Usedlost v lokalitě Na Klepačce ve Starých Hamrech se na dva měsíce proměnila ve statek z doby před sedmdesáti lety. Jeho obyvateli se stala současná sedmičlenná rodina. Po prvním probuzení v novém domě ji čeká nemilé překvapení – je právě 15. března 1939 a nastávají zlé a chmurné časy. Tak začíná děj unikátního televizního experimentu s názvem Dovolená v protektorátu, který prověří schopnost současné rodiny uspět v protektorátních podmínkách a v televizní zkratce ukáže chronologii protektorátní éry a její dopady na životy tehdejších civilistů. První díl Dovolené v protektorátu mohou diváci na televizních obrazovkách sledovat už v sobotu 23. května od 20 hodin na ČT1.
„Dovolená v protektorátu je jedním z příspěvků České televize k 70. výročí konce Druhé světové války. Podobný formát na českém televizním trhu zatím nebyl a já věřím, že diváky zaujme nejen autenticitou, kterou tvůrci spolu s odbornými poradci vložili do každého detailu, do každé dobové reálie, která se v něm objeví, ale dovede v nich vyvolat otázky, jak by se sami zachovali v situacích, kterým tvůrci rodinu vystavily, a které vycházely z reality jedné z nejtemnějších ér naší novodobé historie,“ říká ředitel programu České televize Milan Fridrich. Kreativní producentka Lenka Poláková, v jejíž tvůrčí producentské skupině projekt vznikl, jej doplňuje: „Náš cyklus rozhodně není zábavná hra na minulost – v průběhu celých osmi dílů se odehrává příběh, který se skutečně mohl stát. Inspirací nám byly dobové kroniky, odborní poradci, historici. Diváci uvidí také unikátní archivní záběry všedního života v Protektorátu, uslyší autentické rozhlasové relace.“
Dovolená v protektorátu se řadí k žánru Living history TV, který vysvětluje mediální analytik Milan Kruml: „Poprvé se objevil v Británii v programu BBC 1900 House v roce 1999. Obrovský úspěch u diváků i odborné kritiky vedl ke vzniku dalších podobných pořadů – v drtivé většina byly a jsou vysílány televizemi veřejné služby. Podstatou Living history TV je přemístění skupiny vybraných lidí do určité historické situace, v níž mají obstát s prostředky, které měli tehdy lidé k dispozici. Současně jde o sociologický experiment – je možné u současníků, kteří vědí, že jde jen o simulaci, vyvolat podobné pocity jaké prožívali lidé v dané době?“ Pořady žánru Living history TV se většinou – a u Dovolené v protektorátu tomu není jinak – skládají ze tří základních prvků: z precizní rekonstrukce dobových reálií, ze simulací pro danou dobu typických situací, a se soutěžním principem. Na historické reálie a věrnost simulovaných dobových situací dohlížel u Dovolené v protektorátu historik PhDr. Jan Boris Uhlíř, Ph.D., jeden z předních českých odborníků na období protektorátu. „Od počátku jsem snahu tvůrců přiblížit toto období divákům formou historické docu reality vnímal pozitivně, jako zajímavý nápad. Protektorát ani zdaleka neznáme tak, jak bychom měli – a já vítám každou možnost, která povede ke vzbuzení zájmu o toto klíčové období našich moderních dějin,“ říká Jan B. Uhlíř a dodává: „Při realizaci jsme se snažili o co nejvěrnější pojetí. Věnovali jsme se detailně bankovkám, tisku, vyhláškám, rozhlasovým projevům, přídělům potravin, potravinovým lístkům, stejnokrojům, rasovému zkoumání – zkrátka všemu, s čím se naše rodina mohla a měla v protektorátním životě setkat. Diváci tedy uvidí kopie reálných bankovek, plakátů a vyhlášek, uslyší autentické vysílání protektorátního i zahraničního rozhlasu a budou svědky začerňování nevhodných textů ve školních učebnicích či zatemňování. Maximálně jsme se snažili o docílení autentické atmosféry. Samozřejmě, že určité zkratce se nebylo možno vyhnout.“
„Rodina v domě bude spolu s divákem prožívat příběh, který je složený z dobově autentických historek, z příběhů řekněme všeobecnějšího rámce a ze zcela nečekaných okamžiků, které školní učebnice dějepisu skutečně neobsahují,“ říká autorka projektu a režisérka Zora Cejnková, a dodává: „Právě proto, aby bylo celé to martyrium, které rodina prožívá, věrohodné, tak jsem opravdu až nesnesitelně trvala na všech historických detailech, jak to jen bylo možné.“ Po osm večerů tak budou moci diváci sledovat maminku Ivanu, logopedku, která je učitelkou na základní škole, jejího manžela Miloslava, řidiče sanity, spolu s jejich dětmi Markem a Kubou. Kromě nich se do temného protektorátního období přenesl také Honza, syn Ivaniny sestry, který podniká v oblasti realit a babička Jarmila s dědečkem Jiřím.
Děj Dovolené v protektorátu je situován do Starých Hamrů (okres Frýdek-Místek). Horská obec Staré Hamry leží v hloubi beskydských lesů, pár kilometrů od státní hranice se Slovenskem. Tvůrci se snažili, aby situace, do nichž se účinkující rodina v průběhu realizace seriálu dostává, odrážela skutečné dění v beskydské vsi v letech 1939 – 1945.
Foto: Česká televize