkují v našem těle kortizol – hormon zvyšující hladinu stresu. Jak ukázaly výsledky jedné studie, lidé se po podávání Ashwagandhy cítili méně stresovaní. Při jejím užívání po dobu 60 dnů se totiž podařilo hladinu kortizolu snížit o 27 procent.

Ashwagandha podporuje plodnost

Stres a hormonální nerovnováha však negativně ovlivňují nejen náš sexuální apetit, ale i celkové reprodukční zdraví. Plodnosti totiž napomáhá také stav našeho imunitního systému, na který má Ashwagandha rovněž pozitivní vliv. Zvyšuje produkci bílých krvinek, čímž posiluje naši imunitu, a tím brání vzniku nejrůznějších nemocí a zdravotních problémů.

Foto: www.allmedia4u.cz