Výročí úmrtí Václava Havla připomene Česká televize i premiérou dokumentu

Česká televize připomene ve svém vysílání výročí úmrtí prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. V den výročí jeho úmrtí uvede Česká televize premiéru dokumentárního snímku režisérky Moniky Le Fay Poslední odcházení Václava Havla. Památku bývalého prezidenta připomene i odvysíláním dokumentů Le Cirgue Havel a Václav Havel: moje Praha. V sérii krátkých filmových vzkazů se diváci budou moci seznámit s posledními úvahami Václava Havla. Prostor ve svém vysílání bude této významné události věnovat také zpravodajská ČT24.


„Každý si asi už vždycky bude pamatovat, co dělal ve chvíli, kdy se dozvěděl zprávu o úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla. Kromě hlubokého lidského zármutku, který v té době pociťovala většina národa, jsem zažíval ze své pozice také ohromný pocit odpovědnosti. Česká televize se takřka okamžitě stala klíčovým mediálním prostorem, který kromě kontinuálního zpravodajského a publicistického pokrytí události, jež vrcholilo přímým přenosem pohřbu z Pražského hradu, reflektovala tuto významnou událost vysíláním pořadů a filmů spojených s osobností zesnulého Václava Havla. Česká televize dostála svému poslání veřejné služby a ve stejném duchu připomene také letošní výročí této lidské i společenské ztráty,“ říká generální ředitel ČT Petr Dvořák.
„Pro zpravodajský tým ČT bylo úmrtí prezidenta Václava Havla a státní pohřeb jednou z nejzásadnějších událostí za celou dobu existence zpravodajského kanálu ČT24. Šlo o vysílání provázené mimořádným zájmem české i světové veřejnosti, které se zpravodajství snažilo zhostit s maximálním nasazením, odpovědností a profesionalitou,“ uvedl ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal.
V den výročí úmrtí Václava Havla odvysílá Česká televize premiérový dokument Poslední odcházení Václava Havla. Když se 18. prosince díky sociálním sítím režisérka Monika Le Fay dozvěděla smutnou zprávu, okamžitě zburcovala producenta Pavla Váchu, kameramana Dalibora Fencla a další a vyrazila s nimi do ulic Prahy. Byla u toho, když se lidé začali ještě týž den spontánně scházet na nádvoří Pražského hradu, aby zapálili svíčky. V režii Moniky Le Fay tak vznikl výjimečný televizní dokument, který zachycuje neopakovatelnou atmosféru, jež zaplavila Prahu a celou Českou republiku loni jenom pár dní před Vánoci (více informací najdete v tiskovém materiálu).
Česká televize uvede také dokument režiséra Ladislava Cmírala s názvem Le Cirgue Havel a Václav Havel: moje Praha o divadelní poctě Václavu Havlovi na festivalu Villeneuve-en-scene u Avignonu. Bývalý prezident se v dokumentu představí v nezvyklé roli průvodce po místech, která měl v Praze rád.
Výročí úmrtí Václava Havla připomene Česká televize také osmidílným miniseriálem Poslední vzkazy Václava Havla. Materiál byl natočen v listopadu 2011 a původně byl zamýšlen jako dokumentární výpověď dvou spoluvězňů, Václava Havla a Dominika Duky. Natáčením dokumentu se tak neplánovaně rodil materiál pro sérii úplně posledních vzkazů bývalého prezidenta veřejnosti. Václav Havel pět týdnů po natáčení zemřel.
K úmrtí Václava Havla se bude ve svém vysílání po roce vracet také zpravodajská ČT24, a to v podobě reportáží, rozhovorů, dokumentů i mimořádných přímých přenosů na programu kontinuálního zpravodajství ČT24 v projektu Vzpomínka na Václava Havla, která bude ve vysílání od soboty 15. do úterý 18. prosince 2012.
V neposlední řadě se Česká televize podílela v polské koprodukci na vzniku filmu režisérky Krystiny Krauze s názvem Náš Vašek. O moci bezmocných. Film je osobitým pohledem našich polských sousedů na osobnost Václava Havla, kterého s touto zemí spojovalo množství přátelských vztahů. Divákovi poskytuje unikátní obraz o spolupráci české a polské opozice v dobách železné opony a přináší svědectví o vzájemných setkáních na hranicích obou států, která vyvrcholila založením Polsko – československé solidarity.
Režisérka pracovala jak s mnoha autentickými historickými záběry, tak s výpověďmi přímých účastníků – Marty Kubišové, Petra Uhla, Jáchyma Topola a s mnoha bývalými polskými disidenty. O životní cestě Václava Havla jako dramatika a politika ve filmu vypráví také polská režisérka Agnieszka Hollandová a překladatel děl Václava Havla a jeho mnohaletý přítel – Andrzej Jagodziński. Česká premiéra filmu, organizovaná Knihovnou Václava Havla, proběhne 14. prosince v kině Ponrepo, polská premiéra dne 17. prosince ve varšavském kině Muranów. Na obrazovkách ČT bude film uveden v roce 2013.

Vysílání České televize věnované Václavu Havlovi:

Poslední odcházení Václava Havla, ČT2 18. 12. 21.05
Nový dokument Moniky Le Fay o události, která několik dní před Vánoci 2011 nečekaně stmelila národ. Smrt Václava Havla jako moment nejen smutku, úcty a piety, ale i naděje a radosti ze života. Monika Le Fay dokumentovala kromě jiného i zádušní mši za prezidenta, rozloučení u svaté Anny, pohřební průvod na Hrad, pohřeb v katedrále, loď, která odvážela květinové dary, setkání Charty 77. Po šesti týdnech natáčení uzavřela v kanceláři prezidenta ve Voršilské ulici, která právě ukončovala svou činnost.

Václav Havel: moje Praha, ČT2 18. 12. 16.10
Známá tvář a známá zákoutí pohledem rakouských dokumentaristů
Václav Havel byl a bude symbolem nejen sametové revoluce, ale především jednou z nejvýznamnějších osobností světové politiky konce minulého století. Dnes ho uvidíme v nezvyklé roli: jako průvodce po místech, která měl ve své Praze nade vše rád…

Le Cirque Havel, ČT2 18. 12. 15.40
Dokument o divadelní poctě Václavu Havlovi na festivalu Villeneuve-en-scene u Avignonu. V neděli 15. července 2012 proběhla na festivalu Villeneuve en Scene u Avignonu premiéra mezinárodní verze představení Cirkus Havel. Vladimír Morávek připravil se souborem Divadla Husa na provázku a studenty lyonské divadelní školy ENSATT zkrácenou verzi pro šapitó.

Miniseriál Poslední vzkazy Václava Havla, ČT2, 18. 12. od 9.00 do 00.10
Poslední vzkazy Václava Havla – Církevní památky
Poslední vzkazy Václava Havla – Město a aglomerace
Poslední vzkazy Václava Havla – Evropská unie uvnitř sebe
Poslední vzkazy Václava Havla – Evropa a vztahy mezi národy
Poslední vzkazy Václava Havla – Globalizace a národní zájem
Poslední vzkazy Václava Havla – Duchovní základ státu
Poslední vzkazy Václava Havla – Politiky
Poslední vzkazy Václava Havla – Postavení politiky ve společnosti

Kulturama Speciál – Odkaz Václava Havla, ČT24 15. 12. 14.30
Významným hostem bude herečka Vlasta Chramostová, osobní přítelkyně Václava Havla a také herečka, která si zahrála v jeho poslední hře Odcházení a to jak v divadelní Radokově české premiéře, tak v Havlově filmu. Zavzpomíná i fotograf Jan Kašpar. V Divadle Na zábradlí jsou vystaveny dosud neznámé fotografie prezidenta Václava Havla a jeho přátel, které v 70. a 80. letech nafotil především na Havlově chalupě na Hrádečku.

Studio 6 Víkend, ČT24 16. 12. 2012 7.00 – 10.34
Také víkendové ranní vysílání ČT24 se s v méně formální atmosféře vrací ke vzpomínkám na prezidenta a dramatika Václava Havla. Hostem ve studiu designér a výtvarník Bořek Šípek.

Loučení Václava Havla, ČT24 16. 12. 2012 15.05
Střihový dokument ČT24, který připomíná pohnutou atmosféru prosince 2012, kdy se národ naposledy loučil s prezidentem Václavem Havlem. Spontánní projevy soustrasti i oficiální akce vstoupili do Adventu 2011 s mimořádnou silou. Odkaz Václava Havla oslovil celé Česko, ale také zahraničí sledovalo z blízka loučení s prvním polistopadovým prezidentem.

Horizont ČT24, ČT24 16. 12. 2012 20.05
Václav Havel muž, jehož portrét umístil na svou obálku prestižní americký časopis Time s titulkem Philosopher King. Takto svět Václava Havla viděl – jako umělce, který se shodou dějinných okolností stal politikem a v současném světě zanechal nesmazatelnou stopu. Více v reportáži zahraničního magazínu ČT24 Horizont.

Rekviem z Pražské křižovatky, ČT24 17. 12. 2012 18.00
V předvečer prvního výročí úmrtí odvysílá Česká televize rekviem z Pražské křižovatky. Zádušní mši bude sloužit přítel Václava Havla kardinál Dominik Duka. V přímém přenosu na ČT24 v pondělí od 18 hodin.

Interview ČT24 s Ivanem Havlem, ČT24 17. 12. 2012 18.30
V den prvního výročí úmrtí Václava Havla přinese stanice ČT24 rozhovor s jeho bratrem Ivanem a tématu se budou v průběhu dne věnovat i zpravodajské relace stejně jako studia ČT24.

Poslední odcházení Václava Havla
Česká televize, tvůrčí producentská skupina vzdělávacích pořadů a nových formátů Aleny Müllerové představuje dokumentární film Poslední odcházení Václava Havla a cyklus Poslední vzkazy Václava Havla. Dva projekty, kterými Česká televize připomíná roční výročí úmrtí Václava Havla.

Poslední odcházení Václava Havla
18. prosince 2011 zemřel Václav Havel. Režisérka Monika Le Fay se svým štábem byla u toho, když se lidé začali ještě týž den spontánně scházet na nádvoří Pražského hradu, aby zapálili svíčky. Točila u ohňů na Kampě. Dokumentovala kromě jiného i zádušní mši za prezidenta, rozloučení u svaté Anny, pohřební průvod na Hrad, pohřeb v katedrále a loď, která odvážela květinové dary. Po šesti týdnech natáčení uzavřela v kanceláři prezidenta ve Voršilské ulici, která právě ukončovala svou činnost. Začátkem listopadu 2012, na »Dušičky«, se na podzimním Hrádečku, v chalupě Havlova souseda a přítele Andreje Kroba sešlo malé společenství lidí, kteří s Václavem Havlem trávili poslední týdny jeho života. Sestra Veritas, osobní lékař Tomáš Bouzek, přítel a dodavatel kvalitní stravy Jiří Rejthar a spolupracovnice Ivana Reichlová. Po krátkém setkání ve vyhřáté chalupě pak všichni společně zapálili dušičkové svíčky. Vzpomněli tak na člověka, který tu téměř před rokem tiše a nenápadně odešel z tohoto světa. Slovy sestry Veritas »jako když zhasne svíčka«.
Film Poslední odcházení Václava Havla bude Česká televize vysílat v premiéře v den výročí jeho smrti jako ohlédnutí za touto velkou postavou nejen českých, ale i světových dějin. Znovu budeme mít možnost připomenout si atmosféru, která zaplavila Prahu podobně jako sametová revoluce v listopadu 1989.
Film vznikl v koprodukci České televize se společností Bratři s.r.o.Termín vysílání: 18. prosince ve 21.00 hodin na ČT2
Stopáž: 52 minut
• Režie, námět, scénář, hudební režie: Monika Le Fay
• Účinkují: Dominik Duka, Veritas Marie Holíková, Ivana Reichlová, Tomáš Bouzek, Jiří Rejthar, Ivan M. Havel, Antonín Maněna, Jan Kašpar, Martin Věchet aj.
• Kamera: Dalibor Fencl
• Zvuk: Jan Štindl
• Střih: Tomáš Vrána
• Dramaturgie: Kateřina Krobová
• Produkce: Jana Vokrouhlíková
• Producent: Bratři s.r.o., Pavel Vácha
• Kreativní producentka České televize: Alena Müllerová
Monika Le Fay (1968) je česká spisovatelka a režisérka dokumentárních i hraných filmů. Absolvovala katedru scenáristiky na pražské FAMU. Režírovala mj. psychologické drama Archa pro Vojtu nebo televizní film Vánoční příběh. Pro ČT také natočila například několik dílů cyklu Třináctá komnata. Na podzim 2012 měl televizní premiéru její dokumentární film o Ivanu Martinu Jirousovi s názvem 04826 Jirous.

Poslední vzkazy Václava Havla
11. listopadu 2011 se po dlouhých a dramatických přípravách podařilo kamerami České televize zachytit setkání dvou spoluvězňů, a to Václava Havla a Dominika Duky, u příležitosti 30. výročí jejich společného pobytu ve věznici v Plzni na Borech.
Původním záměrem bylo natáčení jejich společného vyslýchání »vyšetřovatelem«, který by »výslechem« obsáhl celý život obou muklů a zároveň by oba vystavil otázkám týkajících se jejich vizí budoucnosti s ohledem na přítomnost naší společnosti a světa. Dramaturgicky bylo ale natáčení upraveno pouze do jejich společného rozhovoru se skrytou moderací »za kamerou«, které bylo kompromisem s původním námětem.
Do závěrečného střihu (38 min.) pořadu Václav Havel – Dominik Duka: společný výslech se tak nedostalo mnoho materiálu z natáčení, které trvalo 1h 45 min., zejména toho, kde se samostatně bez návaznosti na druhého vyjadřují k mnoha tématům a odpovídají na moderátorské otázky, které se ale bohužel nedaly použít do závěrečného sestřihu.
„Ve chvíli, kdy pan prezident Václav Havel odešel, nám bylo jasné, že se celé natáčení stalo unikátním, posledním interview, a že mnoho jeho myšlenek zůstalo nepovšimnuto. Cítili jsme povinnost prorocké a nadčasové vize Václava Havla nabídnout veřejnosti prostřednictvím České televize a jsme šťastní, že se to povedlo v osmidílném miniseriálu Poslední vzkazy Václava Havla,“ říká režisér Romuald Štěpán Rob.
Termín vysílání: 18. prosince 2012, ČT2, 0:10, 9:00, 11:15, 12:35, 16:10, 20:00, 21:00, 22:00
Stopáž: různá (od 1:09 min – 2:50 min)
• Námět: Kateřina Kovářová, Romuald Štěpán Rob
• Režie: Romuald Štěpán Rob
• Účinkují: Václav Havel, Dominik Duka
• Kamera: Jiří Kovář
• Zvuk: Petr Kroča
• Střih: Jan Mattlach
• Dramaturgie: Kateřina Krobová
• Vedoucí produkce: Ladislav Kožík
• Kreativní producentka České televize: Alena Müllerová
Romuald Štěpán Rob (*1974) je katolickým knězem dominikánského řádu. Od r. 2006 je externím spolupracovníkem České televize, kde kromě mnoha publicistických vystoupení a epizodních rolí je autorem scénářů exkluzivních rozhovorů kardinála Dominika Duky s Václavem Havlem a Jiřím Stránským. Od r. 2008 duchovně doprovázel prezidentský pár Václava a Dagmar Havlových.

Připravované projekty TPS vzdělávacích pořadů a nových formátů
Ivan Havel: Pozdní sběr
Neokázalý intelektuál Ivan Havel je příslušníkem jedné z nejvýznamnějších českých rodin dvacátého století. Pět let ho režisér Roman Vávra sledoval s kamerou v osobních chvílích, při práci i společenském setkávání s kulturní elitou země. Svého hrdinu znovu přivedl na místa, která hrála v havlovských osudech určující roli. Výsledkem je bezprostřední a živelný dokument představující zázemí, vzestupy a pády pozoruhodného rodu Havlů pohledem jeho výrazného pokračovatele Ivana. Film také naznačuje přibližování a vzdalování sourozenecké dvojice Ivan a Václav, »postranní« pohled na Václavův loňský odchod, a v neposlední řadě odhaluje myšlenkový svět vědce, zabývajícího se obory většině z nás tak neuchopitelnými, jako je umělá inteligence.
Termín vysílání: bude upřesněno
Stopáž: 52 minut
• Režie: Roman Vávra
• Účinkují: Ivan Havel, jeho žena Dagmar Havlová, Václav Havel, aj.
• Kamera: Roman Vávra
• Střih: Jakub Voves
• Dramaturgie: Zuzana Šimůnková
• Produkce: Petra Zelinková
• Kreativní producentka České televize: Alena Müllerová

Václav Havel, Praha – Hrad III
Připravovanou třetí částí dokumentu „Václav Havel, Praha-Hrad“ se uzavře volná trilogie shrnující pohled na politiku domácí, zahraniční i zásadní společenské změny v Československu skrze osobu Václava Havla v letech 1990 až 1992. Záměrem, smyslem a cílem dokumentu bylo vytvořit autentickou dokumentární připomínku převratných společenských změn v posledních letech československé federace 1990 – 1992. Jedná se o dokumentární ilustraci společenského pohybu, otevírání se československé společnosti světu a emancipace mladé demokracie v širších mezinárodních souvislostech.
První díl volné trilogie „Václav Havel, Praha – Hrad“ (2009) sleduje období roku 1990, a to konkrétně dobu od prvních prezidentských voleb do svobodných voleb. mj. získal v květnu 2010 hlavní cenu na festivalu Politics on Film v americkém Washingtonu. Druhý díl představoval umělce dramatika a bývalého politického vězně, který se náhle ocitnul v nejvyšší politické funkci a jeho osobitý přínos ke změnám na Pražském hradě jako podobenství změn v československé společnosti. Připravované třetí pokračování připomene pokojné dělení Československa. Počátkem devadesátých let, kdy se krvavě rozpadala Jugoslávie, probíhal mocenský zápas o budoucí podobu Sovětského svazu, byla rozpuštěna Varšavská smlouva a protiváhou těchto dějů byla integrace Německa a urychlení evropského sjednocování. V tomto kontextu je sametový rozvod Čechů a Slováků ojedinělým politickým procesem, který stojí za to připomenout právě z pohledu Pražského hradu.
Termín vysílání: bude upřesněno
Stopáž: 52 minut
• Režie: Petr Jančárek
• Scénář: Martin Vidlák
• Kamera: Petr Jančárek
• Zvuk: Jiří Kubíček, Jiří Batulka, Jan Valouch
• Střih: Jan Turek
• Hudební režie: Jan Turek
• Dramaturg: Kateřina Krobová
• Vedoucí produkce: Jana Vokrouhlíková
• Kreativní producent České televize: Alena Müllerová

Foto: Česká televize