Vánoce slaví Česká televize i na webu

První adventní neděli spustila Česká televize dva internetové projekty, kterými chce svým divákům zpříjemnit čekání na Vánoce. Interaktivní Adventní kalendář je zaměřen především na děti, ale i na hravé dospělé. Stránky www.pohadkovevanoce.cz jsou pak především prodlouženou rukou Adventních koncertů a pohodlným průvodcem po svátečním programu, v němž se diváci vždy dozvědí něco navíc.


Se začátkem prosince otevřela Česká televize na svém dětském webu www.decko.cz/advent už třetí rok Adventní kalendář s kresbami Lucie Lomové, který chce poetickým způsobem přiblížit adventní a vánoční zvyky, připomenout hudební a výtvarná díla, která se k tomuto období vztahují. Každá aktivita, která se v Adventním kalendáři objeví, navíc rozvíjí nejen znalosti, ale i dovednosti dětí. Záštitu nad tímto projektem proto letos převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.
„Na základě zkušenosti z předchozích let, kdy se nám ozývali nejen rodiče či prarodiče dětí s tím, že tento nápad oceňují, ale i pedagogové, kteří jednotlivé aktivity využívali přímo ve výuce, jsme se rozhodli letos vytvořit pro školy manuál, který popisuje, pro jak staré děti a do jakých hodin se jednotlivé činnosti hodí,“ říká vedoucí dětského webu Štěpánka Sunková.
Již tradičně tak najdou děti v kalendáři každý den jednu novou aktivitu – interaktivní hry, videa, pohádky a soutěže. Každý den navíc mohou soutěžit o originální dárek. Speciální soutěž byla připravena i pro celé školní třídy. Hlavním aktivitám v Adventním kalendáři propůjčili letos hlasy Daniela Kolářová a Viktor Preiss, kterého děti uvidí v roli ducha ve štědrovečerní pohádce Duch nad zlato.

Pohádkové Vánoce
Dalším vánočním webovým speciálem České televize je stránka www.pohadkovevanoce.cz. Diváci se zde dozvědí podrobnosti nejen o tom, jaké pořady bude Česká televize o svátcích vysílat, ale i o tom, jak se například historicky vyvíjela tradice štědrovečerních pohádek, o kterých zde naleznou podrobné informace, nebo se mohou inspirovat devětadvaceti vybranými recepty na vánoční cukroví.
„Chtěli jsme, aby projekt podporoval i dobrou věc. Na stránce proto diváci naleznou také aplikaci, ze které budou moci rozesílat elektronická vánoční přání. Avšak pod jednou podmínkou,“ říká vedoucí sekce nových médií ČT Pavel Kohout a doplňuje: „Tou podmínkou bude zaslání dárcovské DMS na konto veřejné sbírky Adventních koncertů, ze které jsou podporovány vybrané prospěšné aktivity. Za DMS pak diváci zpátky obdrží kód, pomocí kterého aplikaci odemknou a potěší své blízké pohlednicemi, u kterých bude uvedeno, že jsou odměnou za dobrý skutek.“

Foto: Česká televize