Víme o čem bude seriál Život a doba soudce A. K.

Každé pondělí od 20 hodin bude od 1. září patřit na ČT1 novému třináctidílnému seriálu Život a doba soudce A. K. režisérů Roberta Sedláčka, Radima Špačka a Bohdana Slámy v hlavní roli s Davidem Švehlíkem. Seriál o životě a době soudce A. K. vypráví současný, reálný a vnitřně dramatický příběh mladého muže, složitě se prodírajícího civilními soudními spory, charakteristickými pro současnou společnost. Každý z nich se musí snažit pochopit a ukončit svým rozsudkem, svou představou o spravedlnosti. A musí nést nikdy nekončící odpovědnost za to, že se jeho verdikt dotýká bolavých míst našich obyčejných životů.


Anotace prvních šesti dílů třináctidílného seriálu Života a doba soudce A. K.
1. díl – Osamělost
Hned první kauza mladého soudce Adama Klose patří k těm nejtěžším a nejbolestnějším. Kdo bude pečovat o tříletou dívenku? Sebestředný otec, neštítící se ničeho, ani té největší hlouposti, či slabá, neurotická matka? Dohodnout se nedokáží a tak tedy, jak je v moderní společnosti zvykem, naloží své problémy a trápení na bedra soudce.
Ale ani sám Adam Klos není ve zrovna jednoduché situaci. Rozchod s dlouholetou partnerkou, pocit vyhoření, potřeba psychologické pomoci, aby se bezútěšná životní chvíle měla šanci proměnit v cosi nového, skutečného, živého. Hledá pravdu ve svém soudním případu, jak mu káže profese, ale hledá ji i sám v sobě o sobě samém, a pořádně hluboko. Navíc se v jeho životě objevuje podivný anonymní e-mail, který nejasně vyhrožuje a který se, což zatím netuší, bude vracet.

2. díl – Chudák skřítek Melichar
Tu loutku si soudce Adam Klos pamatuje z dětství. Skřítek Melichar. A teď stojí před otázkou, komu loutka patří. Loutkovému divadlu, nebo mrtvému loutkáři? Boj o skřítka Melichara v soudní síni je vášnivý a nesmiřitelný. Na soudce vyskakují nejrůznější překvapení, často tak pitoreskní, jako skřítek Melichar sám. Ale případ je legrační jen zdánlivě, skrývá se za ním víc – především peníze. A pravda, kterou má soudce nalézt, se kroutí jako had.
Přítel policista zjišťuje, že tajemný anonymní e-mail byl poslán ze Vsetína a je velmi obtížně zjistitelný. Adama však odmítá anonym oficiálně nahlásit. Navíc naráží i na cosi podivného ve vlastní rodině, mezi jeho rodiči roste napětí. Jako by jim stále méně a méně rozuměl.

3. díl – Paulusová versus Paulus
Opět boj o dítě, tentokrát mezi miliardářem Paulusem a jeho manželkou. Před soudcem Adamem Klosem stojí dvě stejně silné a bezohledné osobnosti, mezi nimiž se zmítá třináctiletý chlapec, v rukou matky zbraň, namířená před rozvodem na více než bohatého otce. A jedna zvláštnost, která Adamovi přináší velké rozpaky – jeho matka, známá a zkušená právnička, zastupuje právě onoho tvrdého, záludného a nebezpečného miliardáře. Jak se zdá, nebude to jen zápas mezi soudcem a pravdou, ale i mezi synem a matkou.
Jako by kolem Adama narůstala nechtěná tajemství – vztah jeho rodičů, vztah s psycholožkou, záhada s letadlem, samé otázky a žádné odpovědi.

4. díl – Luketka
Look at her – mrkni na ni! Tak prý američtí vojáci po válce reagovali na české holky, odtud Luketka. Simona Knitlová, mladá, atraktivní, vynervovaná, žaluje své spolupracovníky i firmu, z níž byla potupně vyhozena, pro sexuální ohrožení na pracovišti a následnou diskriminaci kvůli pohlaví. Žádá omluvu a finanční satisfakci. Na jedné straně žalující oběť, na druhé označení viníci, slušní, bezúhonní muži, suverénní, kteří tu a tam… padne slovo, nevinný dotyk – znáte to! Zpočátku to vypadá celkem banálně, slečna přehání, ale postupně nabere případ obrátky, až se z toho soudce zpotí. Zdánlivě nevinné se stává krutě obtížným, žaloba je čím dál emotivnější, původně ledabyle suverénní obhajoba obviněných se mění v křečovitou, nevkusnou, nepochopitelně nízkou, ponižující ve své pokleslosti toho, kdo jí říká i toho, kdo jí naslouchá. Je jasné, že nešlo jen o sex mezi kolegy a kolegyní, ale především o moc, o sociální ponížení člověka. V tom všem se musí Adam Klos nějak vyznat, musí rozplést tu nevkusnou motanici tvrzení, emocionálních postojů, slz i falše.

5. díl – Diskrétní odpad
Známá zpěvačka žaluje bulvární list za sérii vulgárních, pomlouvačných článků o odpadcích z její domácnosti, článků, které snižují její pověst, její dobré jméno, které ohrožují její práci. Zástupce protistrany, advokát bulvárního listu, se sebevědomě usmívá a soudce Adam Klos dobře ví, proč. Ani on nepochybuje, že výkon bulvárního plátku byl nevkusný a nechutný, vůči zpěvačce nesporně lidsky hnusný. Jenže některé věci soudit nelze – například nevkus. Rozhodne se postupovat jako skutečný soudce, tedy soudit jen to, co je skutečné, hmatatelné. Skutky, nikoli pocity. Vyvine se z toho trnitá cesta za něčím, co by se snad mohlo nazvat pravdou o naší společnosti. Velmi brzy případ míří k zásadní otázce: jak to je? Má přednost ochrana osobnosti před veřejným zájmem lidí o informace? Nebo je to naopak? Kde nalézt tu správnou míru?
A přichází další tajemný a znepokojující anonym, tentokrát již s jasnou výhružkou, ve které jde o život. Adam s hlavou plnou svého složitého případu konečně souhlasí s tím, co po něm chce jeho přítel policajt – ohlásit vše na policii.

6. díl – Střelec
Žalovaný Petr Janota zasáhl žalujícího Jiřího Zdražila legálně drženou střelnou zbraní a způsobil mu zranění. Stalo se to na pozemku žalovaného a žalující tam kradl. Žalovaný byl již v dřívějším řízení odsouzen s podmínkou za nepřiměřenou obranu. Nyní se žalující domáhá náhrady škody ve výši téměř 900 tisíc. Situace od samého začátku komplikovaná, mravně i věcně. V lidském životě snad ani neexistují jiné situace, než ty nějak komplikované, musí si uvědomit soudce Adam Klos, když začíná rozplétat klubko protichůdných tvrzení, emocí, falše, účelových triků. Fakta se jako obvykle kroutí jako hadi. Takže kdo lže a kdo mluví pravdu – bez ohledu na to, jak to navenek působí.
I osobní život soudce Adama Klose se jaksi čím dál víc kroutí, jeho vztah s psycholožkou začíná přesahovat rozměry klientského vztahu, ona sama navrhuje ukončení terapie. Pomohla mu vůbec? Matka, s níž po procesu s miliardářem vede tichou a skrytou válku, si myslí, že ne. Synovi ve skutečnosti nerozumí. A otec dostává ránu, kterou musel tušit. Dostal ji i Adam a cítí, jak se mu rozpadá jeho vlastní rodina, aniž by s tím mohl něco dělat.

Život a doba soudce A. K.
Hrají: David Švehlík, Daniela Kolářová, Jiří Bartoška, Jitka Čvančarová, Zuzana Norisová a další
Scénář: Zdeněk Zapletal
Dramaturgie: Jan Otčenášek
Kamera: Petr Koblovský
Vedoucí produkce: Jitka Chaloupková
Režie: Robert Sedláček, Bohdan Sláma, Radim Špaček
Kreativní producent: Jan Lekeš

Foto: Česká televize