Těžká dřina III: 17. díl – Výroba vinylů

Tentokrát se s moderátorem Těžké dřiny podíváme do největší továrny na gramofonové vinylové desky na světě. Připravte se na pořádné retro – zkrátka analog, žádnej digitál!


Pálíte cédéčka? Teď na klikání na ikonky v kopírovacích programech zapomeňte. Jak uvidíte na vlastní kukadla, vyrobit gramofonovou desku je totiž docela fuška. Nejdřív je potřeba převést hudební záznam z digitálu, takže k počítači přece jenom zasedneme. Pak se už musí vyrobit hmatatelný měděný vzor. Do kovového disku se vyryjí diamantovou řezačkou stejné rýhy jako na budoucí desku. Kdybyste tenhle měděný kotouč hodili do gramofonu, klidně by šel přehrát.


Dalším krokem při vzniku gramofonové desky je výroba niklové matrice. Kdo si psal při fyzice poznámky, ví úplně přesně, co se děje při galvanizaci, zbytek nám zkrátka bude muset věřit. Na měděnou desku se ze směsi chemikálií, která je navíc pod proudem, vysráží »krásná« niklová vrstvička. Jednoznačně těžkodřinová lahoda, takže Roman nemůže chybět.


Niklová matrice se vycentruje, udělá se do ní otvor a obrousí se. (Samozřejmě ze strany, která nás nezajímá.) A teď vzhůru do lisovny. Matrice se obtiskne do polyvinylový hroudy, oříznou se okraje a voilà – máme novou gramofonovou desku. V továrně v Loděnici u Berouna vyrobí takových hudebních zázraků šest milionů ročně. Těžká dřina z továrny na vinylové desky s šedesátkovým soundtrackem se roztočí ve čtvrtek 13. prosince na Prima Cool.

Foto: TV Prima