Vrací se Marie Výrová! Viktor Tauš vystavil tým detektivů většímu tlaku

Převést tým detektivů od Nejsvětější Trojice do částečně odlišného žánru. Před tímto úkolem stál režisér Viktor Tauš v Modrých stínech, čtyřdílné minisérii, jež navazuje na Hřebejkův Případ pro exorcistu. Modré stíny se ve vysílání České televize objeví poprvé v neděli 28. února, ve 20 hodin.

Modré stíny díl 01
„Modré stíny jsou na rozdíl od první minisérie Případ pro exorcistu vážnější, napínavější a přecházejí téměř v thriller, což dává hercům větší prostor pro psychologické uchopení figury,“ prozrazuje kreativní producent Jan Štern, v jehož tvůrčí producentské skupině vznikly jak Modré stíny, tak předchozí Případ pro exorcistu, a pokračuje: „I když humor zůstává i nadále součástí příběhu, nálada a atmosféra se mění, je celkově vážnější. S tím souvisí i propracovaná vizuální stránka filmu, která napětí podtrhuje. Do tuhého jde i v kolektivu detektivů, všichni jsou vystaveni morálnímu tlaku, což vytváří nové souvislosti, paradoxní situace. V této minisérii získává detektivní příběh větší společenský přesah.“

Modré stíny
Vyšetřovatelé, v čele s Klárou Melíškovou, Stanislavem Majerem, Miroslavem Krobotem a Terezou Voříškovou, budou tentokrát rozplétat případ zastřeleného docenta olomoucké univerzity. Kriminalisté se pokusí vyřešit otázku, zda vražda souvisí s dlouhodobou snahou oběti o odvolání univerzitního kvestora a co dohnalo vraha k tak velkému riziku, aby svou oběť zneškodnil přímo na půdě vysoké školy. Pátrání po tom, kdo všechno měl důvod přát si smrt svérázného, ale čestného docenta, zavede hrdiny mnohem dál, než by sami čekali. „Jednotlivé minisérie cyklu Detektivové od Nejsvětější Trojice jsou vyprávěny na platformě rozdílných žánrů. Stál jsem před úkolem vypravit se s ústřední čtveřicí detektivů, které tak šťastně obsadil Honza Hřebejk, do nového, odlišného světa,“ říká režisér Viktor Tauš a dodává: „V Modrých stínech drama vychází z nemožnosti usvědčení pachatele a tlaku, kterému je v důsledku této konfrontace vystaveno soukromí detektivů. Z podstaty textu tedy jde o thriller. V tomto případě ještě možná s přívlastkem politický.“

Modré stíny
„V Modrých stínech jsou všichni mnohem víc zasaženi tím, co se kolem nich děje, jaký případ vyšetřují, s jakým protivníkem se setkávají a co se jim právě událo v osobních životech. V týmu Marie Výrové dochází k postupnému rozkladu. Nestíhá efektivně reagovat, nemá situaci pod kontrolou, necítí podporu ze strany vedení a tuší, že se jí a jejímu týmu nepodaří dostát spravedlnosti,“ uzavírá představitelka Výrové Klára Melíšková.

Modré stíny
Po Modrých stínech připravuje Česká televize do vysílání další pokračování cyklu Detektivů od Nejsvětější Trojice, jež vznikají podle scénáře Petra Jarchovského a na základě knižní předlohy Michala Sýkory. Trilogii Pět mrtvých psů, která bude pojednávat o záhadném zmizení medvědů ze zoologické zahrady v Olomouci, režíroval stejně jako první sérii Jan Hřebejk.

Foto: Česká televize

1920x1080px_osudy_hvezd