Život mu zachránila sestra! Transplantace kostní dřeně v dalším díle Nemocnice Motol

Co vše je v dnešní medicíně možné, komu lékaři za použití nejnovějších metod dokážou pomoci? Skutečný život, skutečné případy, skuteční lékaři, skutečná nemocnice. Ve čtvrtek 2. června v dalším díle cyklu Nemocnice Motol ve 20.15 na Primě diváci uvidí příběh dvou statečných sourozenců, kterým osud přichystal velkou zkoušku.

Hyneček_1 měsíc po transplantaci
Hynkovi byl rok a půl, když jeho život poznamenala velká zkouška. Prvotní podezření lékařů, že malý klučina má špatnou srážlivost krve, bylo vyvráceno a on putoval z budějovické nemocnice do pražského Motola. Jeho stav byl velmi vážný. Vyšetření nakonec ukázalo na akutní myeloidní leukémii. „Akutní myeloidní leukémie je obecně vzácnější typ leukémie, celkem jí v České republice ročně onemocní 8–10 dětí a je to spíše onemocnění starších dětí,“ uvádí MUDr. Lucie Šrámková z Kliniky dětské hematologie a onkologie a doplňuje: „Hyneček měl nepříznivý podtyp leukémie, kdy samotná chemoterapie obvykle nestačí na její zvládnutí, největší šancí na trvalé uzdravení proto pro něj byla transplantace kostní dřeně.“

Miriam_na sále
K transplantaci lékaři u Hynka přistoupili po 5měsíční intenzivní chemoterapii. Vhodného dárce hledali nejdříve v rodině. A našli jej v jeho o dva roky starší sestře Miriam. „Statistická šance najít dárce mezi sourozenci pacienta je kolem 30 %, proto jsou vždy první, koho vyšetřujeme. Pokud je sourozenec shodný v transplantačních znacích – tzv. HLA, je to nejlepší varianta, jinak začínáme hledat nepříbuzného dárce v registrech,“ vysvětluje MUDr. Šrámková.

MUDr. Šrámková a maminka Hynečka_sdělení výsledků transplantace
Miriam se na zákrok připravovala v doprovodu tatínka na dětském oddělení. Její malý bratr zatím trávil čas s maminkou na transplantačním oddělení. Odběr kostní dřeně z pánevních kostí provedli lékaři Miriam v celkové narkóze. Malá dárkyně se z něj zotavila rychle a mohla s tatínkem domů. Hyneček po transplantaci prodělal několik běžných komplikací, ale darovanou kostní dřeň přijal nakonec bez problémů. „Hynečka vídáme pravidelně na naší ambulanci. Občas nás přijde s maminkou pozdravit na oddělení, daří se mu dobře, chodí do školky a na svůj pobyt v nemocnici si naštěstí již vůbec nevzpomíná,“ uzavírá jeho ošetřující lékařka.

Miriam_odběr kostní dřeně
Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 2. června ve 20.15 hodin na Primě.

Foto: TV Prima