Uvařte si speciality prostořeké Turkyně Anife Hassan Vyskočilové

Anife Hassan Vyskočilová je na svého syna pyšná: „Harimu je jedenadvacet let, je mladej koloušek, má dobrý zuby.“ Asi je to vzájemné: „Moje máma je taková přísnější, furt jenom mluví, mluví, nedá se zastavit. Myslím si, že je to opravdu dobrej kus.“ Jak se tihle dva snášejí v kuchyni? Uvidíte už dnes, tedy ve čtvrtek 6. prosince od 20 hodin na TV Prima family.


„Samozřejmě že mě máma sekýruje, ale taky nemá ráda, když se jí do toho někdo plete a dělá si to po svém.“ Hari má trpělivost a už to s Anife umí: „My se vždycky pokáráme a potom jsme za chvilku v pohodě,“ říká a Míša Vyskočilová to potvrdí. Máma a syn dnes uvaří v hezkém bytě v centru Prahy, který už věrní diváci VIP Prostřeno dobře znají. Bude v něm křesťanský stromeček s ozdobami a hlavní chod bude překvapivě také náš: kuřecí řízek s bramborovým salátem.


Pak ale bude balkánské menu s musakou a sladkou baklavou, která se složitě připravuje. Míša Vyskočilová se té ryby prostě nedočká! Zato Ivan dostane židovské jablko. „Já jsem na něj myslela, na Ivana, aby neměl pocit, že jsme ho ošidili.“ A bývalému manželovi poslední kuchařky se menu líbí. „Já vůbec nepochybuju o tom, že nám to bude chutnat. Určitě to bude dobrý,“ věří kuchařským kvalitám své ex Ivan Vyskočil. Vždyť Anife mu vařila deset let.


„Předkrmy byly výborný, znám to z Bulharska, protože jsme tam taky žili díky mému otci,“ svěří se Světlana Nálepková. Chutnají i jejímu Vaškovi a nejvíc taštičky se špenátem a kuřecím masem. Hari je prý specialisty na řízky, které má rád menší. Obalí je ve třech druzích trojobalů: v kukuřičných lupíncích, strouhance a sezamových semínkách. Nejvíc ho naučil vařit táta Vyskočil, Hari zase naučí diváky trochu rozumět češtině své mámy. Jak se mu řízky povedou? „My celej rok jíme výborný křupavý řízky, ale jednou za rok na Vánoce máme vždycky ty podpatky (rozuměj podrážky).


Budou dva druhy bramborového salátu, jeden »sprosťák« s cibulí (prý podle Eduarda Cupáka), druhý bude podle Hariho. Kdo ho bude mít lepší – matka, nebo syn? Petra Černocká doufá, že „Turkyně nebude mít lepší salát nežli ona“. Supa topčeta je vánoční polévka s kuličkami z mletého masa, Ivan ji zná a už se na ni moc těší, ale Anife si myslí, „ať mu ji uvaří ta mladá“. Kdo ale nakonec dostane na talíř nejvíc knedlíčků?
A jídlo je i prostředkem vánoční tradiční zábavy. V koláči jsou zapečené věci, které předpovídají budoucnost, kdo co najde ve své porci? Ivan Vyskočil najde prsten, čeká ho tedy svatba, a ne rubáš, jak to vypadalo včera? Komu zachutná sladká baklava? Již ve čtvrtek uvidíte, jaká atmosféra panovala u Anife Vyskočilové, kde se dokonce rozhořela i debata o podstatě islámu a strachu jako přirozené nebo nebezpečné lidské emoci. Ale také o tom, zda se má okurka na tarator strouhat, nebo krájet… Uslyšíte vánoční přání a uvidíte, kdo si nakonec vyvařil zájezd k moři.

Recepty Anife Vyskočilové
Předkrmy:
Balkánské speciality


Pečené papriky, tzatziki, smažený lilek, špenátovo-masové taštičky, možná toho bylo i více, ale hostitelka nedodala recepty na všechny tyto zeleninové dobroty, podobné vařila už v létě.

Polévka:


Bulharská supa topčeta
Oblíbená polévka s masovými knedlíčky nejvíc chutnala Ivanu Vyskočilovi, také dostal nejvíc knedlíčků ze všech. Ostatní by si ji ještě více dochutili
Ingredience:
Na knedlíčky:
500 g mletého masa podle chuti
sůl
pepř
3–4 lžičky rýže
špetka muškátového oříšku
čerstvá petrželka nasekaná nadrobno
2 špetky čubrice
1 vajíčko
2 lžičky strouhanky
Na základ polévky:
1 rajče
1 mrkev nakrájená na tenká kolečka
1 cibule na kostičky
půl papriky
2 bobkové listy
3 kuličky nového koření
2–3 vajíčka
1 neoloupaný stroužek česneku
zakysaná smetana
sůl, pepř

Postup:
Vše důkladně promícháme, vytvoříme kuličky velikosti vlašského ořechu, pak vyválíme v mouce a odložíme stranou.
V kastrolku zpěníme cibulku. Až začne zlátnout, přidáme všechny ostatní ingredience. Vše lehce osmahneme dohněda, zalijeme vodou a necháme vařit. Až začne polévka vřít, přidáme masové kuličky.
Polévka je hotová, když bude měkká rýže. Přidáme 2–3 vajíčka a už nemícháme. Polévku nalijeme do talířů a můžeme přidat zakysanou smetanu podle chuti.

Teplota: 160 a 100 °C
Vhodné pro vegetariány: ne
Počet porcí: 8
Obtížnost: pro mírně pokročilé
Národní kuchyně: bulharská
Doba přípravy: 30–60 minut
Čas vaření: 30–60 minut
Recipe category: polévka/ restování/ vaření

Hlavní chody:


České řízky s bramborovým salátem sprosťák
Řízky měly tři druhy posledního obalu, jednou klasickou strouhanku, podruhé sezamová semínka a poslední byly s rozdrcenými kukuřičnými lupínky. A bramborový salát prý vymyslel herec Eduard Cupák
Ingredience:
1 kg kuřecích nebo stehenních řízků
3–4 vejce
hladká mouka
strouhanka, sezamová semínka, kukuřičné lupínky
olej
Na bramborový salát:
brambory
červená a bílá cibule
ocet
okurky a lák z okurek
mrkev
sůl a pepř

Postup:
Malé kuřecí řízečky naklepeme a osolíme. Obalujeme v trojobalu, místo strouhanky můžeme použít sezam a kukuřičné lupínky. Smažíme na oleji v pánvi nebo ve fritéze.
Brambory uvaříme a necháme vychladnout. Nakrájíme je na kostky, osolíme, opepříme. Přidáme ocet a lák z okurek, olej (obyčejný, ne olivový). Bílou a červenou cibuli nakrájíme na kostičky. Zamícháme.
Salát rozdělíme na čtyři části. Do první přidáme kyselé okurky. Do druhé nastrouhanou mrkev. Do třetí červenou cibuli a čtvrtou necháme tak, jak je.
Skládáme do mísy po vrstvách. Stane se z toho barevný dort, který potom vyklopíme a necháme v chladu.

Teplota: 160 a 100 °C
Vhodné pro vegetariány: ano
Počet porcí: 8
Obtížnost: pro začátečníky
Národní kuchyně: česká
Doba přípravy: 30–60 minut
Čas vaření: 30–60 minut
Recipe category: hl. chod/ příloha/ salát/ vaření/ smažení

Musaka
Vrstvený balkánský pokrm se různí podle zemí, jiná je musaka řecká, jiná bulharská
Ingredience:
800 g mletého maso také podle chuti
1 cibulka nakrájená na kostičky
špetka muškátového oříšku
2 špetky koriandru
3 špetky  římského kmínu
sůl, pepř
10 brambor
2 lilky
3 rajčata
1 paprika
Na zálivku:
1 řecký jogurt
1 vejce
2 špetky jedlé sody nebo kypřícího prášku

Postup:
Zeleninu nakrájíme na tenké plátky a osmahneme dohněda z obou stran na pánvičce. Necháme chvíli odležet, osolíme, opepříme.
Maso ochutíme a osmažíme na pánvi, až změní barvu a drolí se na kousíčky.
Nyní vše naskládáme do nádoby vhodné pro zapékání. Skládáme – brambory, rajčata, lilek, papriku a mleté maso. Takto postupujeme v několika vrstvách. Pozor, poslední vrstva jsou vždy brambory, nesmí se na to zapomenout!
Suroviny na zálivku rozmícháme a nalijeme na směs v zapékací míse, pečeme asi hodinu na 180 °C. Zálivka by měla proniknout až na dno zapékací mísy. Proto je lepší používat skleněnou mísu, kde můžeme zkontrolovat, že se zálivka dostala úplně všude.

Teplota: 180 °C
Vhodné pro vegetariány: ne
Počet porcí: 8
Obtížnost: pro zkušené
Národní kuchyně: balkánská
Doba přípravy: 30–60 minut
Čas vaření: 1–2 hodiny
Recipe category: hl. chod/ restování/ pečení

Dezert:


Baklava
Velmi sladký slavnostní moučník, který se pekl jen ve svátky pro sultána, doplní ještě plněné a pečené židovské jablko. Na baklavu potřebujeme těsto kori nebo listové těsto tenké jako průhledný papír. V ČR se prodává v bulharské prodejně ve Vladislavově ulici nebo v arabských obchodech v Myslíkově ulici.
Ingredience:
700 g vlašských ořechů, nasekaných
400 g pistáciových ořechů
3 citrony
700 g cukru
4 lžičky medu
6 hřebíčků
Na šerbet – polevu na baklavu:
rozpuštěné máslo nebo hera
med
hřebíček
šťáva z citronu

Postup:
Vezmeme plech, ten potřeme rozpuštěným máslem a položíme listové těsto, znovu omastíme. A skládáme na sebe sedm listů, pak vlašské ořechy, pak zase stejný postup – omastíme listové těsto z obou stran a pokládáme na sebe. Pozor, teď už může být jen pět listů.
Posypeme pistáciemi a opět skládáme. Poslední vrstva končí vždy listovým těstem. Potom rozkrájíme podle fantazie na koláčky a pečeme při 150 °C téměř dvě hodiny dozlatova. Necháme vychladnout.
Na šerbet v kastrolku zkaramelizujeme cukr a přidáme litr vody. Potom přidáme med, hřebíček, šťávu z citronu a vše vaříme, dokud směs nezačne houstnout. Necháme vychladnout a nalijeme na baklavu. Necháme 2 až 3 dny odležet, pak je moučník nejlepší.

Teplota: 150 °C
Vhodné pro vegetariány: ano
Počet porcí: 8
Obtížnost: pro zkušené
Národní kuchyně: balkánská
Doba přípravy: 1–2 hodiny + 2 až 3 dny odležení
Čas vaření: 2–3 hodiny
Recipe category: moučník/ vaření/ pečení/ chlazení

Foto: TV Prima